2024.04.26., péntek - ErvinZalaegerszeg időjárása

Archivum

A FŐNÖK

2016. március 22. kedd, 15:18
Címkék:

 universal

A Universal Pictures

az On the Day / Gary Sanchez produkciójában bemutatja

Ben Falcone filmjét

A FŐNÖK

THE BOSS

Executive producerek

Rob Cowan, Kevin Messick

Producerek

Melissa McCarthy, Ben Falcone, Will Ferrell, Adam McKay, Chris Henchy

A forgatókönyvet írták

Melissa McCarthy & Ben Falcone & Steve Mallory

Rendezte

Ben Falcone

A film szinkronizált

MICHELLE DARNElL.....................MELISSA McCARTHY

CLAIRE................................................KRISTEN BELL

IDA DELL.............................................KATHY BATES

MIKE BEALS........................................TYLER LABINE

RENAULT.......................................PETER DINKLAGE

Forgalmazza a UIP-Duna Film

www.uipduna.hu

01

02

Történetünk hősnőjében a nagy túlélőt tisztelhetjük, aki a belét is kidolgozta azért, hogy ma ott tarthasson, ahol. Nem kell attól tartani, hogy az ország leggazdagabb asszonya megrendül holmi anyagi csődtől vagy attól, hogy egy időre rács mögé kell vonulnia. Olyan fából faragták őt, hogy minél mélyebbre taszajtják, annál gyorsabban visszakapaszkodik a csúcsra.

Ez tuti, nyugodtan tessék rá mérget venni.

 03

04

Hölgyeim és uraim, bemutatjuk A Főnököt.

Melissa McCarthy, aki az utóbbi években sorozatosan kasszasikerek szereplője volt (A kém, Női szervek, Személyiségtolvaj, Másnaposok 3, 40 és annyi, Koszorúslányok) A Főnökben Michelle Darnell pénzügyi zsenit alakítja, aki fájdalom, de börtönbe kerül bennfentes kereskedés miatt. Amikor kiszabadul, feltett szándéka, hogy Amerika legújabb kedvence legyen és ismét csalhatatlan érzékű pénzügyi mágusként tartsák számon – de ezért az ötletért nem rajonganak azok, akiken korábban keresztülgázolt.

Küzdelmes gyerekkora tette Michelle Darnellt azzá, ami ma: harsány, dörzsölt, gátlástalan  üzletasszony, akinek a pénz a mindene, az egója akkora, mint a Himalája és arannyá válik minden a keze alatt. Tanácsaira odafigyelnek a világ vezetői és a leghíresebb celebek, de még az átlagemberek is hajlandók mélyen a zsebükbe nyúlni, hogy meghallhassák az igét a pénzügyi mágus szájából. Ám minden sikere ellenére jócskán vannak olyanok is, akik gyűlölik és irigyek rá, mert az évek során tönkretette őket, és ebből az ellentáborból akár egy kisebb hadsereg is kiállítható.

E hadak élén a nagyképű Renault áll (Peter Dinklage), Michelle korábbi munkatársa és szeretője, akinek a pénzéhsége még önimadatánál is nagyobb. Szorosan a nyomában hősnőnk korábbi mentora, Ida (Kathy Bates) dübörög, aki buldózerként kotorta össze kétes ügyletekkel szerzett vagyonát, pedig tehetséges tanítványa nem kevésbé sunyi trükkökkel dolgozott a háta mögött.

Amikor Michelle-t kiengedik a böriből, irtó kínos a helyzete. Nincs már meg a cégbirodalma, az újgazdagok pocsék ízléséről tanúskodó kastélykája is odalett, búcsút mondhat a kajmán-szigeteki titkos számláknak és egy fia barátja sem marad. Mivel nincs hová mennie és nincs kit kiszopolyoznia, megkeresi korábbi asszisztensét, Claire-t (Kristen Bell), aki nagy nehezen belemegy, hogy volt főnöke nagyon rövid időre meghúzhassa magát otthonában, ahol a lányával, Rachellel él – biztos lévén abban, hogy Michelle hamarosan úgyis kieszel valamit a lakhatásával kapcsolatban.

Nem tagadván meg önmagát, Michelle erkölcsileg erősen megkérdőjelezhető üzleti modellt kovácsol: brownie-gyártásból és a termék agrsszív terjesztéséből szeretne visszakapaszkodni a csúcsra, biztosítva ezzel Rachel és lánya jövőjét is. Ez igazi win-win szituációnak tűnik, ám Michelle, miközben igyekszik elnyomni az ösztönös késztetést, hogy mindig övön alul üssön és elégtételt vegyen sérelmeiért, kénytelen eltűnődni azon, képes lesz-e visszaszerezni a világ legsimlisebb üzletasszonyának címét, vagy örökre megváltozik, mert emberi érzelmek ébrednek benne.

Csak a győzelem a fontos:

a Főnök színre lép

 

Melissa McCartney, Ben Falcone és Steve Mallory a The Groundligsban ismerkedett össze. A Los Angeles-i improvizációs komikustársulat a műfaj nem kevés későbbi sztárjának adott otthont, olyan tehetségek próbálgatták itt szárnyaikat, mint Will Ferrell, Paul "Pee-wee Herman” Reubens, Jack Black, Kristen Wiig és Jennifer Coolidge.

Melissa sokat tanult az inspiráló környezetben, számos emlékezetes szkeccs és karakter született ebben az időszakban, például Michelle Darnell, az arrogáns pénzügyi guru figurája is.

"A sok kedvenc karakter közül Michelle Darnellt annyira imádtam, hogy hosszú éveken át nem tudtam tőle elszakadni, újra és újra elő kellett vennem  – meséli McCarthy. – Dinamikus, erőteljes és magabiztos üzletasszony, de elgondoltat, mi lehet a felszín alatt, amikor azt mondja: senki másra nincs szükségem, csakis magamra.”

Egy véletlen idézte elő, hogy a szkeccs-hős Darnell elindult az úton, amely végül nagyjátékfilmes karakterré tette őt, ez pedig az Amerikai Forgatókönyvírók Kamarájának 2007-es sztrájkja volt. Leállt az összes tévés produkció, így McCarthynak és Mallorynak volt ideje arra, hogy kedvenc kávézójukban az általuk kitalált karakterekről ötleteljenek. Folyton előkerült a nagyszájú, erőszakos, vörös hajú üzletasszony, és spontán módon történetszálak kezdtek körvonalazódni számára. Az ekkor született ötletek közül aztán több is bekerült a film forgatókönyvébe.

Elkezdték megírni a kapzsi, de titokban aranyszívű pénzügyi cápa történtét. Több variáció született, ami után McCarthy férje és szerzőtársa, Ben Falcone is beszállt. A fő vonulat azonban mindvégig megmaradt: milyen színeváltozáson megy át egy látszólag javíthatatlan és könyörtelen kavarógép, akiről a végén kiderül, hogy kérges szíve mélyén azért szeretet is lakozik. Legalábbis bizonyos értelemben.       

Mallorynak megvan az elképzelése arról, hogy McCarthy miért szeret romlott figurákat alakítani. "Mindannyian emberek vagyunk, és mindenkinek van jó meg rossz napja. Tehát kidolgoztuk a háttérsztorit Michelle számára, hogyan verekedte magát oda, ahová jutott. A karakter érdekes utat jár be: nehéz gyerekkora után erőszakosan tör előre, mindent elér, aztán óriásit bukik, nem marad semmije, és végre rá kell jönnie, mi az igazán fontos az életben.”

Michelle-lel akkor találkoznak a nézők, amikor hatalma és sikerei csúcsán van. Gazdag és kiváltságos, ezért a celebek krémjéhez tartozik. Fittyet hány a társadalmi elvárásokra, számára nem létezik szabály, azt mondja vagy teszi, amit csak akar, és nem kell retorzióktól tartania. Egészen addig, amíg le nem csukják bennfentes kereskedés miatt.

Viselkedésének következményeivel akkor kénytelen szembesülni, amikor kiengedik a börtönből, és ott akarja folytatni, ahol abbahagyta. Nagyon meglepődik, amikor rájön, hogy nincsen semmije – se pénze, se vagyontárgyai, se barátai. Mivel csak volt asszisztensére, Claire-re számíthat, az ő kanapéján ver tanyát.

Ha Michelle vissza akar térni a csúcsra, ismét vállalkozóként kell tevékenykednie, hiszen ennek köszönhetően vált sikeressé. Az alkotók kitalálták számára a Darnell's Drágaságai nevű lánybandát – a kamaszlányok csapatát afféle cserkészalakulatnak is nevezhetnénk, ha nem lennének deviánsok és pénzéhesek. A lányok a Claire receptje alapján készített brownie-kat árulják, meglehetősen agresszív eszközökkel. A Claire-rel, Rachellel és a lányokkal végzett munka segít visszatérni Michelle-nek az üzleti életbe, de közben arra is kezd rájönni, miért a fontos a család.

Will Ferrell, Adam McKay és Chris Henchy producerek, valamint Kevin Messick és Rob Cowan executive producerek korábban együtt készítették Falcone első rendezését, a Tammyt, amelynek McCarthy volt a főszereplője. Folytatni akarták a közös munkát, és amikor a Universal érdeklődést mutatott A Főnök iránt, a Gary Sanchez Production vezetői aláírták a szerződést.

Az aranybánya feltárása:

a szereplőválogatás

 

McCarthy készségesen elismeri, hogy vonzódik a romlott antihősökhöz, amennyiben a hibáikból tanulni lehet. "Melissának nagyon határozott elképzelése van arról, milyen hősnőket akar megjeleníteni – magyarázza Mallory. – Legyenek legalább annyira tökéletlenek, mint a férfi karakterek, de képesnek kell lenniük a változásra. Így lehet ellensúlyozni a hibáikat.”

Aki a Michelle nevű hurrikán közepén találja magát, az Claire, a bukott guru egykori asszisztense. Kristen Bell alakítja a gyermekét egyedül nevelő anyát, aki képes kezelni egykori főnöke lehetetlen természetét. Michelle-lel ellentétben szilárd erkölcsi alapokon áll, aminek a hatása, még ha csak szerény mértékben is, lassan az exfőnöke hozzáállásán is kezd megmutatkozni.

"Egy vígjátékban annak a színésznek a legnehezebb a dolga, aki a normális karaktert alakítja – folytatja Mallory. – Esetünkben Kristenről van szó. De keményen megdolgozik a sikerért, minden pillanat, amit a vásznon tölt, aranyat ér. Ha Peter Dinklage a nehéz súlyú komikus ebben a filmben, Kristen Bell a bájos.”

Michelle erkölcsi felépülését részben a Claire-rel és Rachellel kialakuló kapcsolata indítja el. Mivel egy fedél alatt lakik velük, betekintést nyer abba, hogyan élnek a normális emberek. Ez készteti arra, hogy előálljon a nagy ötlettel: kezdjék el árulni Claire szuperfinom brownie-ját Rachel cserkészcsapatának bevonásával.

"A Főnök lényegében love story, amely Michelle, Claire és Rachel köré szövődik – mondja Falcone. – Különös család kovácsolódik össze a cselekmény során. Egyikük sem tudna boldogulni a többiek nélkül.”

Az Oscar®-díjas Kathy Bates szerepelt Falcone és McCarthy előző filmjében, a Tammyben, csakúgy, mint a színésznő Mike és Molly című sorozatában. Örömmel vállalta el a végtelenül önző milliárdos, Ida Dell Marquette szerepét, aki nem túl szerencsés módon szerepmodellül szolgált Michelle számára szakmailag és emberileg egyaránt.

A sokoldalú színésznő nagyon szórakoztatónak találta a szerepét: Ida, a korábbi mentor a pártfogoltja ellenségévé válik annak árulása után. "Ilyen feladatra egyszerűen nem lehet nemet mondani – jelenti ki a színésznő. – Ida a világ egyik leggazdagabb üzletasszonya és nem mellesleg igen nagy szemétláda. Csak a pénz érdekli, ám ennek megvannak a maga következményei. Nagyon magányos, miközben szinte bármit megengedhet magának.”

Bár maga is elképesztő vagyont harácsolt össze, Renault, a csavaros eszű milliárdos nem tudta feldolgozni, hogy csak második lehetett Michelle után. Michelle főellenségének karakterét McCarthy és Mallory titokban Peter Dinklage számára írták, miközben nem voltak biztosak benne, hogy a színész rábólint a szerepre.

A leginkább a Trónok harcából ismert Dinklage azonban nagy örömmel fogadta, hogy ezúttal egy vígjátékban számítanak rá.

A produkció alkalmazkodott Dinklage munkarendjéhez, vagyis a jeleneteit akkor vették fel, amikor szünetelt a Trónok harca forgatása. Ez azt jelentette, hogy McCarthy és Dinklage gondosan megkoreografált végső összecsapásának elkészítését, amely a film harmadik felvonásának csúcspontja, a forgatás elejére időzítették. Ez a megoldás több előnnyel járt, például megalapozta a később felvett szöveges jelenetek humorát. A szekvencia öt nap alatt készült el három helyszínen, amelyek közül az egyik egy felhőkarcoló teteje volt.

Michelle alakot ölt

 

McCarthy az adott film műfajától függetlenül mindig teljesen átlényegül, amikor a karakter bőrébe bújik, és minden apró részletet kidolgoz a hétköznapitól az abszurdig. Aztán a külsejére koncentrál – a haj, a smink és a ruhatár mind-mind a szereplő jellemzését szolgálja.

"Melissa csalhatatlan érzékkel találja ki a teljes karaktert, nála nincs olyan, hogy mellétrafálna – mondja Kristen Bell. – Az öltözékek, amiket ebben a filmben visel, elképesztően viccesek. A paróka fenomenális, a smink kész műremek, a karakter már az előtt megszólal, hogy Melissa egyetlen szót kiejtene a száján.”

Michelle Darnell külseje már több mint egy évtizeddel korábban kialakult, amikor McCarthy megálmodta a magától teljesen elszállt pénzügyi guru fantasztikus, de azért a maga módján elegáns stílusát. Az évek során nem sokat változott a karakter a nagy műgonddal tupírozott jajvörös hajtól a Barbra Streisand körmeit idéző francia manikűrig.

"Mindig is úgy gondoltam, hogy ez a haj meg a smink a mutatvány szerves része – magyarázza McCarthy. – Ez Michelle személyiségének kivetülése, amit önmagából meg akar mutatni a világnak. Egyben páncél is, amely eltakarja és óvja valódi énjét.”

Agresszív lányok:

a kaszkadőrjelenetek

 

A vígjátékban számos akciójelenet látható, amelyek közül az egyik legmeglepőbb McCarthy és Dinklage végső kardpárbaja. "Rengeteget gyakoroltunk ehhez a jelenethez – mondja Falcone. – Nagyon kifinomult volt a koreográfia, hogy igazán klassz legyen a látvány. Melissa és Peter pénteken találkoztak, és hétvégén már ment a kardozás.”

Igen látványosra sikeredett a két cserkészlánycsapat, a Pitypangok és a Drágaságok utcai harcának kivitelezése, amely Martin Scorsese New York bandái című filmjének nagy összecsapását idézi.

A Pitypangok számára megkezdődött a sütiszezon: a kamaszlányok és szüleik járják a környéket, hogy eladásra kínálják finomságaikat. Ám amikor szembetalálják magukat a vagány, farmeros Drágaságokkal, elszabadul a pokol. Az összetűzés szóbeli csetepaténak indul, de hamar tettlegességig fajul a dolog.

Falcone és McCarthy meg akarta lepni a nézőket, ezért szabad kezet adtak Todd Bryant kaszkadőrkoordinátornak, hogy a lehető legtöbbet hozza ki a jelenetből. Nem is fogta vissza magát, a szereplők ütik-verik, a földön vonszolják egymást – ráaadásul a lányok mellett az anyukák is beszállnak a küzdelembe. A kamaszlányokat kis termetű kaszkadőrnők helyettesítették, az ádáz csetepaté felvétele három napon át tartott.

 

A film szereplői

 

MELISSA McCARTHY (Michelle Darnell / forgatókönyvíró / producer) Oscar®-jelölést kapott a Koszorúslányokban (Bridesmaids) nyújtott alakításáért. Ugyanezért a filmért nominálták a Brit Filmakadémia díjára (BAFTA), a kritikusok díjára és a színészkamara (SAG) díjára is. Elnyerte alakításáért a 2012-es MTV Movie Awardot.

A kémben (The Spy) nyújtott alakításáért Arany Glóbuszra és a kritikusok díjára jelölték, és elnyerte a People's Choice Awardot.

Legutóbbi nagy sikerű filmjei a Tammy, a St. Vincent, a Női szervek (The Heat), a Személyiségtolvaj és a 40 és annyi (This Is 40) voltak.

További fontosabb filmjei: Ilyen az élet (Life as We Know It), Ilyen a formám (The Back-Up Plan), Csak egy kis kurázsi (Just Add Water), 9 – A szám hatalma, Charlie angyalai (Charlie's Angels), Tökfej (Pumpkin), Nyomás! (Go!).

Tévésorozatai közül kiemelkedik a Szívek szállodája (The Gilmore Girls) és a Mike és Molly. 

KRISTEN BELL (Claire) jelenleg a Gátlástalanok (House of Life) című sorozat főszereplője. a Jégvarázs (Frozen) című animációs filmben az Anna nevű karakter hangja volt. A Hősök (Heroes) című tévésorozatban a titokzatos Elle Bishopot alakította.
Fontosabb filmjei: Veronica Mars, Városfejlesztési osztály (Parks and Recreation), Gossip Girl – A pletykafészek, Életmentő (Lifeguard), Mindenki szereti a bálnákat (Big Miracle), Páros mellékhatás (Couples Retreat), Mezsgye (Pulse), Spartan (Spartan), Szédült rohanás (Fifty Pills), Fanboys – Rajongók háborúja, Sikoly 4. (Scream 4), Minden kút Rómába vezet (When in Rome,) Már megint te?! (You Again), Díva (Burlesque), When in Rome, Páros mellékhatás (Couples Retreat), Felhangolva (Get Him to the Greek), Lepattintva (Forgetting Sarah Marshall), Rabul ejtő szerelem (Serious Moonlight).

KATHY BATES (Ida Dell) legutóbb az American Horror Story: Hotel című epizódjában aratott nagy kritikai és közönségsikert, második Emmyjét kapta meg érte. Két Emmyre jelölték a Harry's Law című sorozatban nyújtott alakításáért.

Korábban nyolcszor jelölték Emmyre, majd az elsőt 2003-ban ítélték oda neki a Két pasi meg egy kicsi (Two and a Half Men) című sorozat kísértetének megformálásáért.

Oscar®-t és Arany Glóbuszt kapott az 1990-es Tortúra (Misery) női főszerepéért. 1999-ben Oscar®-ra, Arany Glóbuszra és BAFTA-re jelölték A nemzet színe-java (Primary Colors) című filmben nyújtott alakításáért. Harmadik Oscar®-jelölését a Schmidt története (About Schmidt) című filmért kapta, és Arany Glóbuszra is jelölték.

Arany Glóbusz- és BAFTA-jelölést ért A sült zöldparadicsomban (Fried Green Tomatoes) nyújtott alakítása, és a színészcsapat tagjaként jelölték a színészkamara díjára a Titanicért és az Éjfélkor párizsban (Midnight in Paris) című filmért.

További fontosabb filmjei: Dolores Claiborne, Világgá mentem (North), Lestrapált emberek (Used People), Árnyak és köd (Shadows and Fog), A gyönyör rabjai (White Palace), Arthur 2.

PETER DINKLAGE (Renault) nagy kiugrását Az állomásfőnök (The Station Agent) című film jelentette, amelyért számos díjban részesült és az egyik legkeresettebb színésszé vált.

A közönség leginkább a Trónok harca című sikersorozatból ismeri, alakításáért öt év alatt két Emmyt és egy Arany Glóbuszt kapott.

 

A film alkotói

 

BEN FALCONE (rendező / producer / forgatókönyvíró / Marty) első rendezése a Tammy volt, amelynek forgatókönyvét is ő írta és szerepelt is a filmben felesége, Melissa McCarthy oldalán. Komikusként a Koszorúslányok tette közismertté, amelyben szintén McCartyval játszott.

Fontosabb filmjei: Csúnyán szép az élet (Pretty Ugly People), Várandósok – Az a bizonyos 9 hónap (What to Expect When You're Expecting), Személyiségtolvaj (Identity Thief), Női szervek (The Heat), Új csaj (New Girl – sorozat).

 

WILL FERRELL (producer) hosszú utat tett meg azóta, hogy a Staurday Night Live-ban megismerte a közönség. Ünnepelt tévészemélyiség és kétszeres Arany Glóbusz-jelölt filmsztár, sikeres producer, valamint internetes innovátor lett belőle.

Legutóbb A Zoolander 2 főgonoszaként és a Megjött apuci egyik főszereplőjeként láthattuk. Korábban a Ron Burgundy: a legenda folytatódik című vígjáték főszereplője volt, amely a nagy sikerű 2004-es A híres Ron Burgundy legendája (Anchorman: The Legend of Ron Burgundy) folytatása. Ferrell mindkét filmnek társ-forgatókönyvírója volt Adam McKay rendezővel saját produkciós cégük, a Gary Sanchez Productions égisze alatt. A Ron Burgundy: a legenda folytatódik 172 millió dolláros összbevételt ért el.

További nagy sikere a Taplógáz (Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby) volt, amely 162 millió dolláros összbevételt ért el.

Tonyra jelölték a Broadwayn előadott Will Ferrell: You're Welcome America. A Final Night with George W Bush című egyszemélyes show-jáért, amelyet Adam McKay rendezett, s amelyben tökélyre vitte a Saturday Night Live-ban előadott hírhedt Bush-paródiáját. A szezon végén Ferrell élőben előadta az egész műsort az HBO-n, amelyért két Emmyre jelölték (kiváló kabaréműsor és kiváló forgatókönyv kategóriában).

2007-ben Ferrell és McKay létrehozták gyorsan népszerűvé váló videóoldalukat, a Funniordie.comot. Az oldalnak átlagosan havi 20 millió önálló látogatója van havi 60 millió letöltéssel.

További fontosabb filmjei: Keményítőkúra (Get Hard), Képtelen kampány (The Campaign), A hivatal (The Office – tévésorozat), Megaagy (Megamind, animációs film), Pancser police (The Other Guys), Tesó-Tusa (Step Brothers), Jégi dicsőségünk (Blades of Glory), Felforgatókönyv (Stranger Than Fiction – Arany Glóbusz-jelölés), Producerek (The Producers – Arany Glóbusz-jelölés), Zoolander, a trendkívüli, Sulihuligánok (Old School), Dögölj meg, drága Mona! (Drowning Mona), Diszkópatkányok (A Night at the Roxbury).

ADAM McKay (producer) legutóbb óriási sikert aratott A nagy dobás (The Big Short) című vígjátékkal, amelynek rendezője és egyik forgatókönyvírója volt. A filmet öt Oscar®-ra jelölték, McKay megkapta az aranyszobrocskát legjobb adaptált forgatókönyv kategóriában. 

McKay stand-uposként kezdte pályafutását, innen datálódik régi barátsága Will Ferrell-lel. Több sikeres vígjátékot készítettek együtt, amelyeket McKay rendezőként és társ-forgatókönyvíróként jegyzett: Tesó-tusa (Step-Brother), Taplógáz (Talladega Nights), Pancser police (The Other Guys), Ron Burgundy legendája 1-2.

Ferrell-lel és Chris Henchyvel működteti a Funny or Die produkciós céget, amely vicces videókat készít a legkiválóbb komikusok részvételével. Weboldalok évi 35 millió letöltést ér el.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK