Archivum
Zsinagógák gobelinben
A zsidóság ősi szimbólumát, a hétágú gyertyatartót (menorát) öltötte gobelinbe elsőként Siklósiné B. Judit, majd a hazai és külföldi zsinagógákat kezdte sorban textilre varázsolni az amatőr művész, akinek „Tűvarázs” címmel kiállítása nyílt a zalaegerszegi Móricz Galériában. A tűgobelin olyan, mint egy festett kép. Ennek a technikának köszönhetően közel harminc zsinagógát ismerhettünk meg a tárlaton, melyen Boncz Barnabás művészeti író méltatta Siklósiné B. Judit munkásságát.
Siklósiné B. Judit kiállítása a Móricz galériában
2004-ben a zalaegerszegi zsinagóga fennállásának századik évfordulóján határozta el, hogy a magyarországi zsinagógákat, valamint a zsidósággal összefüggő életképeket, jelképeket gobelinekbe ölti. A zsidó templomokat fotók alapján saját kézzel rajzolja elő, amely technika egyedülálló Magyarországon, ahogy maga a téma is. A már elpusztult épületeket szürkére színezi, a még meglévőket jelenlegi színükben örökíti meg – mondta el az alkotás folyamatáról Boncz Barnabás.

Judit gobelinjei a közvetlen szemlélet szülöttjei. A színek együttesében a fehérek, a bársonyos barnák, a szétsugárzó pirosak, rőtvörösek, az erőteljesen komorló mélykékek, a csöndben villogó sárgák, zöldek, a remegő lilák igéző látványt kölcsönöznek – jellemezte a gobelinképeket a művészeti író, aki azt is mondta, hogy Judit munkái a gobelinkészítés türelmet kívánó folyamatát, a művész páratlan kifejezőkészségét példázzák.
– Este hétkor nekiállok, és éjfélig varrok – válaszolta kérdésre Siklósiné B. Judit az autogramkérők gyűrűjében. Második gobelinje a zalaegerszegi zsinagóga volt, amely viszont első volt a templomok sorában, majd ezt követte a lendvai, amit 2004-ben azért varrt meg, mert akkor halt meg az utolsó zsidó túlélő a szlovén településen. A harmadik a pécsi zsinagógát örökíti meg, amit Schönberger András főrabbi tiszteletére varrt. Jelenleg a 34.-nél és a 35.-nél tart; e két félkész gobelint is elhozta a kiállításra, hogy szemléltesse készítésének technikáját.

Az első zsinagóga-gobelinjét egy festőművész is látta, aki rácsodálkozva a technikára, javasolta a folytatást, mesélte. A rajzolás és a hímzés szeretetén túl az is ösztönzi, hogy a megsemmisített vidéki zsidóságnak, a lerombolt, elpusztult zsidó templomoknak emléket állítson a zsinagógák gobelinbe varrásával, tette hozzá.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Takács Nóra bronzérmet szerzett az EYOF-onIszapmederbe esett lovon segített a szolgálaton kívüli rendőrAszfaltozás a zalaegerszegi Kossuth utcábanAugusztus 6-ig várják a csapatok jelentkezését az AquaCity főzőversenyéreElőször rendeztek strandkézilabda tornát az Aquacity-benHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokVersenyképesség és hatékonyság - kerekasztal-beszélgetés a kamaránálLezárják a Kossuth Lajos utca Berzsenyi Dániel- és Petőfi utca közötti szakaszátJúlius 21-től szegélycsere Zalaegerszegen, a Budai Nagy Antal utcábanTisza kongresszus Nagykanizsán - ismertették a párt főbb programjait -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Nyáron az öntözés miatt ötven százalékkal növekszik a vízfogyasztásHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetTrópusi lepkéket nevel a 10 éves zalaegerszegi fiúÉrettségi tétel lett Balaton László és a Göcseji DombérozóIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetMegújult az Ady utca egyik helyi védettség alatt álló lakóházaNegyven éve végeztek: jubileumi találkozót tartottak PSZF egykori hallgatói Brád András divattervezőre emlékeznek az átépülő Ruhagyár homlokzatán?Szakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky téren