Archivum
Csapadékvíz-elvezető rendszer épül
A tervezett ütemben halad a csapadékvíz-elvezető rendszer rekonstrukciója Szepetneken. A Mura vízgyűjtőjéhez tartozó településen - melynek neve forrást jelent - számos forrás található, amelyek természeti szépségük mellett mindennapos problémát is okoztak. Az esőzések miatt szinte folyamatossá vált a küzdelem a magas talajvízzel és belvízzel, ami most véget érhet egy uniós nagyberuházásnak köszönhetően. A nyertes pályázati projekt részleteiről Grabant Jánost, Szepetnek polgármesterét kérdeztük.
Csökken a környezeti terhelés Szepetneken
– Az Új Magyarország Fejlesztési Terv Nyugat-dunántúli Operatív Programjának „Helyi környezetvédelmi infrastruktúra és szolgáltatások fejlesztése” című kiírás Belterületi vízrendezés komponens keretében a legtöbb támogatást nyerte el önkormányzatunk, ami összegszerűen kifejezve: 257 millió 760 ezer 800 forint.

Bízom abban, hogy a lakosság is óriási sikernek értékeli a pályázati eredményt, mely lehetővé tette, hogy a bel- és csapadékvíz okozta állandó problémát orvosolni tudjuk. Önkormányzatunk az önrész csökkentése érdekében is sikeresen pályázott, az Önkormányzati Minisztérium EU önerő-alapjából 27 millió 292 ezer 320 forintot, a Zala Megyei Közgyűlés pályázatán pedig 5 millió forint támogatást nyert.
– Milyen célokat határoztak meg a pályázati projektben?
– A projektben a jelenleg is meglévő csapadékvíz-elvezető árkok levezető képességének növelését határoztuk meg fő célként, mégpedig azokon a kritikus szakaszokon, ahol az elmúlt években gyakoriak voltak az elöntések. Jelentősebb esőzések alkalmával a vízelvezető rendszer ezeken a szakaszokon ugyanis nem tudott megbirkózni az intenzív csapadékvíz elvezetésével. A kiáramló víz területeket öntött el, ami jelentős gazdasági károkat is okozott a lakosságnak.
A község teljes területe a Mura vízgyűjtőjéhez tartozik, ezért mind földrajzilag, geomorfológiailag, vízrajzilag és ökológiailag is indokolt a beruházás. A bel- és csapadékvíz okozta problémák megszűnésével szebb és rendezett lesz településünk, amely minden bizonnyal a lakosság megelégedésére is szolgál.

– Mikor kezdődött meg a kivitelezés?
– A kivitelezés előtt több, a projekt levezetéséhez kapcsolódó feladatot kellett elvégezni. Ezek közé tartozott a támogatási szerződés aláírása 2009. szeptember 30-án. A támogatás elnyerésében és lebonyolításában a BFH Európa Projektfejlesztő és Tanácsadó Kft. működik közre. A Nyugat-dunántúli Operatív Program keretéből elnyert, kivitelezésre jutó összeg felhasználását községünk nyílt közbeszerzési eljárás keretében hirdette meg, melyen a legjobb ajánlatot a Nyugat-Dunántúlon már jelentős közmű-, és szennyvízépítési referenciákkal rendelkező Szabadics Zrt. tette.
A munkaterület átadás-átvételére 2009. november 5-én került sor, a kivitelezés várhatóan 2010. december 31-ig tart. A munkák szakmai és jogi elvárásoknak megfelelő teljesítését műszaki ellenőrként a Kapos Hidro Kft. képviseletében Zeller Richárd mérnök látja el. A vízjogi létesítési engedélyes tervet a Kristály Kft. készítette.
– Hol tartanak a munkálatok?
– Több utcában a kotrógépekkel már kimélyítették a meglévő vízelvezető árkokat, melyek egy része nyílt árok marad, míg másik része fedett lesz. A kivitelezés során több olyan műtárgy is megépül, amelyek együttesen segítik majd az úgynevezett csúcsvizek elvezetését a vízgyűjtőkbe.
A fenti célok elérése érdekében a műszaki irányelvek figyelembe vételével határozták meg a tervekben a vízgyűjtőre jutó mértékadó csapadékvíz-hozamokat, valamint a medrek és különböző műtárgyak vízemésztő képességét.

Ennek alapján az alábbi létesítményeket építik meg a kivitelezés során:
151,6 fm DN30 betoncsatorna, 673,1 fm DN40 betoncsatorna, 219,8 fm DN50 betoncsatorna, 31,9 fm DN 60 betoncsatorna, 462,7 fm B=80 cm fenékszélességű burkolt árok, 1080,8 fm B=60 cm fenékszélességű burkolt árok, 9712,9 fm B=40 cm fenékszélességű burkolt árok, 242,3 fm földárok „jó karba helyezendő”, 6 db hordalékfogó műtárgy, 1345,1 fm behajtó alatti DN30 cm áteresz, 1194,1 fm behajtó alatti DN40 cm áteresz, 348,5 fm behajtó alatti DN50 cm áteresz, 153,0 fm behajtó alatti DN60 cm áteresz, 21,7 fm út alatti DN30 áteresz, 29,9 fm út alatti DN40 áteresz, 54,1 fm út alatti DN50 áteresz, 7,0 fm út alatti DN60 áteresz.
Grabant János végezetül hozzátette, amennyiben a projekttel kapcsolatban kérdése, kérése lenne a lakóknak, keressék fel Szepetnek honlapját (www.szepetnek.hu), ahol további részletes információkat találnak a projektről. Szerdai és pénteki napokon az önkormányzat építési előadója, Feitli János is készséggel áll rendelkezésre. A projekt megvalósítása során, a munkák okozta esetlegesen felmerülő kellemetlenségekért a lakosság türelmét kérik.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Diáknapot szerveztek a Deák-technikum tanulóiZEGINFO: Bali Zoltán és Gecse Péter sajtótájékoztatója a közgyűlési döntésekrőlBelvárosi időutazás: Zalaegerszeg 1885-ben Létrejött a ZalaZone AlapítványFejlesztik a közvilágítást a Petőfi utcábanEurópa nap a zalaegerszegi Európa térenParkoló felújítás a Jákum utcábanZalaegerszeg és a biciklizés rajzpályázatGondos tervezés- Gondtalan nyaralás! Hogyan fizessünk a nyaralás alatt?Május 7-től partfal helyreállítás kezdődik a Bozsokihegyi úton -
rovatunk hírei
Teszt cikkEgy idegenbeli siker születettA Zalaszentgrót az élenNB III: egy győzelem, egy vereség top 10
A ballagások napja volt a szerda ZalaegerszegenMegújul a Lottó Ruhaház épülete a zalaegerszegi Deák térenEgészséges Zalaegerszeg: együttműködési megállapodás az önkormányzat és a kórház közöttMásodfokú meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területéreHolland kerékpáros tanulmányúton járt Bali ZoltánMosoly, tehetség, elfogadás – így szólt az idei Esély GálaSzakmai nap a könyvtárak jelenkori kihívásairólRetro majális, kutya majális, azálea virágzás ZalaegerszegenA kígyó és az oroszlán címmel jelent meg Szalai Szimonetta első regényeKönyvtári kihívás az olvasás népszerűsítéséért