2024.12.13., péntek - Luca, OtíliaZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Grafika szakkörösök kiállítása a tudásközpontban

2024. július 25. csütörtök, 21:08
Szerző, fotó: Bánfi Kati
A Göcseji Tudásközpontban két éve működő grafika szakkör alkotásaiból nyílt kiállítás a házigazda intézményben. A tárlat augusztus 15-ig lesz látható.

 Kiszakadás a hétköznapokból

Két éve várja bármely korosztályból az alkotni vágyókat a grafika szakkör. Az eltelt idő alatt készült művekből válogattak egy bemutatónyira valót. A kiállítást a szakkör vezetője, Gacsal Gábor művésztanár nyitott meg. A kéthetenkénti szakköri munkáról lapunk kérdésére válaszolva elmondta: 

A szakkörösök egy csoportja

- A cél, hogy az alkotók ráébredjenek a szépre, ki tudják fejezni az alkotáson keresztül az érzéseiket, gondolataikat, a lelküket, ami őket éppen érdekli, foglalkoztatja. A lényeg, hogy bátran merje mindenki kifejezni önmagát, az alkotás boldoggá tegye, megszépítse az életet. Ez minden művészet célja. Ehhez különféle technikákat tanulunk meg és a teljesen kezdőket is várjuk kéthetenként a szakkörbe, mely szeptembertől folytatódik majd. Valójában mindenki tud rajzolni, csak rá kell erre ébreszteni. 

- Általános iskolában tanítasz, mennyivel másabb felnőttekkel foglalkozni?

- Másabb. Könyebb, mert szocializálódott közösségről van szó, de nehezebb, mert nem annyira merik elengedni a fantáziájukat, mint a gyerekek. A gyerekeken belül is minél kisebbekről beszélünk, annál kreatívabbak, gazdagabb a belső képi világuk. A nagyobbakat már visszaveti a vizuális környezet, a készen kapott látvány, amit már nem kell fejben megalkotni. Fontos minden korosztálynál a finommotorika fejlesztése, mert ez a jobb agyféltekére hat kedvezően, és az pedig a problémamegoldó képességre – mondta Gacsal Gábor, miközben kalauzolt a tárlaton, és külön felhívta a figyelmet a zenéhez készített illusztrációkra. Az alkotáshoz felhasznált zene szintén „helyi termék”, néhai Monostori János zeneszerző szerzeménye.

Gacsal Gábor és Sümeginé Horváth Anita

A kiállítást köszöntötte Sümeginé Horváth Anita, a ház igazgatója. Jó Én-időként, elmélyülési lehetőségként jellemezte a szakköri alkotó folyamatokat, melyet színesítenek a technikák és a résztvevők vegyes életkorából adódó közösségi lét. Gacsal Gábor hozzátette és hangsúlyozta,  minden alkotás fejlődési lehetőség, ahol az önmagunkhoz képest való fejlődés a cél. Van, aki ebben a folyamatban a színekkel ismerkedik alaposabban és van, aki már a grafikai szabályokat is alkalmazza, miközben a közösség egymást instruálja. Az alkotás során a hétköznapokból való kiszakadás pedig bátorságot ad a résztvevőknek. 
 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK