Vezető hírek
Lelkünket érő ütések
Kampány a verbális erőszak ellen
A téma nagyon is aktuális, hiszen sok szakértő szerint aggasztó, ami az iskolákban és az internetesen közösségi felületeken zajlik, de sokszor az is, ahogy felnőtt emberek – legyenek családtagok, házastársak, párkapcsolatban élők, vagy kollégák – bánnak egymással. A verbális erőszakra és annak globális jellegére hívja fel a figyelmet az a fotókiállítás, ami a közelmúltban nyílt meg a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban.
Bognárné Bengő Hajnalka és dr. Rosta Andrea Kiss Gáborral, a rendezvénynek otthont adó intézmény igazgatójával
A Weapon of choice - A TE fegyvered a döntésed! című vándorkiállítás a Zala megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház irodájának szervezésében érkezett a városba. A tablókat korábban már több középiskolában is bemutatták. Bognárné Bengő Hajnalka, a szervezet vezetője bevezetésképpen elmondta: a kezdeményezés és a fotósorozat Amerikából indult. A képek szereplői egy fotóművész felkérésére maguk választották ki azt a szót, amivel leginkább megbántották őket, ami a legnagyobb rombolást vitte véghez a lelkükben. Egy sminkes segítségével ezeket a bántó szavakat ütésként, horzsolásként, sebként jelenítették meg testükön. Az önkéntesek aztán így álltak a fotós kamerája elé. A képek az érzékenyítést szolgálják, jelezve; a szóbeli bántások, megalázások valódi sérüléseket okoznak. Persze nem konkrétan a test felületén, hanem a lélekben.
Az is igaz ugyanakkor, hogy a verbális erőszak sokszor egyfajta előszobája a tettlegességnek, a fizikai erőszaknak – erre már Dr. Rosta Andrea szociológus, kriminológus, pár-és családterapeuta hívta fel a figyelmet a kiállításmegnyitót követő előadásában. A zalaegerszegi születésű szakember többek között elmondta: az erőszakban mindig ott van az uralom, a hatalom, hogy letörjem a másik akaratát. A cél a meggyengítés.
Ő főképp párterápiával foglalkozik, ahol a kapcsolati erőszak kerül középpontba. Ez nem fizikai, hanem verbális erőszakot jelent. A szakirodalom akkor beszél az utóbbi jelenségről, ha a szóbeli bántalmazás rendszeres, visszatérő jellegű. Az alkalmi jellegű sértések, vagy türelmetlenségből, idegességből fakadó rossz megfogalmazások nem tartoznak ebbe a kategóriába.
A lényeg, hogy az elszenvedő fél mielőbb tudatosítsa magában, hogy tartósan fennálló szóbeli bántalmazásnak, megalázásnak van kitéve. Sokan ugyanis későn jönnek rá, hogy bántalmazottak. A kampány azt a célt szolgálja, hogy ne váljunk áldozattá, továbbá, hogy tanuljuk meg felismerni a helyzetet, és azt is, hogy hogyan lépjünk ki belőle. Ha szükséges, akkor pedig merjük szakember segítségét kérni.
A terapeuta szerint időnként nem árt megállni, és magunkba nézni, hogy a kapcsolatunk milyen. Például, hogy törődő, támogató-e? Olyan, ami gazdagítja az életünket, vagy netán éppen rombolja lelkünket. De azon is gondolkodjunk el, hogy mi mit adunk a másiknak. Téves az a nézet, mely szerint mindig a férfi bántja a nőt, mert ennek a fordítottjára is nagyon sok példa van. A verbális erőszak mindkét esetben megöli a kapcsolat intimitását, meghittségét és önbizalomhiányt, önértékelési zavarokat okoz, ami az élet más területére is kihat. Adott esetben emiatt is fontos segítséget kérni.
A kiállítás október 20-ig látogatható.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Skribek Alen újra ZalaegerszegenJúnius 28-án Olai Fesztivál a Göcseji FalumúzeumbanCsoportosan elkövetett rablás a ParkerdőbenOrszágos bajnoki címet ünnepelhetett a Kölcsey B33-as kosarascsapataJúlius 5-én ismét Filmzenei koncert a Dísz térenKi kapja az idei Lokálpatrióta Díjat? Július 14-ig várják a szavazatokat50 millió forint a Kossuth utca felújításáraBaloldali ajánlat a választóknak az MSZP részérőlHorgonyt fel, mélyedj el a vitorlásturizmus rejtelmeiben a MATE keszthelyi Georgikon Campusán!Megyei jogú városok jegyzői üléseztek Zalaegerszegen -
rovatunk hírei
Múzeumok Éjszakája 2025Statárium- drámaelőadás a TörvényszékenXXIX. Göcseji Prószafesztivál a Gébárti-tónálÍgy éltünk a '80-as években - kiállítás a Göcseji MúzeumbanKitekintő - Frimmel Gyula grafikusművész kiállításaEsély Gála 2025Kis képek és műhelytitkok - Nemes László kiállításaHorváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji Múzeumban top 10