Vezető hírek
A Balatoni Borbarát Hölgyek Egyesülete a régió borainak népszerűsítéséért dolgozik
Legyen a borozás valódi gasztronómiai élmény
Zentai Zita, a szervezet elnöke kiemelte: 1999 januárjában alakultak. A Balatoni Borbarát Hölgyek Társasága a kezdetekkor negyven-ötven fős tagsággal rendelkezett.
- Szerencsére az elmúlt években sikerült fiatalítanunk. Lényegesnek tartjuk, hogy a tagjaink aktívak legyenek, ez ugyanis a titka a tevékenységünknek. Enélkül nem lenne értelme a munkának – fogalmazott, elárulva: az évezredforduló esztendejére már több rendezvényt is megálmodtak. Többek között első alkalommal rendezték meg a Keszthelyi Városi Karnevált, mely azóta is a Balaton-parti város egyik legjelentősebb színfoltja. - Emellett számos olyan rendezvény is a nevünkhöz fűződik, ami a borhoz, a borral-szőlővel kapcsolatos hagyományokhoz kapcsolódik. Egyebek mellett előadásokat szerveztünk, melyeken nívós szakértők prezentáltak. A szervezetünk számos tagja végzett a két évtized alatt sommelier tanfolyamot, közösen jártunk el más borrendekhez tanulni a nedűkről és a hozzájuk kapcsolódó tudnivalókról. Mi azt valljuk, a gasztronómia és a bor össze van kötve, ezért fontos, hogy a kettő között megfelelő legyen az összhang.
A csapat természetesen nem csak a kezdeti években, hanem az elmúlt húsz esztendőben is végig nagyon aktív volt. A karnevál mellett hatszor tudták megrendezni a Harmonika Gálát, részt vettek a Márton-napok és a Civil karácsony megrendezésében.
- Egy biztos, nem unatkozunk, s ez egész évben így van – tette hozzá Zentai Zita, aki múlt év nyarán vette át az egyesület elnöki tisztségét. – Hogy is néz ki egy évünk? Nos, a szezonban megkezdődnek a borfesztiválok, Reziben indul a program, majd Cserszegtomajon, Gyenesdiáson, Balatongyörökön és Vonyarcvashegyen folytatódik a programok sora. Az utolsó a keszthelyi, ahol a Borcégér kínál boros rendezvényt a vendégek számára. Amint a fesztiválok sora véget ér, kezdődnek a szüreti felvonulások, ezeken is részt veszünk. Októberben Zalalövőre utazunk, a Murci fesztiválra, novemberben megemlékezünk dr. Bakonyi Károly szőlőnemesítőről, a Cserszegi fűszeres atyjáról. Neki egyébként a Georgikon Majormúzeumban van az emlékszobája, ami éppen most újult meg. Már hagyomány, hogy évente tisztelgünk előtte és megkóstoljuk azokat a borokat, melyek a nevéhez fűződnek.
Hozzátette: - A Szent Márton-nap jeles alkalom az egyesületünknél, ilyenkor részt veszünk a hagyományos keszthelyi megemlékezésen, a lámpás felvonuláson és műsoron. Decemberben közgyűlést tartunk, s hagyományos karácsonyi vacsoránkon együtt ünneplünk. Az új esztendő a Vince-nappal indul. Ezt egyre több helyen tartják, Letenyétől kezdve, Rezin át Simontornyáig. Szinte minden nap megyünk valahova. Ezután elkezdjük a saját szervezésű Keszthelyi Karnevál tervezését. Erről tudni kell, hogy mindig ezerrel készülünk, a város mindenkori vezetése pedig támogatja a rendezvényt. A karnevál az egyik legjelentősebb programmá nőtte ki magát a városban, rengeteg a felvonuló, s természetesen az érdeklődő is. Áprilisban, Szent György napján Hegymagason veszünk részt boros programon. Aztán kezdődik minden elölről...
Van létjogosultságuk a magyar, köztük a balatoni boroknak
Zentai Zitával a jelenlegi hazai és balatoni szőlészeti és borászati helyzetről is szót váltottunk. Úgy vélte, az elmúlt húsz esztendő során olyan széles körű ismeretségre tettek szert, mely jelentős mértékben szolgálta az általuk kitűzött célokat. Szlovéniától Ausztriáig, s persze hazánkban is barátságokat kötöttek egyesületekkel, szervezetekkel. Az elnökasszony úgy véli, hogy a magyar szőlészet és borászat jó irányba halad, kétségtelen, hogy van létjogosultságuk a magyar – köztük a balatoni – boroknak.
-Sok jelentős változás történt az elmúlt években, a tendencia pedig jó. A borászok ma már nem a kemény nedűk készítésére helyezik a hangsúlyt, hanem a könnyedebbekre, lágyabbakra. A gyöngyöző borok és rozék a fiatalok kedvenceivé váltak. A szőlő és a bor az egyik olyan termék, amivel rengeteget kell dolgozni. De a fiatalok közül is egyre többen tudják azt is, hogy megéri, mert csodálatos élményeket ad ez a szakma. Úgy látom, hogy a magyar szőlészet és borászat jó irányba halad. Ebben, ennek érdekében kívánunk mi borbarát hölgyek is szerepet vállalni, tovább népszerűsítve a kiváló balatoni borokat – tette hozzá Zentai Zita.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10
Változik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholZalai díjazottak a szombathelyi Szezon tavaszi tárlatonÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseit