Vezető hírek
Brád András divattervezőre emlékeznek az átépülő Ruhagyár homlokzatán?
Országosan elismert iparművész volt a zalaegerszegi Ruhagyár vezető divattervezője
A részletekről érdeklődtünk az építtető cégnél, akik későbbre ígértek választ a nyári szabadságok időszaka miatt. Addig is nézzük meg, mit érdemes tudni a vállalat Munkácsy-díjas divattervező iparművészről, Brád Andrásról (1940-1991)?
Divatrajzok a homlokzaton (Fotó: ZalaMédia, Forrás: Eke István)
A volt zalaegerszegi Ruhagyár (ZA-KO) tervezője a Magyar Iparművészeti Főiskola divattervező szakán diplomázott 1964-ben, mestere Balogh Rozália volt. Brád András azonban már 1961-ben, a főiskola harmadéves hallgatójaként a Ruhagyárba érkezett, néhány hetes nyári gyakorlatra.
A Zalai Konfekció című újság (ami a Ruhagyár üzemi lapja volt) korabeli beszámolója szerint, a gyárban sokaknak szemet szúrt a „furcsa”, „modern” öltözködésű fiatalember; ami habfehér nyloninget, fekete nyakkendőt és fekete nadrágot jelentett a nyári melegben. A vele készült első beszélgetés is jórészt a „formabontó” stílusáról, fekete ruháiról, a szűk fazonokról és a férfidivat modernizációjáról szólt. Ahogy fogalmazott, ő meg azt találta furcsának Zalaegerszegre érkezésekor, hogy gúnyos tekinteteket és megjegyzéseket kap ruhái miatt. „Talán vidéken az emberek felfogása konzervatívabb?”- tette fel a máig érvényes költői kérdést. (Ráadásul szintén vidéki születésűként, hiszen Sarkadon nőtt fel.) Szerencsére mindezen „furcsaságai” ellenére hamar megkedvelték a gyárban: tudását, szakmai felkészültségét mindenhol elismerték, szerénysége miatt sokan szerették.
Brád András portréja a Zalai Konfekcióban (Forrás: Arcanum/Zalai Konfekció 1978. február 18.)
Szakmai utakra járt itthon és külföldön, rajzaival kiállításokon szerepelt és díjakat nyert
Brád Andrással még főiskolás korában szerződést kötött a zalaegerszegi vállalat, így a Ruhagyár társadalmi ösztöndíjasaként fejezte be hátralévő főiskolai éveit, majd a diploma megszerzése után a gyár divattervezője lett. Gyümölcsöző kapcsolatokat épített ki az ország textilgyárainak ruhatervezőivel, de külföldi divattervezőkkel is. Rendszeresen járt más országokba tanulmányutakra, bemutatókra, börzékre. Állandó résztvevője volt a Kölnben rendezett, világviszonylatban is elsőszámú Herren-Mode Divatkiállításnak. A tervezés mellett a ZA-KO termékeinek reklámozásában, a kampányok megtervezésében is szerepet vállalt.
Érdekes, hogy egy tudósítás szerint a gyár széntárolójában amolyan „szobrászműtermet” működtetett, ami azt jelentette, hogy egyik kollégájával „házilag” gyártották a vasalóprésekhez szükséges gipszformákat, ami így jóval olcsóbb volt, mintha hivatásos szobrász készítette volna. A hosszú évek során rengeteg ifjú tehetség került a keze alá, mert fiatal rajzolók, gyakornokok is megfordultak a gyárban; rajzmásolóként például egy ideig munkatársa volt Delacasse Lászlóné Bencze Erzsébet is, akit dekoratőrként, énektanárként, karvezetőként és költőként ismerünk.
Részlet az üzemi lapból. Brád András grafikái (Forrás: Arcanum/Zalai Konfekció 1979. június 16.)
A fiatal divattervezőnek 1967-ben több művészi igényű grafikáját a Göcseji Múzeum is bemutatta egy csoportos kiállításon. Olyan jeles alkotókkal állíthatta ki rajzait, mint Dús László festőművész, grafikus és Szabó Sándor festőművész. Emellett ő maga is szervezett, rendezett kiállításokat; 1970-ben például a Zrínyi-gimnázium tornatermében Zalai Helyiipari Kiállítás és Vásár nyílt, ahol a Ruhagyár is képviseltette magát bakfis- és kamasz nyári öltözékekkel. Aztán a Képcsarnok vállalattal közreműködve képzőművészeti kiállítást szervezett a Ruhagyárba. Ő maga pedig vendége volt a zalaegerszegi művésztelepnek. 1986-ban aztán a Hevesi Sándor Színház galériájában nyílt tárlata, ahol az általa tervezett ruhákat (és nem csak a rajzokat) tekinthette meg a közönség.
Brád András divatterveivel számos díjat nyert az évtizedek alatt. Az Ez a divat újság szerkesztősége és a Magyar Divatintézet Aranygyűszű versenyén első lett 1979-ben. Majd 1981-ben Munkácsy-díjjal jutalmazták munkásságát. Brád a Ruhagyár mellett dolgozott a divatintézetnek is, az Ez a divat újság Ádám rovatának pedig rovatvezetője volt. Zalaegerszegen néhány évig rajzot és ruhatervezést is tanított szakiskolásoknak. Ha ez még nem lenne elég, tervezett forma- és egyenruhákat szállodáknak, a MALÉV-nek és az olimpiai csapatnak, de reklámgrafikával is foglalkozott: a nagykanizsai sörgyárnak például söröscímkéket tervezett a 80-as évek elején.
Brád András rajzai (Forrás: Arcanum/Zalai Konfekció 1985. szeptember 16.)
A jövő a kényelmes ruháké, a farmer pedig elegáns is lehet
1978-ban azt nyilatkozta a Zalai Konfekciónak, hogy a hagyományos, merev zakó-nadrág kombináció elavult a férfidivatban, bár a minőségi alkalmi öltönyökre mindig lesz igény. A jövő pedig a kényelmesebb, puhább anyagból készült ruháké lesz. Azt vallotta, hogy az öltözködéskultúra egyetemes, nincs olyan, hogy magyar öltözködés. A párizsi divatbizottság meghatározza a szezon tendenciáit, színeit, az országok tervezői pedig kiválasztják hazájuk viszonyai számára a legmegfelelőbbet. Ez pedig főleg az éghajlat függvénye.
Az 1986-os őszi kölni útjáról hazatérve a külföldön látottak alapján egyértelműen kijelentette az üzemi lap érdeklődésére, hogy a farmer immár elegáns is lehet! A nyolcvanas évek második felében szerinte a farmer már nem műfaj, hanem alapanyag. Brád tervezőként, iparművészként annak ellenére is mindig vonzódott a sportosabb, lazább, szabadabb öltözködési stílusokhoz, hogy a klasszikus vonalat képviselő Ruhagyár tervezője volt. Mindenkinek meg kell találnia azt a formát, ami számára kényelmes és az egyéniségéhez is passzol - nyilatkozta.
Az üzemi lap egyik cikkének illusztrációja (Forrás: Arcanum/Zalai Konfekció 1967. március 4.)
A tervező mindössze 51 évesen hunyt el Zalaegerszegen, 1991-ben. Hagyatéka egy része (divatrajzok, plakátok, meghívók) a zalaegerszegi Göcseji Múzeum iparművészeti gyűjteményében található.
Az épülő Ruhagyár homlokzata (Fotó: ZalaMédia, Forrás: Eke István)
Arra a kérdésre, hogy pontosan milyen ötlet alapján kerültek most divatrajzok az épülő Zallure Park falára, és ki volt a kivitelezőjük,a cég válasza után visszatérünk.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Takács Nóra bronzérmet szerzett az EYOF-onIszapmederbe esett lovon segített a szolgálaton kívüli rendőrAszfaltozás a zalaegerszegi Kossuth utcábanAugusztus 6-ig várják a csapatok jelentkezését az AquaCity főzőversenyéreElőször rendeztek strandkézilabda tornát az Aquacity-benHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokVersenyképesség és hatékonyság - kerekasztal-beszélgetés a kamaránálLezárják a Kossuth Lajos utca Berzsenyi Dániel- és Petőfi utca közötti szakaszátJúlius 21-től szegélycsere Zalaegerszegen, a Budai Nagy Antal utcábanTisza kongresszus Nagykanizsán - ismertették a párt főbb programjait -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Nyáron az öntözés miatt ötven százalékkal növekszik a vízfogyasztásHamarosan kiderülnek a felvételi ponthatárokBezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetTrópusi lepkéket nevel a 10 éves zalaegerszegi fiúIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetMegújult az Ady utca egyik helyi védettség alatt álló lakóházaÉrettségi tétel lett Balaton László és a Göcseji DombérozóNegyven éve végeztek: jubileumi találkozót tartottak PSZF egykori hallgatói Szakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky térenLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján