Vezető hírek
Laczkó Gyula festő alkotásait keresi a múzeum
Az impresszionista stílus képviselője volt, de Apponyi portréját is megfestette
Az intézmény művészettörténésze, dr. Kostyál László fel szeretné térképezni a Zalában fellelhető Laczkó-gyűjteményt, s ehhez a múzeumbarátok segítségére is szüksége lesz.
Információ esetén a kostyal@gocsejimuzeum.hu e-mail címre várják a leveleket.
Forrás: Facebook/Göcseji Múzeum
Laczkó Gyula Bakon élt, és a századelőn az impresszionista stílus egyik képviselőjét tisztelték benne. Mint az a Zalamegyei Újság 1937. december 19-i számából kiderül, kiállítása abban a hónapban nagy érdeklődésre tartott számot a városban. Művei között megemlítik többek között XI. Pius pápa arcképét, amit Rómában festett, a Göcseji reggelt, a Válickamelléki napnyugtát, de a Reggel az erdőn, a Varróleány és a Hitetlen Tamás című képeit is, melyekkel egytől egyig különös hangulatot teremtett.
2022. augusztusában a Göcseji Múzeum teljes körűen restauráltatta Laczkó Gyula gróf Apponyi Albertet ábrázoló egészalakos, életnagyságú portréját. Ahogy a múzeum honlapján olvasható, újra régi fényében ragyog Apponyi Albert életnagyságú portréképe. A festmény felújítását – a Nemzeti Kulturális Alap támogatásának köszönhetően – Károlyi Anna szombathelyi restaurátor-művész végezte el.
Forrás: Göcseji Múzeum
A kép készítésére a városi tanács 1933-ban – az 1906-ban Zalaegerszeg díszpolgárává választott Apponyi halálának évében – írt ki pályázatot, amelyet a Bakon élő Laczkó nyert el. Szignója szerint még ebben az évben el is készült az alkotással. Felavatására viszont csak három évvel később, 1936. június 30-án került került sor, a II. Göcseji Hét programsorozátba illeszkedő városi díszközgyűlés keretében. A festmény 1936-tól a zalaegerszegi Városháza üléstermének dísze lehetett.
Ezt követően az Apponyi-képmás sorsáról hiányosak az ismeretek. Feltehetően a háború utáni rendszerváltást követően, mint a korábbi korszakhoz kötődő retrográd alkotást, kivágták a vakrámából, a vásznat feltekerték, és a kép ilyen állapotban került az 1950-ben alapított Göcseji Múzeumba. Miután a múzeum első otthona épp a korábbi Városháza Kazinczy téri épülete volt, helye nem, csak a birtokosa változott. Ekkor viszont nem vették nyilvántartásba a festményt, talán nem is bírtak információval az eredetével kapcsolatban. Évtizedeken át a mindenkori képraktár egy eldugott polcán porosodott, állapota folyamatosan romlott, mígnem a közelmúltban, a Göcseji Múzeum épületének felújításához kapcsolódó ki-, majd visszaköltözés során ráirányult a figyelem. Ekkor határozták meg a kép festőjét is - olvasható a bejegyzésben.
Az intézmény várja tehát azok jelentkezesét, akiknél még fellelhető Laczkó Gyula festmény.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Hétvégén Göcsej FilmszemleZalaegerszeg készen áll a teke világkupáraIngyenes szűrés Zalaegerszegen, a gyermekek látásának megőrzéséértA fiatalok pesszimistábbnak tűnnek, ha a fizetésükről van szóZalában két helyszínen is várja az érdeklődőket az idei Erőművek Éjszakája Kóstoló és akció a zalaegerszegi piacon a tojás világnapjánZalai lakástüzek: kilenc hónap alatt 4 halott a megyébenSzombat délután tűz ütött ki a zalaegerszegi szeméttelepenMegalakult a Zala vármegyei közgyűlésEgymilliárd forintot meghaladó értékű csempészett dohányt foglaltak le Zalában -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Új és biztonságosabb út a Bartók Béla utca és a Jánka-hegy közöttSzalvétagyűjtők klubja indult ZalaegerszegenMűvészeti központtá és karrierirodává alakítaná át az MMIK épületét a fiatal tervezőKiállítás a gébárti alkotóhét anyagábólMúzeumpedagógiai évnyitó teadélutánnalSzombat délután tűz ütött ki a zalaegerszegi szeméttelepenSaját társasjátékot fejlesztett a Deák-könyvtárKiemelt diáksport napi rendezvényt tartottak PacsánMonokróm fotók a Deák Ferenc-könyvtárbanÉdes évet: beköszöntött a zsidó újév