Vezető hírek
Nagy Béla a népművészet mestere
A pásztorfaragás a szíve csücske
- Európában egyedülálló módon temetői sírjel gyűjteményt faragtunk, a Kárpát-medence minden tájegységét reprezentáló 106 fejfával. Ez egy olyan ritka lehetőség, ami egyszer adódik az ember életében. Gondolom, hogy az elismerés is főleg ennek szólt – mondta Nagy Béla.
- Ön akkor az ötletgazda?
- Valójában közösségi ötlet volt. Az országos fafaragó tárdadalomnak nem volt összejöveteli helye. Ezért 2001-ben egy konferenciát szerveztünk a népművészeti egyesülettel Gébártra. Nagy volt az érdeklődés, több, mint száz résztvevővel. Itt fogalmazódott meg a gondolat, hogy a sírjel kultúra nagyon leszálló ágban van. Később, 2014-től indultak a fafaragó táborok, ahol értelmes dolgot szerettünk volna alkotni, így talált egymásra ez a két dolog. Közben persze a szakirodalomnak is utána kellett járni. Ez szerencsére bőséges, és nagy segítséget jelentett, mert népi értékkel bíró fejfákat, a maguk jellegzetességével már szinte nem lehetett találni a temetőkben. Ezeket a sírjeleket egy emberemlékezetnyi időre állították, körülbelül 60 évet bírnak ki. Bár akad néhány kivétel, ami 200 évig is állt. Így kezdtünk hozzá a fafaragó táborok során a másolat sírjelekhez, minden évben gazdagítva a gyűjteményt.
- Ön megvan elégedve a sírjel parkkal?
- Nagyon büszke vagyok rá. Tavaly kerítéssel vettük körül. A kapu nyitva van, de egyfajta határt jelöl a kerítés. Nagy a látogatottsága. Különös nyugalmat áraszt a hely.
- Az ön faragási is látható itt?
- Egy fejfa faragásába kapcsolódtam be, de én a szervező feladatokat végzem, közben nem lehet elmélyülni az alkotásban is.
- Maga a fafaragás hogyan lett az életútja?
- Nyírségi tanyáról származom, nagyapám egyszerű faragó ember volt. Ő adta a kezembe a szerszámokat. Akkoriban a józan paraszti ész rendszerben gondolkodást jelentett generációkon átívelően. Nagyon tetszett az általa készített karikás ostor. Az megragadt bennem. Később Lentiben voltam katona és ott kezembe akadt a bőr, feszültség levezetőnek elkezdtem alkotni. Meg mellette a néprajzzal is foglalkozni. Szakmaként asztalosnak tanultam, tehát a fával bánni, de az más, mint a népművészet. Akkor azt sem tudtam, hogy létezik népművészeti egyesület, de a lenti egyesületből meglátták a munkáimat és meghívtak maguk közé. Így három karikásostorral a hónom alatt beállítottam.
- Egyéb kedvencek a karikás ostor mellett?
- A pásztorfaragás a szívem csücske. A teknővájó cigányok technikáját pedig annyira szeretem, hogy a tervem, hogy 90 éves koromban, amikor már nem tudok alkotni, erről könyvet írjak.
- Létezik még ez a szakma?
- Sajnos nem. Egy szerencsés véletlennek köszönhetem, hogy én rátaláltam a vasboldogasszonyi falu végén Sanyi bácsira, akitől mindezt megtanulhattam. Mert már sehol nem lelhető fel egyébként.
- Önnek mennyi tanítványa volt az évek során?
- Nem tudom megmondani. Vannak, akik már 15 éve tanulnak tőlem, vannak egész ifjak. Mint a mostani tanítványom, akit vittem a Mesterségek Ünnepére is látni, tapasztalni. Olyan alkotást látni, ami jól esik a szemnek és a szívnek. Amire ha ránézek, késztetést érezzek, hogy meg is fogjam. Az már jelent valamit.
- Mit jelelt önnek ez a mostani elismerés?
- Maradtam, aki voltam fafaragóként és emberként is, de azért nagyon jól esett.
- Egyéb terve?
- 125 évig szeretnék élni egészségben.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10
Változik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholZalai díjazottak a szombathelyi Szezon tavaszi tárlatonÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseit