Vezető hírek
Valósághűen és kockázatmentesen
Gyakorolhatók a műtéti beavatkozások a skill-laborban
Az intenzív kórteremben
Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ, a Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem országos skill laborhálózatot hoznak létre. A 8 milliárd forint költségvetésű projektben a három egyetem mellett 16 megyei oktatókórházban alakítanak ki skill-labort. Ezek egyike Zalaegerszegen, a megyei kórház rendelőintézetének negyedik emeletén kapott helyet 150 négyzetméteren. A skill-labor olyan szimulációs eszközökkel felszerelt egység, ahol az orvosok, az egészségügyi szakdolgozók, az orvostanhallgatók és a leendő ápolók tét nélkül gyakorolhatják be az egyes beavatkozásokat. Élethű modelleken szerezhetnek klinikai és technikai jártasságot, felkészülve a betegekkel végzendő munkájukra. Elhangzott továbbá: az oktatókórházakban 2019 óta tartanak készségátadó képzéseket, amelyeken az alapszintű újraélesztést, a lumbálpunkciót és a vénabiztosítást sajátíthatták el többek között a résztvevők. A július végi adatok szerint eddig több mint 15 ezren, közülük kétezren a megyei Szent Rafael Kórházban.
Az átadási ünnepségen dr. Halász Gabriella, a megyei kórház főigazgatója azt hangsúlyozta, hogy a skill-labor szerepe nemcsak a gyakorlati készségek elsajátításában rejlik, hanem a humánerőforrás további biztosításában is. A fiatal orvosok és ápolók képzésére ezért kívánnak nagyobb hangsúlyt fektetni. Fontos, hogy elméleti tudásuk mellett gyakorlati jártasságra is szert tegyenek, amely szakmai szocializációjukat segíti elő.
A Zala megyei kórház a Pécsi Tudományegyetem oktatókórházaként vehetett részt a projektben. Dr. Reneki Szilárd, a PTE Szimulációs Oktatási Központjának igazgatója eredményes munkát kívánva további együttműködést ajánlott fel, majd dr. Horváth Kitti, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ projekt-szakmai vezetője tartott előadást.
A műtőben
Ezt követően a jelenlévők megtekintették a skill labort, melynek munkáját dr. Oroszlánné Pilipár Krisztina oktatási-ápolási igazgatóhelyettes irányítja. Orvos-szakmai koordinátora dr. Riba Ádám. A kardiológus rezidens érdeklődésünkre elmondta, szinte valamennyi orvosi beavatkozás szimulálására (az intubálástól kezdve a laparoszkópos eljárásokig), ezen belül is főként a manuális készségek fejlesztésére alkalmas a skill-labor korszerű eszközparkja. A sürgősségi betegfogadón, a műtőn, az intenzív ágyakkal felszerelt kórtermen át egy teljes betegutat is figyelemmel lehet kísérni. Nemcsak az orvosi beavatkozásokat, de az ápolási teendőket is biztonságos körülmények között lehet begyakorolni. Minderről közben felvétel is készül, amit aztán kielemezhetnek a hallgatók, illetve az oktatók.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Kosárlabda: kár a második negyedértA doni hősökre emlékeztek ZalaegerszegenElkezdődik a gyermekvédelemben és szociális alapszolgáltatásban dolgozók tesztelése isNői kosárlabda: érvényesült a papírformaFérfi kosárlabda: bravúros győzelemLuca Bechi a ZTE KK új vezetőedzőjeA végjátékot bukta el a vendégcsapatKedden délután újabb földrengést észleltekÚjabb fogyasztóbarát pénzügyi termék érhető el 2021 januárjátólAz aktív fertőzöttek száma már öt hete csökkenő tendenciát mutat -
rovatunk hírei
Régiós szemlélet, testre szabott megoldásokA Balaton védelmét is szolgáljaÉpületfelújítás és modern belső terekKampuszbővítés és új képzésekHiánypótló eszköz az intenzív osztálynakJárványvédelem, nagyberuházások, új projektekMi mindenre lehetnek képesek a kutyáink?122 éves ebbárca BécsbőlKényszerpihenő este 8 utánHavazik Zalában – fokozott óvatossággal közlekedjenek! top 10