Vezető hírek
Díszlet és jelmez összhatása
A Hevesi Sándor Színház társulatának tagjaival Iványi Ildikó beszélgetett. Mint megtudtuk: Szőke Julianna már a kezdetektől, vagyis 1982-től erősíti a színházi csapatot. Öltöztetőként került a frissen alakult társulathoz, így részt vehetett a Ruszt József által rendezett Az ember tragédiája produkcióban is.
Kulisszatitkokról a Színházbarátok klubban
Mint mesélte, sokáig a színésznőket öltöztette. Nem konkrétan egyet, hanem mindazokat, akik egy-egy előadásban szerepeltek. Ennek része volt az úgynevezett gyorsöltözés is, vagyis amikor a színészeket két jelenet között, a takarásban kellett átöltöztetni. Úgy érzi, hogy sokat köszönhet Laczó Henriette jelmeztervezőnek; ő biztatta a tervezésre, miután öltöztetőből jelmeztervező asszisztens lett. Először mesejátékokhoz, majd felnőtt előadásokhoz is készített jelmezeket.
A színház munkatársaival Iványi Ildikó beszélgetett
A beszélgetés során szóba került bolhapiacra járás, mosás és „koszolás” is, vagyis amikor egy-egy darab kedvéért direkt „régiesítenek”, sárgítanak ruhadarabokat. A színház jelmeztárában egyébként hatezernél is több ruhadarab van, és a szám évről évre nő. Talán sokaknak úgy tűnik, hogy nagy a jelmeztárban a rendetlenség, de ahogy Julika fogalmazott: a kupit ő csinálja, így mindig meg is találja, ami éppen kell.
Mészáros Tibor 1984-ben került a színházhoz. A Deák-iskola faipari szakán érettségizett, és éppen ekkoriban költözött oda a színház díszletgyártó műhelye. Már szakközépiskolásként kacsintgatott felé, később aztán itt lett díszletfestő. Mint meséli, a díszlettervezésről akkoriban nem sokat tudtak, Ruszt József taníttatta a csapatot, majd Bischof Sándor áldozatos munkája révén vált egyre profibbá és országszerte ismertté a zalaegerszegi műhelyház.
Az elmúlt közel harminc évben ötszáz különféle színházi díszlet készült itt. Kevesen tudják, hogy nemcsak a Hevesi Sándor Színháznak dolgoznak, hanem az ország más teátrumainak is. De készült itt már filmekhez is díszlet: például az amerikai-magyar koprodukcióban készült Josephine Baker élete című zenés filmhez Ennek bevételéből épült aztán meg a színház klubjának jellegzetes – és ma is használatos – berendezése. Sőt, egyik évben a Velencei Biennálé magyar pavilonját is ők rendezték be.
Szőke Julianna és Mészáros Tibor már az Oscar című előadásra készülnek
A jelmez- és a díszlettervezők között nagyon szoros a munkakapcsolat. Egy-egy darab szövegkönyvét ők olvassák el először, aztán konzultálnak a rendezővel a képi világról. Nem mindegy, hogy valaki korhű ábrázolást szeretne, vagy modernebb felfogásban képzeli el a „dizájnt”; legyen szó jelmezről, vagy díszletről. És persze az is lényeges (sőt!), hogy az egészre mekkora forrás áll rendelkezésre. Régebben ez még úgy működött, hogy elkészültek a jelmez- és díszlettervek, ami alapján összeállt a költségvetés. Ma ez pont fordítva van.
Az előadáshoz készült rajzokat, skicceket, terveket aztán bemutatják a rendezőnek, amit tervelfogadás követ. Utána jöhet a gyártás. Bár a rendezőknek mindig van egy-egy konkrét elképzelése, a díszlet- és a jelmeztervező a munka során alapvetően szabad kezet kap. De, folyamatosan konzultálnak egymással és a rendezővel: a tér és a jelmezek összhatása, színvilága ugyanis nagyon fontos. Ha kell, a színészt és a teret el kell választani egymástól, persze lehet olyan eset is, hogy épp bele kell olvadnia a háttérbe. A jelmeztár vezető hozzátette: a vendég rendezők sokszor hoznak magukkal jelmeztervezőt, ilyenkor az asszisztensi feladatokat látják el helyben.
Szőke Julianna és Mészáros Tibor már a jövő évadon dolgoznak. Június elejére az Oscar című vígjáték terveivel kell elkészülniük.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10
Változik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholZalai díjazottak a szombathelyi Szezon tavaszi tárlatonÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseit