2024.03.28., csütörtök - Gedeon, JohannaZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Kőműves Kelemen a színházban

2023. február 09. csütörtök, 18:19
Szerző: Bánfi Kati; Fotó: B.K.
„Tizönkét kőmíjes esszetanakodott”. Eredetileg népballadaként járt szájról szájra, majd Sarkadi Imre befejezetlen drámája idézte fel a történetet, melyből Szörényi-Bródy szerzett rockballadát. Ez utóbbit láthatja a közönség a Hevesi Sándor Színházban február 10-től, Bot Gábor főszereplésével, Tombagábor Kornél rendezésében.

 "Kő kövön", áldozatos munkával

1264-től említik a korabeli oklevelek Déva várát (Erdély). Sok neves tulajdonosa volt, sok csatát megért, aztán kikerült a fókuszból. Napjainkban is áll, néhány éve történt a felújítása. Közel 800 éves múltja, vagy ahogy a balladai építők tervezték, jövője van a várnak. A dicsőségért, a hírnévért, a fél véka aranyért, ezüstért? De fontos, hogy álljon a „magos” vár, mégha átok, lidérc, boszorkányság nehezíti is az építését. 

Azt nem lehet tudni, mennyi valós alapja van az eredeti balladának. Az viszont tény, hogy az úgynevezett építőáldozat szokás volt egykoron. „A magyar nyelvterületen építőáldozatnak bizonyos új vagy épülő házzal kapcsolatos cselekményeket nevezünk, amelyek elvileg azon az elképzelésen alapulnak, hogy az új ház áldozatot követel. Valamilyen állat vagy állati eredetű termék (tyúk, macska, tojás stb.) befalazása a 20. században már igen szórványos, de a régészeti leletek tanúsága szerint régen gyakoribb volt; ma is találni régi falusi házak lebontásakor a falban ismeretlen tartalmú edényeket, néha állatcsontvázakat.” /Magyar Néprajzi Lexikon/. Szintén élnek még a nyomai az ősi tértisztító rítusoknak, melyek az ártó erőket tartják távol, vagy az óvókat bent (házszentelés, füstölés, sarkok számlálása, új asszony átemelése a küszöbön). 

Nem tudjuk tehát milyen arányban, de valós babonás elképzeléseket, cselekvéseket, szokásokat idéz fel a rockballada. Az azonban biztos, hogy a férfi jellem számos negatív aspektusát felhozza, és hogy a nő(k) tűzrevetése, mint problémamegoldás szintén teret nyer, egy ördögi terv részeként. A rossz varázslatot megszüntető „nagy” ötlet lassan meghódítja a fokozatosan transzba eső kőműveseket. 

A tragédiákat és a tomboló férfierőt a tánc meséli el (Kósa Ruben koreográfiái), éppen csak haka nincs, bár egy-két mozdulat felidézi bennünk ennek a lehetőségét is. Mégis a legdrámaibb rész szinte mozdulatlanságban telik, minimalistán, maximális feszültségben, zseniális megoldással. És ahogy a rendezőtől megszoktuk van még egyéb váratlan hatásfokozó, ezúttal misztikus momentum is. 

A 12 plusz egy kőműves között vendégmunkások is színre lépnek. Kőműves Kelemennét, az egyetlen női szereplőt Dura Veronika alakítja. A zenért Máriás Zsolt felel. 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK