Vezető hírek
(Nemcsak) Közel a jóhoz
A szerelem az alap - Ifjúsági előadás, ami felnőtteknek is szól
Az élőzenés előadást bár a Tantermi Deszka színpadra gondolták első körben, azaz ifjúsági előadásnak szánták, de a felnőtt korosztály számára talán még több mondanivalót rejt. A Shrekből ismert „ott vagyunk már?” kérdésre a válasz: ez a darab már ott van. Nemcsak közel a jóhoz.
A csendes fiatal színművész nagy meglepetést okozott ezzel a profi munkával, melyet maga írt, rendezett, hangszerelt (Máriás Zsolt közreműködésével), és még a basszusgitár mellett is ő ül.
- Hogyan indult ez az egész?
- Kecskeméten játszottam még két évvel ezelőtt főbb szerepekben, és zenéltem a saját zenekarunkban. A pandémia azonban hirtelen megállította a nagy nyüzsgést és jött a kiüresedés. Megszűnt a napi rutin, az építőjellegű élmények. A tétlenséget nem bírom, gondoltam kiírom magamból az érzéseket.
- Volt ennek az íráskésztetésnek már előzménye?
- Középiskolás koromban is írtam már verseket, illetve egy népmese átdolgozást. Azt mondta az akkori tanárom, hogy ezt nem lehet előadni. Kos a horoszkópom és ennek megfelelően elég makacs is vagyok. Megrendeztem hát a darabot, amivel diákszínjátszó találkozón ezüst minősítést és írói különdíjat kaptam. Még Kecskeméten három társammal pedig dramatizáltuk Az ember tragédiáját, ifjúsági előadásnak. De a mostani az első olyan darab, amit már felnőttként, szerződéssel írtam.
- Mire alapoztad?
- A szerelemre, mert én is hősszerelmes típus vagyok. Nagyon szeretem a kortárs irodalmat, amit méltánytalanul mellőznek, ezzel az emelt szintű érettségin szembesültem. És láttam a Budapest Bábszínház Semmi című élőzenés előadását, ami nagy hatással volt rám. Ezekből indult.
- Jelmezben, díszletben minimalista, de ez semmit nem von le az értékéből. Sőt. Fel sem tűnik, annyira magával ragadó az egész.
- A színészi játékon van a hangsúly, ezzel teremtenek meg mindent. A zenék viszik tovább a sztorit, nem aláfestés a feladatuk. Így a gyerekkortól az időskorig ível a mű. A szövege kortás költemények, az áthangszerelt zene pedig szintén kortárs.
- Mennyi idő alatt született meg a mű?
- Egy évig írtam, de még most is módosítgatok rajta. Mert úgy érzem, még mindig lehetne jobb. Nagyon sok kortárs verset olvastam el hozzá. És sajnálom, hogy ezeket nem ismerik a fiatalok, mert ezzel meg lehetne őket szólítani. A klasszikus művek kellenek a műveltséghez, de az a világ már távoli számukra. Bőven van olyan kortárs irodalmi anyag, ami hozzátenne az életükhöz.
- Könnyen fogadták a szereplők (Dura Veronika, Kovács Virág, Ticz András, Baj László, Kovács Martin), hogy ilyen ifjú a rendező?
- Hamar felvették a fonalat.
- Végszó a bemutató előtt?
- Nagy élmény a saját víziómat, történetemet színpadra vinni, hogy azt majd a közönség továbbvigye. A szerelemben, a családban a sarkosítás nem jó. Arany a középút. De az pontosan hol is van? Ezért is az a darab címe, hogy Közel a jóhoz.
Bemutató január 27-én.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Banki, biztosítási jogvita rendezése a bíróságon kívülMunkaerőhiány a turizmusban: eddig idegen megoldásokkal barátkozik a szakmaMegemlékeztek az Európa Napról az Európa térenMi az a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel?Tízezer az álomhatárZalában közel 2800-an érettségiznek Tánc világnapi találkozóTungsram leépítésekHalálos tűz BoncodföldénGimnáziumi rangsor - 2022 -
rovatunk hírei
Tárlatvezetések, műhelytitkok, koncertekKörforgalom és kerékpárút is épülKözös Mester, eltérő művészi utakKortárs fesztivál és MeseautóAz erdő lakóitól a tájképekigKoncertek, kiállítások és szakrális előadásokVegyeskari évzáró a Szent EfrémmelTörténelmi játékok BagodbanKövetendő példát mutatnak EgerszegFeszt három napon át top 10
Tehermentesítés, kétirányúsítás, parkolókKelta harcos és gazdag női sír is előkerültÁVH székházból börtönmúzeumFöldön, vízen, levegőbenVagyon, élet ne múljon egy belógó ágonZalaegerszegZalaegerszeg és környékeASZTALOSMEZŐGAZDASÁGI SEGÉDMUNKÁSKiállítás a művészeti gimnazisták munkáiból