Archivum
Lyoni árverés bútorai a Festetics-kastélyban
A Helikon Kastélymúzeum a Nemzeti Kulturális Alap miniszteri pályázatán a Miniszterelnökség szakmai támogatásával, az emberi erőforrások minisztere által megítélt miniszteri támogatásban részesült a "Bútoregyüttes megvásárlása a kastély enteriőrkiállítása számára" című pályázat révén – jelentették be a Tükörteremben tartott közelmúltbeli sajtótájékoztatón.
Vendégvonzó, értéket őrző
Pálinkás Róbert, a Helikon Kastélymúzeum igazgatója az előzményeket felemlítve szólt arról, hogy több műtárgyat át kellett engedniük a jogos tulajdonosának, de a szakmai, erkölcsi és anyagi támogatások révén a Festetics-műtárgyak darabszáma folyamatosan emelkedik az ország leglátogatottabb magyar kastélyában. Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből már közel húsz bútor került vissza Keszthelyre, és megállapodást kötöttek egy olyan pad visszavásárlásáról is, amelyen a hercegi család címere található.
Puskás Imre, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért felelős helyettes államtitkára kiemelte: a tavaly elfogadott nemzeti kastélyprogramhoz kapcsolódva 40 milliárd forintnál is magasabb összegből harmincnál több honi kastély megújítása indult el. Az erre fordítandó összeg meghaladja a 40 milliárd forintot, de nemsokára a kormány elé kerül a várak állagmegóvását, fejlesztését lehetővé tévő, uniós források bevonásával startoló program, ami 30 vár beruházásait segíti mintegy 20 milliárd forintból. Szerinte élni kell azzal a lehetőséggel is, hogy a történelmi tudás és építészeti hitelesség megőrzésével a magyarországi kastélyok és várak berendezéseit akár külföldi árveréseken gyarapítsák. Az épített örökség megőrzésén túl fontosnak mondta a fenntartható működtetést.
Úgy vélte: vendégvonzó, élménydús attrakciókkal kell bővíteni a kastélyokat, várakat. Keszthelyen turistákat invitáló, hiteles, korhű környezetet sikerült létrehozni. A berendezési tárgyakat csak ritkán lehet eredetiként megszerezni, de kormányzati szándék, hogy a múzeumok raktáraiban porosodó bútorok és műtárgyak restaurálás után a kastélyok, várak berendezési tárgyai legyenek – mondta el.
Manninger Jenő, a térség országgyűlési képviselője a kastélymúzeum folyamatos, a kulturális turizmussal egybekötött értékgyarapító, értékőrző munkáját dicsérte.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10