Archivum
Alakok a műbarlang falán
A barlangrajzoktól viszonylag gyorsan el lehet jutni a kortárs grafikáig, főleg ha valaki festékszóró spray-vel és "linó-tenyérnyomattal" szemléleti a hasonlóságokat. Szép Veronika festő- és grafikusművész alkotásaiból nyílt tárlat a Keresztury VMK Gönczi Galériájában, ahol Monok Balázs képzőművész-tanár sajátos performanszán keresztül nyerhettünk bepillantást a barlangrajzok és grafikák világába.
A festészet és grafika határán
A festészet és grafika határait feszegető Szép Veronika Budakalászon él, a Pécsi Egyetem művészeti karának festészet szakán szerzett diplomát Tolvaly Ernő tanítványaként, de díszítőszobrászatot és grafikát is tanult. A mostani tárlat a VMK fiatal képzőművészeket bemutató sorozatának utolsó állomásaként nyílt meg.
Monok Balázs a most bemutatott művekről azt mondta: Szép Veronika képeinél a néző teljesen szabad kezet kap az értelmezésben. Ő személy szerint a barlangrajoknál kezdené a művészeti elemzést. A mindenki által jól ismert altamirai bölény rajza például azért érdekes, mert jól jelzi, hogy 15 ezer évvel ezelőtt az ember az egyenetlen falú barlangon is megpróbált reagálni valahogy a saját világára, környezetére. A barlang falának domborúsága ráerősít a bölény alakjára, egyfajta térhatást eredményezve.
Szép Veronika művészetében is egy speciális jelenség a térhatás; mégpedig a takarások, átfedések hatása. Linómetszeteit nyomja rá a vászonra, majd ennek egyes elemeit erősíti kontúrokkal, így érve el a kívánt hatást. Ha úgy tetszik, a kiállítótér, a galéria egy műbarlanggá válik, ahol az ember/művész szintén igazodik az ottani felületekhez: a sík falon jeleníti meg a térbeliség illúzióját.
Mivel a barlangrajzokat eleink "alá is írták", hiszen gyakran tenyérnyomokkal látták el őket. Monok Balázs egy rövid bemutatót tartott arról, hogyan lehet ezt a mai kor (festékszóró spray és linómetszéshez használt henger és festék) eszközeivel elérni; és hogy mi a két nyomat közti különbség.
Szép Veronika ugyan nem ezzel az eljárással szignózza képit, ám a nagyméretű linómetszetein és festményein látható emberi alakok, illetve mozdulatok valóban képesek az ősi barlangok képi világát felidézni.
A tárlat július 22-ig látogatható.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10