Vezető hírek
Kötetben a pölöskei vár története
A dr. Vándor László régész, nyugalmazott múzeumigazgató által jegyzett, Pölöske várának története című kötetet a napokban mutatták be a Mindszentyneumban. A szerzőt dr. Kostyál László, a Göcseji Múzeum igazgatója, és Tóth Tivadar, Pölöske polgármestere köszöntötte. Többek között elhangzott: a település vezetője kérte fel néhány évvel ezelőtt Vándor Lászlót, hogy írja meg a kevéssé ismert vár történetét.
Kostyál László, Vándor László és Tóth Tivadar
A szerző a könyvbemutatón elmondta: örömmel vállalkozott a kötet megírására. Vannak olyan korszakai a várnak, amit nehéz felkutatni és megírni, sőt olyan epizódok is akadnak, amit talán sohasem. Pölöske vára ugyanakkor kiemelkedő szerepet játszott a magyar történelemben, sőt egy időben ott játszódott a magyar történelem.
A pölöskei vár rekonstrukciós látványterve
A szerző régóta foglalkozik a zalai várakkal; eddig 109 megyei erődítmény történetét foglalta össze röviden. A kutatások alapján 147 vár állt hosszabb vagy rövidebb ideig a megyei mai területén.
A kötet a Zalai kismonográfiák sorozat részeként jelent meg
Ami a pölöskei várat illeti: a legizgalmasabb időszaka a 16-17. századra esett, ám pont azokkal az évekkel kapcsolatban kevés az írott anyag, amikor a török időkben Pölöske a végvárvonal előretolt éke volt. Valószínű, hogy az oklevelek elégtek, mikor a törökök felgyújtották a várat. Az erődítmény a 18. században pusztult el végleg, ám nyomai még sokáig láthatók voltak. Ma már semmi nem maradt belőle a felszínen, csak külső sáncainak vonalai ismerhetők fel.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Milliós értékű, védett fajnak számító kockásliliomot károsítottak meg ZalábanÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanForgalmi akadály van a 74-es úton, Nekeresd közelében Még lehet jelentkezni a Keresztury SzavalógáláraMűszakilag hibás sparhelt miatt izzott a korom egy becsvölgyei kéménybenBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélA kiszáradt karácsonyfa veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelemFelhívás zalaegerszegi és zalai képző- és fotóművészek, designerek részéreTudatosan a pénzügyekben - Háztartási költségvetés -
rovatunk hírei
Keserédes győzelem a szezonzárónA bronz már megvanHajrában kicsikart győzelemElőnyben a fővárosiakTávolodóban az élvonalTovább élnek a feljutási reményekA győzelem bajnoki címet értJól hajráztak a hazaiakAz edzőváltás sem segítettVisszavágott a bajnok top 10
Egy korszak vége: megszűnt a Betti cukrászdaJól sikerült jubileumi évet zárt a BogáncsFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozÚj gyalogosátkelő és buszmegálló a Baross ligetnélA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonLegyen-e Petőfi-szobor Zalaegerszeg belvárosában?Épül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcában2025 a felismerések és a szárnyalás éve lesz