Vezető hírek
Megnyílt az egervári várkastély történetét bemutató új kiállítás
Régészeti anyag és animáció az „Egy dunántúli erősség évszázadai” című tárlaton
Utóbbi azért is lényeges az új állandó kiállítás kapcsán, mert a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatósága, az egervári önkormányzat és a Nemzeti Művelődési Intézet együttműködése révén valósulhatott meg a projekt. A tárlat létrejöttét a Petőfi Kulturális Program keretében a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatta. A megnyitón részt vett többek között Nagy Bálint országgyűlési képviselő, Pácsonyi Imre, a megyei közgyűlés alelnöke, Gyerkó Gábor, Egervár polgármestere, valamint dr. Tomka Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központjának tudományos és gyűjteményi főigazgató-helyettese.
Orha Zoltán tartott tárlatvezetést
A kiállítás rendezőinek nevében Havasi Bálint, a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatóságának főigazgatója köszöntötte a vendégeket, felhívva a figyelmet azokra a régészeti és történeti kutatásokra, melyek az elmúlt évtizedekben az egervári vár környékén zajlottak. Mindebben kiemelkedő szerepe volt dr. Vándor László régész, nyugalmazott múzeumigazgatónak, aki doktori disszertációját is Egervár és a várkastély történetéről írta. A munkát tőle Orha Zoltán régész (az új állandó kiállítás kurátora) vette át, aki az ünnepség alkalmából tárlatvezetést tartott a résztvevőknek.
Animáció a korabeli várról
A kiállításon mindenekelőtt betekintést nyerhetünk a vár építésének történetébe. A közelmúltban régészek és művészettörténészek jelentős kutatásokat végeztek a műemléképületen, és számos fontos új adatot gyűjtöttek össze a vár építéséről. A tárlat interaktív, így egy érintőképernyős monitoron megtekinthetjük, hogy milyen módszerekkel dolgoztak a kutatók. De a modern technika – vagyis egy animáció – segítségével életre kel a középkori és a török kori vár és megfigyelhető, hogyan változott a várkastély az idők során. A kiállítás egyik fontos küldetése, hogy bemutassa a régészeti feltárások során előkerült leleteket, építészeti elemeket, de meg lehet csodálni a vár egykori cserépkályháit, megmaradt kályhacsempéit is.
Orha Zoltán, Simmer Lívia régész és dr. Vándor László
A látogatók bepillanthatnak a várkastély birtokosainak (Egervári család, Nádasdy család, Széchenyi család, Solymosi család) életébe, mindennapjaiba. Korabeli receptkönyvekből (és azok magyar átirataiból) megtudhatjuk, hogy mit ettek, mit ittak az itt élők, de a tárlat azt is bemutatja, hogy milyen ruhákat viseltek és hogy hogyan nézett ki a korabeli divat. Egy-egy ruha másolatát a látogatók fel is próbálhatják. A kiállítás elénk tárja továbbá a diadalmas hadjáratokat, valamint a vészterhes török idők emlékeit. Néhány korabeli fegyver másolatát pedig kézbe is vehetik az érdeklődők.
A várat birtokló családok élete is megelevenedik
A tárlat végén, egy érintőképernyős monitoron a várkastély közelmúltját bemutató képeslapokat és fotókat is böngészhetnek a vendégek. Ezek összegyűjtéséhez a Göcseji Múzeum a lakosságot hívta segítségül a közösségi médián keresztül. Többek között az 1960-as, ’70-es években működő, legendás Egervári Művésztelep élete is megelevenedik néhány korabeli fényképnek köszönhetően. (Ezeket a fotókat Szabolcs Péter szobrászművész és családja bocsátotta a múzeum rendelkezésére.)
Korabeli receptek színesítik a kiállítást
A gyermekekre is gondolva, az új állandó kiállításhoz egy múzeumpedagógiai tér (rókavár) is kapcsolódik. Novák Fanni múzeumpedagógus játékos feladatokat állított össze a kicsiknek, akik Egervári Előd, a rókalovag jelét követhetik végig a tárlaton.
„Az Egy dunántúli erősség” évszázadai kiállításhoz hanganyag is társul, melyet QR kódok segítségével hallgathatunk meg.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10
Változik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholZalai díjazottak a szombathelyi Szezon tavaszi tárlatonÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseit