2025.05.10., szombat - Ármin, PálmaZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

A mozgás jelentősége a női életszakaszokban

2025. május 09. péntek, 15:58
Szerző, fotó: Bánfi Kati
A Keresztury VMK „Nők világa” című programsorozatának második előadója Gergye Andrea gyógytornász volt, aki a különböző női életszakaszokban a mozgás jelentőségéről beszélt.

Gergye Andrea a szülés körüli időszakról és a menopauza éveiről is szólt előadsában

A kismamákkal, szülésből felépülőkkel, menopauzával küzdőkkel, illetve az idősödő és az időskor okozta speciális tornákkal foglalkozó szakember több évtizedes tapasztalatok alapján szólt a közönséghez. Az előadás elején hangsúlyozta a gyermekkori mozgás fontosságát, mely meghatározza nemcsak az izom- és csontállományt, hanem ennek nyomán a később kialakuló, vagy kevésbé kialakuló csontritkulást, mely nagyobb százalékban a nőknél fordul elő. A magyar lakosság 7-10 százalékát érinti a betegség, többségében nem kezelt állapotban.

Illusztráció (Forrás: Facebook/Gergye Andrea - FB esemény borítókép)

A csontritkulást 70 százalékban a genetika határozza meg a kutatások szerint, a többi 30 százalékon azonban lehet változtatni, legfőképpen a mozgással és ugyanezen terápiával a megelőzésen van a hangsúly. A kiindulás pedig a gyerekkor, ahol minél több és minél többféle mozgásforma ajánlott. A kisgyerekeknek az egész ébrenlét idejében, a nagyobbaknak napi rendszerességgel, kamaszoknak csapatsport formájában. A sport így a szociális életet, illetve az önkifejezést is segíti. 

Az előadásban hangsúlyt kapott a kismamák tornája, a szülésre való felkészítés. Szóba került a meddőség problémája, melynek hátterében szintén állhat kevésbé aktív életvitel, ami könnyen orvosolható. Ezzel kapcsolatos speciális női tornákat is sorolt az előadó. 

A következő nagyobb téma a menopauza időszaka, mely természetes folyamat, nem betegség, viszont az itt jelentkező testi változások különböző betegségekre hajlamosíthatnak. Megoldásként nem hormonpótlást javasolta a gyógytornász, mivel mellékhatásokkal jár annak alkalmazása, hanem megfelelő táplálkozást, testmozgást, szemléletváltást, nyugodtabb, elfogadóbb életstílust. A rendszeres fizikai aktivitás előnyeiről pedig hosszú listát sorolt fel. A problémákon belül kiemelt terület volt a vizelet inkontinencia. Ezzel kapcsolatban számos információt osztott meg Gergye Andrea, aki 30 éve foglalkozik intim tornával is. 

Gergye Andrea

Szóba kerültek az időskori kopásos elváltozások. Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az ok az adott terület kevés használata és az ebből adódó leépülés, illetve, az egyoldalú mozgás.

Általánosságban az ülő életmód hátrányairól is szólt, valamint az egyre gyakrabban emlegetett dinamikus séta előnyeiről. A 85 év feletti korosztály esetében már a napi 10 perces séta is hosszabbítja az életet, jegyezte meg többek között. Azt is elmondta, aki a kevésbé aktív életmódról kíván sportosabbra váltani, mindig fokozatosan tegye, ügyelve a test jelzéseire. Speciális segítséget pedig bármely korosztály számára, egyéni vagy csoportos foglalkozások keretében a gyógytornászok tudnak adni. Amikor pedig az adott problémát csak műtétileg lehet kezelni, arra is fel kell készíteni a szervezetet az érintett izmok edzésével, illetve a műtét eredményének megtartása érdekében szintén aktivitás szükséges. 

A szakember elmondta, a szervezet minden része nem tud 100 százalékosan teljesíteni. Amit nem annyira használunk, az elkezd leépülni. Ezért adódhatnak mozgásszervi panaszai a főleg szellemi teljesítménnyel foglalkozóknak. Megemlítette a megfelelő táplálkozás fontosságát, a fogyókúrák veszélyeit is. Táplálékhiány esetén a női szervezet tartalékol a termékenység rovására. 

Az előadást a közönség rövid megmozgatása színesítette. 
      

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK