2025.07.19., szombat - EmíliaZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Nyáron az öntözés miatt ötven százalékkal növekszik a vízfogyasztás

2025. július 18. péntek, 15:35
Szponzorált tartalom; Szerző: Sámel József
A Zalavíz Zrt. munkatársai számára a nyár minden tekintetben kiemelt időszak, elmondhatatlanul sok munkával, kihívással. Rengeteg mindent kell tennünk annak érdekében, hogy ha valaki megnyitja a csapot, abból folyjon a víz – mondja Arnhoffer András, a társaság elnök-vezérigazgatója.

A stabil vízellátásért dolgoznak nap mint nap a Zalavíz Zrt. munkatársai
 

- A tavasz egyértelműen arról szól, hogy felkészülünk a nyárra. A különböző eszközöket, berendezéseket, például tartalék szivattyúkat ellenőrizzük, elvégezzük a karbantartásukat, hogy a csúcsidőszakban minden rendben legyen, minden működjön – fogalmazott. – Aztán következik a nyár, melyben számunkra a legnagyobb kihívás, hogy legalább ötven százalékkal megnövekszik az vízfogyasztás. Az igényeket pedig ki kell szolgálnunk. Ezen belül van még egy nagy probléma: az elhasznált mennyiség este és hajnalban a legnagyobb. Az emberek ugyanis ezekben az időszakokban locsolnak. Pontosan az este az, amikor el kell(ene) kezdenünk a napközben kiürült tárolók feltöltését. Napközben ugyanis ez nem megy, hiszen folyamatos a használatuk.

- Sajnos az öntözések, locsolások miatt, a megszokottnál nagyobb fogyasztás miatt eljutunk oda, hogy reggeli órákra nem tudjuk teletölteni a tárolókat. Emiatt már reggel kisebb kapacitással indulunk, ami aztán napközben tovább csökken, fogy. Az ellátásérdekében folyamatos a munka. A kollégáim folyamatosan dolgoznak a szolgáltatás érdekében, a feltöltések mellett a hibák azonnali javítása miatt is. Mindent azonnal le kell reagálnunk, hiszen nem engedhetjük meg, hogy valami hosszabb ideig ne működjön, legyen az például egy trafóhiba, vagy bármi más műszaki probléma. Nem is beszélve a csőtörésről. Ha ilyen történik, azonnal javítjuk, hiszen a szolgálatás mellett azt sem hagyhatjuk, hogy az elfolyt vízzel is fogyjon a rendelkezésre álló mennyiség. Összefoglalva: a nyár számunkra tényleg főszezon, de nem kikapcsolódás, hanem munka szempontjából. Csak egy adat: július első hétvégéjén a készenlétes csoport tagjain kívül még harmincnyolc kollégám dolgozott azért folyamatosan, hogy ha valaki kinyitja a csapot, abból folyjon a víz.

Arnhoffer András úgy fogalmazott, hogy a nagy melegben, szárazságban gyakran pengeélen táncolnak a szükséges vízmennyiség mértéke miatt. 

- Vannak területeink, vízműveink, ahol bizony határeset, hogy tudunk-e annyi vizet kivenni a kutakból, mint amennyi a csúcsigény. Ez az országban másutt is így van, nem véletlen, hogy le kellett porolni a vízkorlátozási terveket. Számítottunk arra, hogy a jelentős fogyasztás miatt előfordulhatnak problémák. Annak érdekében, hogy ne lépjen fel tartós vízhiány, frissültek a tervek, ezekről az önkormányzatokat is tájékoztattuk. A vízellátásra visszatérve, június 20-án egyébként már eljutottunk oda, ahol tavaly augusztus végén álltunk: megfeszülnek a vízműveink, annyira nagy a kihasználtságuk. A tartós hőség, szárazság miatt számítottunk arra, hogy vízkorlátozást kell bevezetni, erre több településen is sor került. Ettől persze nem kell megijedni, hiszen az intézkedés nem azt jelenti, hogy nem szabad vizet használni, hanem hogy az önkormányzatok bizonyos tevékenységeket megtiltanak. Az I-es fokozat bevezetése akkor válik szükségessé, ha az előző napok vízfogyasztási adatai, illetve az időjárás előrejelzés alapján az igények további növekedése várható, a rendszer kapacitását meghaladóan. Ez esetben tilos a közparkok, házi kertek tömlős locsolása, a járdák, az utak mosása, az automata öntözőberendezések használata, a járművek tömlős mosása, az úszómedencék töltése. A magán és közületi strandok, fürdők, wellness szállodák medence vízcseréit át kell ütemezni, a tűzcsapokról engedélyezett ipari vízvételezéseket és mezőgazdasági felhasználásokat fel kell függeszteni. Fontos, hogy a szükséges feladatokat, melyekhez víz szükséges, ne ívóvízzel végezzék. A korlátozással egyébként éppen azt akarjuk elérni, hogy a szolgáltatás biztosított legyen minden fogyasztó számára. Mindez nem csupán a jelen, hanem a jövő érdekében is fontos, mondhatnám elengedhetetlen.

Próbáljunk esővizet, kútvizet használni öntözésre. Spóroljunk a vezetékes vízzel!

A szakember azt mondja, számos módja van annak, hogy az öntözéseket és egyéb feladatokat megoldjuk, mégpedig észszerűen, takarékosan.

- Őszintén mondom, nekem a szívem szakad meg, amikor ívóvízminőséget használnak öntözésre, akkor pedig még inkább, mikor autómosásra, vagy éppen térkő, aszfalt hűtésére pazarolják a drága kincset. Persze nem arra gondolok, hogy valakinek van nyolc muskátlija és azokat naponta meglocsolja, hanem a komolyabb kertekre, a gyepes területekre megy el a rengeteg víz. Tudom persze, hogy ezt a kérdést kezelni kell, de vannak jó megoldások. Az eső nem túl sok ebben az időszakban, de érdemes gyűjteni a csapadékot, s elsőként azt használni öntözésre a száraz időszakban. Nagyon sok helyen vannak talajvizes kutak, azok létét szintén érdemes figyelembe venni, a vizük ugyanis öntözésre tökéletesen alkalmas. Kertek, sövények esetében jó és takarékos megoldást jelent a csepegtető öntözés. Ma már nagyon jó rendszereket lehet beszerezni, munkába állítani, kétségtelen, hogy az egyszeri beruházás hosszú évekre megoldja a nyári feladatok végzését. Egyrészt mindössze 10-20 százalékát használja el, mint a hagyományos öntözés, másrészt pedig a növénynek is jobb, mert a víz célzottan a gyökerekhez kerül. Sokan használnak spriccelős berendezéseket is, melyek nem gazdaságosak, hiszen menet közben a víz mintegy harminc százaléka elpárolog. Én magam esővizet és kutat használok, s bízom benne, hogy egyre többen cselekednek így, takarékoskodva az ívóvízzel.

Arnhoffer András a szennyvízcsatorna hálózatról is szót ejtett. Mint mondta, sajnos még mindig sokan vannak, akik a csapadékvizet belevezetik a rendszerbe, holott ez szabálytalan és tilos.

- Amikor jönnek a rendkívüli csapadékok, záporok, zivatarok, a szennyvizes kollégáink szakadnak meg, mert az átemelők egyszerűen képtelenek kezelni a beérkező mennyiséget. Ez amúgy több tízmillió forintnyi többletköltséget is jelent, gondoljunk csak a szennyvíz tisztítására, s arra, hogy mennyivel többet kell ily módon kezelnünk. S még egy ide tartozó dolog: a nyár nagy részében szárazság van, előfordul, hogy a hálózat üres, s emiatt szaghatások jelentkeznek. Ahol ezt bejelentik, ott a kollégáink azonnal intézkednek, átöblítik a hálózatot.

Sok helyen végeznek vízközmű rekonstrukciót

S bár a nyári feladatok a napi munka végzése, mellett nem nagyon jut idő fejlesztésekre, beruházásokra, azért ezekre az év többi részében kiemelt figyelmet fordít a Zalavíz Zrt.

- A napokban adtuk át az Egervárt és térségét szolgáló víztornyot, ez tavalyi beruházás, ami most készült el. Ez jól szolgálja majd a lakosságot. Emellett idén körülbelül egymilliárd forintot költünk a víziközművekre. A hálózatok rekonstrukciójára költjük ennek a felét. A rekonstrukciókat ott végezzük el, ahol a 12 év karbantartás hiány ezt legjobban indokolja, továbbá figyelembe vesszük a társközművek tevékenységét, és az útfelújításokat is. A pénzügyi forrás másik felét – folytatva a tavaly megkezdett programot -, a gépészeti elemek és a villamos berendezések megújítására fordítjuk. Sajnos az évtizedes felújítási és karbantartási lemaradás ezen a területen is rengeteg tenni valót generált. Tavasszal megújult a Göcseji út szennyvízcsatorna is, ez nagyon fontos feladat volt a szennyvízelvezetés érdekében. Ami nagyon jó hír számunkra, hogy a zalaegerszegi északi vízbázis feltátását célzó első két kút elkészült: a vízmennyiség és a vízminőség is bíztató, így tovább tudunk haladni a másik két vízbázis tehermentesítése érdekében. Ez nagyon fontos, mivel ezeknél már a statikus vízkészletet használjuk, azaz nincs igazán visszapótlódás. Sok helyen végzünk vízközmű rekonstrukciót, kérem és egyben köszönöm a lakosság türelmét, megértését.

Öröm és köszönet azért is, hogy az önkormányzatok minden olyan forrást, melyet a fogyasztók e célra befizetnek a díjakban, maximálisan visszaforgatják a vízközmű hálózatok felújítására. Ez is nagyban hozzájárul a biztonságos működéshez, a szolgáltatáshoz, az igények kielégítéséhez – tette hozzá az elnök-vezérigazgató.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK

Lokálpatrióta hetilap internetes megjelenése

Kiadja: ZALA-LAP Kiadói Kft.
Felelős kiadó: Borda Menyhért
info@zalamedia.hu

Felelős szerkesztő: Vadas Zsuzsa
pvadas@gmail.com
telefon: (92) 599-354
Szerkesztőség és kiadó: 8900 Zalaegerszeg, Kosztolányi tér 6. Pf.: 199
Telefon/fax/üzenetrögzítő: (92) 599-353
ISSN 1216-9463 (Nyomtatott)
ISSN 1588-0915 (Online)

A lap újságíró munkatársai:
Antal Lívia
Bánfi Katalin
Pánczél Petra

Megjelenik hetente

Reklámmenedzser: Molnár Lászlóné
(92) 599-353
Hirdetésfelvétel: ZALA-LAP Kiadói Kft.

 

Kiadja: ZALA-LAP Kiadói Kft.
Felelős kiadó: Borda Menyhért
info@zalamedia.hu

ISSN 1418-3943 (Nyomtatott)
ISSN 1588-0869 (Online)