Vezető hírek
Múzeumi kerengés Kisfaludi Strobl Zsigmond 140. születésnapján
A zalai születésű, elismert szobrászművészre emlékeztek a Göcseji Múzeumban
A Göcseji Múzeum délutáni rendezvényén először dr. Kostyál László művészettörténész, az intézmény tudományos igazgatója tartott előadást az alsórajki születésű képzőművész életútjáról. Az eseményre Kisfaludi Strobl Zsigmond unokája és dédunokája is ellátogatott.
Kostyál László és a Finálé című szobor
A művészettörténész elmondta: bár a család korábban is használta a Kisfaludi nevet, a fiatal művész azért vette fel előnévként, vagy művésznévként, hogy megkülönböztesse magát a korszak másik nagy szobrászművészétől Strobl Alajostól, aki egy ideig mestere is volt. A századfordulót követőn Kisfaludi néhány évig a Mintarajz Tanoda (ma Képzőművészeti Egyetem) hallgatója volt, ekkor készültek első zsánerszobrai, például az Anya gyermekével, vagy a Rózsi című fekvő női akt, mely Rodin alkotásait idézi. Ezekben az években már szignójában is használta a Kisfaludi nevet. A főiskolát végül nem fejezte be, a szabadkőművesek azonban segítették, támogatták a munkanélküli fiatal tehetséget, aki a „Progressio páholy” tagja lett. Érdekességképpen az is elhangzott, hogy 1928-ban Kisfaludi elkészítette Ady Endre síremlékének tervét, amin nagyon jól látszanak a szabadkőműves szimbólumok, jelezve ezzel azt is, hogy a neves költő is tagja volt a mozgalomnak. A szabadkőművesség amúgy a két világháború között tiltott volt hazánkban.
A Táncosnő
Kostyál László beszélt többek között a művész bécsi, párizsi tanulmányairól, a legreprezentatívabb megbízásairól, de arról is, hogy miképp jutott el Londonba, vagy az akadémiai katedrára. Kisfaludi korszakoktól és politikai rendszerektől független elismertségét jelzi, hogy a két világháború között a londoni felső tízezer szobrásza lett, a kommunizmus idején pedig a moszkvai művészeti elit is elismerte. Köszönhető mindez annak, hogy a klasszikus szépség mestereként tekintünk rá. Vagyis – bár fiatal korában próbálkozott a századelő művészeti irányzataival, például az expresszionizmussal, kubizmussal – végül nem a modern stílusirányzatokban, hanem a klasszicizáló formavilágban találta meg önmagát. De az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a köztéri szobrászat, és a megrendelésre készülő művek esetében ezzel lehetett a legjobban érvényesülni.
Erős Krisztina és a Cserkész
Kisfaludi életművében így megtalálható Szent Imre herceg, Tisza István, Darányi Ignác, Horthy Miklós alakja, de a Felszabadulási emlékmű (ma Szabadság szobor) és Rákosi portréja is. Emellett jelentős az aktokból álló hagyatéka. Kostyál László végül elmondta, hogy Kisfaludi Strobl Zsigmond neve ma is jól forog a műkincspiacon; olyannyira, hogy sajnos több hamisítvány is kering. Olyan alkotásokat szignóznak a nevével, amiket biztosan nem ő készített.
Kisfaludi Strobl Zsigmond (Forrás: Wikipédia)
Az előadást követően egy rövid múzeumi sétára invitálták a közönséget. Erős Krisztina történész, Kiss Nóra etnográfus, Megyeri Anna történész, nyugalmazott muzeológus és Novák Fanni múzeumpedagógus ritkán látható Kisfaludi-alkotásokat mutatott be az érdeklődőknek. A Cserkész-, a Táncosnő- és az Őszirózsás katona című plasztikát is megismerhették a látogatók egy-egy érdekes történettel együtt. De azt is, hogy mi a közös szál László Fülöp Elek festőművész, a világ egyik legkeresetteb portréfestője és Kisfaludi életművében. (Spoiler: II. Erzsébet angol királynő, akit mindkét művész még hercegnő korában mintázott, illetve festett meg.)
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10
Változik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholZalai díjazottak a szombathelyi Szezon tavaszi tárlatonÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseit