Vezető hírek
Újra használható a 200 éves orgona
Borzalmas állapotból nemzetközi ritkaság
Ez a zenetörténeti pillanat volt az idei Göcseji Falumúzeum Napjának legfőbb érdekessége. A nevezett orgonaművész, mint mondja, hivatalos titulus nélkül, de részt vett a hangszer – mely egyben értékes műkincs is – felújításának koordinálásában (lásd kapcsolódó cikkeink). Így a szekrény részt a zalaegerszegi múzeum restaurátorai vették gondjaikba, a hangszer szerkezetet pedig Szabó András és Szarka György szakosodott mesterek újították fel. A forrást többek között az Emberi Erőforrások Minisztériuma, és a helyi önkormányzat adta, de adománygyűjtő koncertre került sor Zalaegerszegen, Szombathelyen és Győrben is. A nemzetközileg is ritkaság számba menő hangszer felújítását még külföldi szponzor is segítette.
A koncertet megelőzően papi áldásba is részesült a 227 éves hangszer, amiről Kovács Sándor vöcköndi származású plébános megjegyezte, csak úgy mondták, ez volt „az” orgona Vöcköndön.
- Aki a hangját hallja közel kerül egy isteni szférához, közelebb az Istenhez. Egykor énekelve imádkoztak. Aki ma hallgatja ezt az orgonát, nyissa meg a szívét a múlt előtt, azok előtt az emberek előtt, akik egykor hallhatták a hangját, és mellette imádkoztak – mondta a plébános.
Mátyás István a koncert előtt rövid prezentációval mutatta be a hangszer egykori állapotát, mely kontrasztot alkotott a mostani szemnek és fülnek kellemes orgonával. Az érdekességek közé tartozik, hogy túlélte az idővel óhatatlan sípcseréket, melyek csak rontottak volna az összhangon és megkímélték az első világháború alatt is, amikor nemcsak a harangokat, de az orgonasípokat is beolvasztották hadi céllal.
Viszont nem kímélték a hangszert a rágcsálók és a rovarok. Így sok munkát jelentett a kézi fújtatású műkincs hangszer restaurálása. Gyönyörű arannyal díszített mélykék színe előbukkant a szürke réteg alól. A billentyűzete pedig nem a szokásos, így inkább barokk dalok megszólaltatására alkalmas, ahogy ez történt a mostani koncertek alkalmával is. Ezzel tisztelgett az orgonaművész egykori zenésztársa, ifjú kissomlyói Benedek Márton orgonista előtt is, aki először szólaltatta meg a Kügler műhelyben készült hangszert Kissomlyón, mely település megrendelője volt a hangszernek.
Az ünnepi koncerten részt vett dr. Sifter Rózsa főispán, Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos, Balaicz Zoltán polgármester, Havas Bálint igazgató és Tolvaj Márta önkormányzati főtanácsadó.
A falumúzeum 1968. augusztus 20-án nyitotta meg kapuit, az országban elsőként. Így államalapításunk ünnepe a skanzen „születésnapja” is, melyet kézműves kirakodóvásár és kellemes programok tettek szórakoztatóvá.
MEGOSZTÁS
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
-
rövidhírek
Mit kell tudni a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyi Békéltető Testületi fogyasztóvédelmi eljárásrólNovember 4-i megemlékezés és útlezárás ZalaegerszegenSzépkorú köszöntése SzentpéterúronTovábbjutott a ZTE FC a Magyar KupábanA Körmend nyerte az örökrangadótÁtadták a megújult Kisfaludy utcátÍtélet született a „zalai Jézus” ügyébenÚtépítési munkák kezdődnek Zalaegerszegen, a Radnóti úti Székhely Óvoda környezetébenSzili Péter 50Történelmi siker az Andersen-ligában -
rovatunk hírei
Egy idegenbeli siker született top 10
A színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteNovember 4-i megemlékezés és útlezárás ZalaegerszegenHogyan védjük magunkat az álhírek áradatával szemben?Ünnepi buszközlekedés: október 31. és november 3. között terelés és temetői járatok Mit kell tudni a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyi Békéltető Testületi fogyasztóvédelmi eljárásról