Vezető hírek
Huszonhat művész, huszonhat látásmód
A huszonhat művész, közel hetven alkotását bemutató kultúra napi tárlat január 21-én nyílt meg a Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben. Az eseményen Balaicz Zoltán polgármester mondott köszöntőt, felidézve a kétévente megrendezésre kerülő, immár VI. Zalaegerszegi Szalon történetét. Mint mondta: korábban Zalai Tárlatnak hívták azt a kezdeményezést, mely ötévente a megyében élő és alkotó képzőművészek aktuális munkáiból válogatott. Ez a rendezvénysorozat aztán 2010-ben átalakult. Immár csak a város alkotóira koncentrálva, minden második évben, a magyar kultúra napja környékén szerveződik meg a művészeti találkozó.
Megnyílt a Zalaegerszegi Szalon
Huszonhat alkotó, közel hetven alkotását láthatja a közönség
Most huszonhat művész állította ki alkotásait; a felhozatal mind műfajában, mind stílusában változatos. Ahogy a polgármester fogalmazott, huszonhat eltérő látásmód érvényesül. Legyen szó a festészetről, szobrászatról, textilművészetről, grafikáról, nagyobb méretű installációról, vagy digitális printről. Az egyes alkotókról és a kiállított művekről Novotny Tihamér művészeti író beszélt a megnyitón.
Idén is átadásra került a Szalon díj, melyet megosztva Gombos Zsófi, és Szentgróti Dávid kapott. Gombos Zsófi, az Ady-iskola művésztanára a Magántulajdon című festményéről érdeklődésünkre elmondta: az eddigi realista vonalat folytatta ennél az alkotásánál is, mely egy nagyméretű, hármas felosztású kép. Ha úgy tetszik, egy téli panorámakép, ami – a hármas tagolódás ellenére – egyben értelmezhető. A 2019 nyarán készült mű, egy téli, kifejezetten fagyos, havas, fehér tájkép (talán a forró nyári hetek kompenzációja). Az alkotó azt mondja, hogy ez a táj a saját ablakából látható, így sajátjának érzi a látványt. Ezért is lett a kép címe „Magántulajdon”. A realista stílus ellenére azonban sok olyan alkotóeleme van a festménynek, ami épp elvonatkoztat a valóságtól.
Gombos Zsófi és Szentgróti Dávid
A zalaegerszegi, ám jelenleg Pécsett élő Szentgróti Dávid egy egészen más stílust képvisel. Az Út a fehér felé című festményéről lapunknak elárulta: a kép 2018-ban készült, és egy nagyobb sorozat része. Absztrakt festményről van szó, vagyis a festői elemek vannak kiemelve, tárgyiasítva, nem pedig a gesztus. Ez utóbbi inkább laza rendszerben van rétegezve a vászonra.
Annak ellenére, hogy színes képet látunk, a cím nagyon is találó, hiszen a fehér mindig keverék szín; képes minden színt magába fogadni. Így – némileg elvonatkoztatva – egy fehér és egy „majdnem fehér” díjnyertes alkotás került a kiállítótér fő helyére.
Újítás, hogy a Zalaegerszegi Szalon zárását követően (február 22.), közönségdíjat is kiosztanak egy autókereskedés jóvoltából. A látogatók a tárlat ideje alatt a helyszínen adhatják le szavazataikat.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Kitüntetettek köszöntéseParkoló- és burkolatfelújítási munkálatok a zalaegerszegi Stadion utcábanElfogták és kihallgatták a bombafenyegetőt - egy 15 éves diák a gyanúsítottHalálos lakástűz SzentgyörgyváronÜlésezett az Idősügyi TanácsHarmadszor is bombariadóKönyv-és kiadványbemutató a MindszentyneumbanNem ismerte be a bűnösségét a „zalai Jézus”Fizetési meghagyást (fmh) kaptam. Mi lesz most?Napokon keresztül okozott szenvedést a kutyáknak -
rovatunk hírei
Tündöklés, bukás, újratervezésTermészettudományi verseny és kiállításSzennyvíz-rekonstrukció a Kosztolányi utcábanKockásliliomok a ParkerdőbenLegyél te is Napvándor!Húsvéti jelképek a vitrinbenCsányi professzor a „szőrös gyerekekről”Nem szociodráma, hanem tündérmeseKöszönet az ukrán tolmácsolásértSajtónap az MSZP-nél top 10
Nőnapi csevej Krajczár ZsuzsávalKerek évforduló tanulmánykötettelMegújul a volt Ruhagyár: loftlakások épülnekTöbb kísérleti darab kellene…?Mikortól, hova, hányassal?Nem ismerte be a bűnösségét a „zalai Jézus”Jó ügyért kiállni mindig érdemes 150 éves a Petőfi-iskolaHarmadszor is bombariadóTársadalomformáló személyiségek