Vezető hírek
Felújítják a kvártélyházat: új nyílászárók és „barokk sárga”
A beruházás a Modern Városok Program keretében valósul meg. Ennek egyik eleme egy városrehabilitációs projekt, melynek részeként már lezajlott a plébániahivatal rekonstrukciója, illetve megkezdődött a botfai Hűvös-kastély felújítása. A program része továbbá a kvártélyház és levéltár épületének megújítása is – mondta érdeklődésünkre Balaicz Zoltán polgármester.
A levéltári kutatószolgálat átmenetileg szünetel
Hozzátette: az állványozás részben már megtörtént, a következő hónapokban sor kerül az épülettömb teljes külső homlokzatának rekonstrukciójára, beleértve az udvar felőli részeket is. Ez többek között nyílászárócseréket, festést és a homlokzati díszek helyreállítását jelenti. Utóbbiak közül kiemelte a levéltár bejárata felett lévő plasztikát. A kis szoborcsoport (ami két kőangyalt ábrázol Zala vármegye címerével) állapota már nagyon leromlott, de a rekonstrukció révén ez is megszépülve fogadhatja majd a levéltárba, vagy a város dísztermébe érkezőket.
Az épületegyüttes felújítási munkálatai a műemlékvédelmi hivatal hozzájárulásával valósulnak meg. Követve a korábban is meglévő, úgynevezett „barokk sárga” színvilágot. A polgármestertől azt is megtudtuk, hogy a rendszerváltozás előtt is, és azt követően is sor került már kisebb-nagyobb felújításokra. 1974-ben például Mangliár Gyula, a Zala megyei Tervezővállalat építésze készített egy átfogó felújítási tervet. A homlokzat színe ekkor is barokk sárga lett, a kiugró részek és a párkányok pedig törtfehér színt kaptak. 1987-ben aztán – beázás miatt – újabb felújítás következett; ekkor a levéltári épületrészben, a díszteremben és a hozzá kapcsolódó helyiségekben kicserélték a tető alatti födémet, majd 1989-90-ben homlokzatrekonstrukcióra is sor került. 1994-ben megújult a díszterem, 2006-ban pedig a kvártélyház udvara, a benne lévő szökőkúttal együtt. Tíz évvel ezelőtt karbantartó munkálatokat végeztek a homlokzaton, megtisztítva többek között az épületdíszeket.
Mint azt a bevezetőben is írtuk, a kvártélyház 1765-ben emelt, eredeti épületét többször bővítették és funkciója is változott. 1872-ben a korábbi vármegyeházából (ma törvényszék) ide költözött át a megyei hivatalok nagy része, az épület így 1950-ig vármegyeházaként működött. A levéltár épülete, mely sokáig alispáni hivatalként is funkcionált 1891-ben épült fel külön bejárattal. 1928-ban a régi kvártélyházépület emeletráépítést, erkélyeket és díszes homlokzatot kapott.
A következő évtizedekben a díszterem számos közéleti eseménynek adott otthont, az épület falai között több országosan ismert politikus (miniszterelnökök, miniszterek) és pártvezető is megfordult. Az 1950-es években – a vármegyék megszüntetését követően – az új tanácsrendszer hivatali funkciói a Kosztolányi utcai volt pénzügyigazgatósági épületbe költöztek. A kvártélyház felszabadult helyiségeibe ezután különféle intézmények, vállalatok, majd a rendszerváltozást követően cégek, egyesületek irodái költöztek. 2007-től udvarán működik a nyári színház is. Az épületegyüttes történetéről 2009-ben jelent meg egy kötet a Zala Megyei Levéltár kiadásában (Kvártélyház – A zalaegerszegi új vármegyeháza története 1765-2008 címmel).
A mostani rekonstrukció ideje alatt az egyes irodákban és a levéltárban is jórészt változatlanul folyik a munka. Az utóbbi intézmény részéről ugyanakkor Káli Csaba igazgatóhelyettes jelezte, hogy a felújítás miatt a kutatószolgálat és vendégszoba-szolgáltatás előreláthatólag május közepéig szünetel. Az érdeklődőket ezért arra kérik, hogy az intézmény honlapján (http://mnl.gov.hu/zml) tájékozódjanak az aktuális hírekről.
A 600 millió forint összköltségű felújítás a tervek szerint 2020 tavaszáig tart.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10
Változik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholZalai díjazottak a szombathelyi Szezon tavaszi tárlatonÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseit