2024.04.19., péntek - EmmaZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Élő talaj, egészséges növények

2023. március 10. péntek, 20:28
Szerző: Bánfi Kati; Fotó: B.K.
A természetközeli gazdálkodás egyik alapvető részéről, a talajéltetésről tartott érdekes, pergő előadást Lázár Péter gyümölcsész, a Göcseji Tudásközpont „Gyümölcsöző kiskertek” című előadássorozatának részeként.

A természetbarát hozzáállás idővel profitot hoz

Az egykor biológusnak készülő előadó elmondása szerint őt a biológiai rendszerek működése érdekli. Ezen szemszögből tartott gondolatébresztő ismertetőt az „élni és élni hagyni” hozzáállás hirdetésével. Elmondta, Magyarország lemaradásban van a talajmegújító gazdálkodás terén, pedig már az 1997-es vizsgálatok is kimutatták a szennyeződés mellett a talaj gyenge biológiai aktivitását. Miközben az normál esetben egy szuperorganizmus, számtalan élőlénynek ad otthont. Ezután a jó talaj összetevőiről beszélt, kiemelten a baktériumok és gombák jelenlétének fontosságáról.

A versenyzés, az élővilág legyőzése típusú gazdálkodás helyett együttműködésre bíztatott, melynek alapja a saját kert felépítésének és működésének alapos megfigyelése, az ehhez való alkalmazkodás. A természetbarát hozzáállás egyébként több profitot is hoz idővel. A jól beállt rendszerben egészséges növények fejlődnek, kártevők esetén 20 százaléknál nem nagyobb veszteséggel. De azt is tudomásul kell venni, tette hozzá, hogy valamit mindig vissza kell adni a rendszernek, hogy az működni tudjon. Valamint, hogy az ember is része ennek a rendszernek, soha nem kívülállóként kell rá tekinteni, mondta többek között Lázár Péter.

Minél gazdagabb az adott területen megjelenő növényvilág, az annál jobb talajminőséget jelez. A folyamat csúcsa a fák feltűnése. Az ilyen talajban biztosan nagy mennyiségben fordulnak elő gombák és baktériumok. Az előadó a mikorrhiza, azaz a gombák és növények együttműködésének számos előnyét is felsorolta. Például a növény többszörösére fejlődését a kontroll növényekhez képest, a nagyobb mértékű fotoszintézist néhány hónap után, illetve bőségesebb termést már az első évben. 

Elhangzottak régi, jól bevált tanácsok, mint például a vakondtúrás felhasználása palántaneveléshez. De emellett, ma még nem jellemző, de nagy mértékben és ingyenesen rendelkezésre álló talajjavító módszer lehetőségéről is szólt Lázár Péter, konkrétan a levegőben lévő nitrogén megkötéséről a földbe a szimbiózisban élő növények közreműködésével. Felhívta a figyelmet az élő mulcs, azaz zöld növények alkalmazására, a jó komposzt kritériumaira, illetve a leginkább talajkárosító hatásokra is. 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK