Rövidhírek
Nyaralás fenntarthatóan, költséghatékonyan
1. Utazás
Kontinensen belüli utazáshoz repülő helyett javasolt vasutat, buszt vagy egyéb földi közlekedési járművet használni, mivel a repülő karbonlábnyoma a legnagyobb. A helyi programok szervezésénél is érdemes tömegközlekedést használni.
2. Kevesebb holmival kevesebb a gond minden szempontból
Utazáskor minden kilogramm számít. Repülőutakon extra költségekkel is szembesülhetünk a túlsúlyos poggyász miatt. A csomagunk minden kilogrammja növeli az utazás során felhasznált üzemanyag mennyiségét. Csak a legszükségesebbeket csomagoljuk be!
3. Szállás
Válasszuk a megbízható, helyi közösség által nyújtott kis, környezetbarát szállásokat. Ezzel a helyi közösség fennmaradását támogatjuk, és kultúrájukat is autentikus forrásból ismerhetjük meg. Ha erre nincs lehetőség, akkor válasszunk tanúsítvánnyal ellátott szállodákat, így biztosak lehetünk abban, hogy a szállásadók odafigyelnek az energia felhasználására, a szelektív hulladékgyűjtésre, a környezettudatos fenntartásra, a helyi termelők támogatására.
4. Mintha otthon lennénk
Ha megtaláltuk a számunkra megfelelő szállást, takarékoskodjunk ott is úgy, mintha otthon lennénk. Ne pazaroljuk az energiát, a vizet! Kapcsoljuk ki a légkondicionálót és a lámpákat, ha elmegyünk a szálláshelyről. Elegáns megoldás a napi törülközőcsere, de a sok mosószer, a víz- és energiafelhasználás károsítja a környezetet. Vízparti utazásnál érdemes odafigyelni arra is, milyen naptejet használunk. Egyes naptejek ugyanis olyan anyagokat tartalmaznak, melyek elősegítik a vízi/tengeri élővilág pusztulását.
5. Étkezések
Az utazásaink során legyünk nyitottak a helyi ételekre, fogyasszuk a helyben készült fogásokat. Kerüljük azonban azokat az ételeket és italokat, amelyek egyértelműen a természet károsításával, védett fajok felhasználásával készültek, még akkor is, ha helyi kuriózumnak számítanak! Ilyen lehet például számos tengerparti helyen a teknőstojás fogyasztása. Kirándulásaink során újratölthető kulacsot használjunk, így nem kerül még több műanyag palack a hulladékok közé! Kerüljük azokat a helyeket, ahol még mindig egyszer használatos műanyag tányért és evőeszközt használnak, vagy műanyag poharat adnak. Kerüljük a műanyag szívószálat, hiszen több száz évig tarthat, míg lebomlik. A helyi piacon vásárolt gyümölcsöt tegyük a saját kosarunkba vagy táskánkba, így nem kell újabb műanyag szatyrot használni.
6. Programok
Számos helyen kínálnak vezetett kirándulásokat. A programok során – akkor is, ha a túravezető nem szól ránk, - mindig tartsuk be azokat a szabályokat, amelyek a természetet, a helyi fajokat és a helyi kultúrát védik. Soha ne hagyjunk a területen szemetet (sőt, szedjük fel, ha mégis találunk)! Maradjunk a kijelölt ösvényen – így biztosak lehetünk abban, hogy megóvjuk a területen élő fajokat!
7. Ajándékok, szuvenírek
Örökérvényű szabály, hogy ami az adott területen él, vízben, tengerparton vagy erdőben található, azt hagyjuk is ott! Ne szedjük le, ne vigyük haza!Ajándéktárgyak vásárlásánál védett fajok, tengeri élőlények vásárlása helyett részesítsük előnyben a helyi kézművesek portékáit, amivel nemcsak a természetet védjük, de támogatjuk a helyi közösségeket! Ha valamilyen védett fajt, annak részeit tartalmazó terméket vásárolunk – akár tudtunkon kívül is, - kellemetlen helyzetbe kerülhetünk, hiszen a határon nemcsak elkobozhatják az illegális szuvenírt, hanem vaskos büntetéssel is sújthatnak minket.
8. Insta-turizmus
A mindenki számára elérhető, túlzsúfolt városi látványosságok egyre inkább kezdik elveszíteni vonzerejüket. Az interneten látható csodálatos, nem mindenki számára ismert természeti látványosságokat bemutató szelfik egy modernebb, sok szempontból veszélyesebb turizmust generálnak. Egy-egy különleges faj, természeti jelenség vagy képződmény helyét bemutató kép olyan mértékű tömeget irányít az adott helyre, hogy sokszor maga a természet sínyli meg a túlzott érdeklődést. Ezért egyre több helyen kérik, hogy a látogatók viselkedjenek felelősen, a látnivalókat ne posztolják, élvezzék azt a való életben.
Pénzügyi fogyasztóvédelmi kérdése esetén (banki, biztosítási kérdések) keresse bizalommal a Pénzügyi Navigátor Tanácsadó Irodáinkat: https://penzugyifogyaszto.hu/
Tanácsadásunk díjmentes!
Elérhetőségek:
8900 Zalaegerszeg, Tompa M. u. 1-3. I.em. (a Göcsej Üzletház emeletén),
Telefon: +36 30 699 0056 (ügyfélfogadási időben!)
E-mail: zalaegerszeg@penzugyifogyaszto.hu,
web: www.penzugyifogyaszto.hu
Ügyfélfogadás:
HÉTFŐ: 8:00-14:00 // SZERDA: 11:00-17:00 // PÉNTEK: 8:00-14:00
Pénzügyi Navigátor. Utat mutat a pénzügyekben.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Nyaralás fenntarthatóan, költséghatékonyanDr. Sinkó Vilmos maradt a Zalaegerszegi Járásbíróság elnökeSkribek Alen újra ZalaegerszegenJúnius 28-án Olai Fesztivál a Göcseji FalumúzeumbanCsoportosan elkövetett rablás a ParkerdőbenOrszágos bajnoki címet ünnepelhetett a Kölcsey B33-as kosarascsapataJúlius 5-én ismét Filmzenei koncert a Dísz térenKi kapja az idei Lokálpatrióta Díjat? Július 14-ig várják a szavazatokat50 millió forint a Kossuth utca felújításáraBaloldali ajánlat a választóknak az MSZP részéről -
rovatunk hírei
Nyaralás fenntarthatóan, költséghatékonyanDr. Sinkó Vilmos maradt a Zalaegerszegi Járásbíróság elnökeSkribek Alen újra ZalaegerszegenJúnius 28-án Olai Fesztivál a Göcseji FalumúzeumbanCsoportosan elkövetett rablás a ParkerdőbenOrszágos bajnoki címet ünnepelhetett a Kölcsey B33-as kosarascsapataJúlius 5-én ismét Filmzenei koncert a Dísz térenKi kapja az idei Lokálpatrióta Díjat? Július 14-ig várják a szavazatokat50 millió forint a Kossuth utca felújításáraBaloldali ajánlat a választóknak az MSZP részéről top 10
Lemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Harmincöt évvel ezelőtt térhettek vissza a ferencesek zalaegerszegi kolostorukbaDr. Sinkó Vilmos maradt a Zalaegerszegi Járásbíróság elnökeVilágzene, jazz, népzene és mindezek fúziója az idei Fatemplom FesztiválonNyaralás fenntarthatóan, költséghatékonyan