Vezető hírek
Előadások az 56-os események emlékére
Káli Csaba a korszak zalaegerszegi történéseivel kapcsolatban elmondta: a vidék forradalma a fővárosihoz képest pár napos késéssel kezdődött el. A zalai megyeszékhelyen október 26-án és 27-én zajlottak a főbb események. Megjelentek a lyukas zászlók, spontán tüntetések kezdődtek (például a Csány-szobornál és az Ady utcában lévő megyei pártbizottság épületénél, ahol ketten meg is haltak). Sor került továbbá a kommunista rendszer szimbólumainak (a vasútállomással szemközti felszabadulási emlékműnek) a ledöntésére is. Más városokhoz hasonlóan, itt is Forradalmi Tanács alakult. Első elnöke Varga Ferenc, november 2-a után pedig Szerencsés Rudolf lett.
Zavarodottság és emelkedett hangulat
Káli Csaba
Az előadáson számos korabeli fotográfia – többek között dr. Szentmihályi Imre titokban készített fotói – alapján elevenedett meg a múlt. Szentmihályi, a Göcseji Múzeum első igazgatójaként főleg a decemberben zajló újabb tüntetéshullámot dokumentálta, de megörökítette az októberben ledöntött felszabadulási emlékmű környezetét is; immár a szobor nélkül. Felvételeit legtöbbször valamilyen „takarásból” készítette. A hatalom számára veszélyesnek számító negatívokat aztán elrejtette egy hajdinamorzsolóban, amit a Göcseji Falumúzeum kollégái csak 2006-ban találtak meg véletlenül, egy karbantartás alkalmával.
A történész a korabeli fotókon látottakat elemezve arra is felhívta a figyelmet, hogy néhányon jól látszik a zavarodott hangulat. Az október 26-i, Csány téri tüntetésnél például a tömegben állók közül nagyon sokan nem is a szónokot, vagyis Szerencsés Rudolfot nézik, hanem mintha forgolódnának az emberek: vajon tényleg megtörténhet –e mindez. Vajon ki áll a háttérben? Az akkori hangulatra az emelkedettség, felfokozottság volt jellemző, némi anarchiával vegyítve. Na, és hogy mindenki tenni akart valamit: orvosolni saját, vagy mások sérelmeit.
Szentmihályi Imre egyik 1956 decemberében készült felvétele (háttérben a Göcseji Múzeum mai épülete)
A megtorlás időszakával kapcsolatban Káli Csaba elmondta: érdekes, hogy éppen ötvenhat ember ellen indult eljárás. Ebből ötvenötöt ítéltek el. Halálos és életfogytig tartó ítélet nem született. A hatalom azonban soha nem felejtett, és nem bocsájtott meg senkinek.
Ötvös István
Az est másik előadója, Ötvös István a forradalom és ezzel együtt az azt követő Kádár-korszak legitimitásáról értekezett. Elhangzott: Kádár János utolsó, 1989-es beszédében tulajdonképpen elárulta, hogy mindvégig tudatában volt annak, hogy ha az 1956-os eseményekre nem ellenforradalomként, hanem forradalomként tekintünk, akkor az ő hatalmuk illegitim.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Utazás előtt ne felejtsük el az utasbiztosítást!Ivóvízvezetéket újítanak felVasárnap Nemzeti összetartozás napjaÚtburkolati felújítás a Vizslaparki útonBudapestből versenyeztekZalában is kinyitják kapuikat a tűzoltószertárak I. Keszthelyi Agroturisztikai TalálkozóIdeiglenes forgalomkorlátozások ZalaegerszegenA tilos jelzés ellenére nem állt meg a buszsofőrIdén is Európa nap az Európa téren -
rovatunk hírei
30 éves a Hydrocomp Kft.Istenekről, hősökről, hiedelmekről a régészet napjánKözösségi teret építettek az Öreghegyi polgárőrökDíjeső az évadzárónDomborművel tisztelegtek emléke előttStreet Food Weekend 25 árussalEnergiahatékonyság, alternatív közlekedésBringázZeg! az AlsóerdőreKörnyezetkímélő utazás, élhetőbb városVárosrészi nap Botfán top 10
GÖCSEJ ÍZEISzabadtéri Pálos Szentmise - Kőtár avatás - Ásatási bemutatóDomborművel tisztelegtek emléke előttEnergiahatékonyság, alternatív közlekedésStreet Food Weekend 25 árussalDíjeső az évadzárónA majom szeme kötetbemutatóUtazás előtt ne felejtsük el az utasbiztosítást!Istenekről, hősökről, hiedelmekről a régészet napjánKözösségi teret építettek az Öreghegyi polgárőrök