Vezető hírek
Nagyhatalmú főúrból domonkos szerzetes
Előadás Zala egyetlen középkori szentjéről
Boldog Buzád emlékezetéről, és a hozzá kötődő Kis-balatoni várak feltárásáról beszélt az érdeklődőknek. Boldog (II.) Buzád a 13. század óta máig Zala egyetlen középkori szentje, személyéhez kapcsolódik több középkori kisvár – például a zalaszabari és a balatonmagyaródi – alapítása.
Vándor László elmondta: az 1980-as években, a kis-balatoni ásatások kapcsán került elő Buzád személye. A középkori Zala vármegye területén körülbelül 38 nyugat-európai mintára épített kisvár volt. Ezek jelentősebb nemzetségek mentsvárai voltak. Többségük a török kor idején elpusztult. A Hahót-Buzád nemzetség vélhetően a 12. században került Magyarországra. Nevüket a Kézai- és a Thuróczy-krónika is említi, bár származásukat rosszul jelölik.
A Hahót nembeli Buzádok ágához tartozott (a később boldoggá avatott) II. Buzád, akinek Zala és Sopron vármegyében is voltak birtokai. Pozsonyi főispán, majd vasi és soproni bán lett. A források szerint 1233-ban belépett a domonkosokhoz, és szerzetesnek állt a rend pesti kolostorába. Hogy ezt megelőzően székhelye sokáig a zalaszabari vár volt, onnan tudható, hogy miután szerzetes lett, rendelkezett a vár sorsáról. Vagyona ugyanis már nem lehetett, így birtokait szétosztotta fiai között.
Boldog Buzád (Forrás: Wikipedia)
A régészeti feltáráson a szabari várból Árpád-kori leletek kerültek elő, az anyag mennyisége és minősége is azt erősíti, hogy lakták a várat – fogalmazott az előadó. Hozzátette: II. Buzád nagyhatalmú főúrból lett domonkos szerzetes, aki a renden belül is hamar elöljáróvá és a tudományok mesterévé lépett elő. Köszönhető ez annak is, hogy írni-olvasni tudó ember volt, ami akkor ritkaságnak számított. Sorsát a tatárjárás pecsételte meg. Bár lett volna rá lehetősége, nem menekült el: a krónikák szerint a templomban az oltár előtt imádkozva várta a tatár sereget, és áldozatul ajánlotta magát az Istennek. A tatárok vélhetően 1241-ben (a krónikák szerint 1243 decemberében) végezték ki. Tisztelete elterjedt volt a középkorban, alakja a Képes Krónikában is megjelenik, majd szentté is felterjesztették. A szentté avatási folyamat nem zárult le, ám ennek megelőző lépéseként boldoggá avatták.
A Buzádok szabari ága kihalt, birtokaik a Bánfiakra szálltak. Boldog Buzád alakja pedig sokáig feledésbe merült. Vándor László 1996-ban a Pannon Tükör folyóirat hasábjain jelentkezett egy a témához, és a zalai középkorkutatáshoz kapcsolódó tanulmánnyal. 2009-ben Hahóton szobrot emeltek Buzád tiszteletére, néhány éve Letenyén egy kilátó, továbbá egy megyei hagyományőrző egyesület is viseli nevét.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Szeptember 22-től teljes útzár lesz a Kosztolányi utca egy szakaszánForgalmi rend változás a zalaegerszegi Ady utcában Kis-Balaton Futóverseny 2023Botfai Szüreti FelvonulásVeszettség elleni oltás kutyáknakTársasházi tűzvédelmi konzultációt tart Zalaegerszegen a Katasztrófavédelmi IgazgatóságPáterdombi pillanatok és városrészi séta Illegálisan szereztek vadhústVadászkutya felvonulás is színesítette a programotFát és lovat lopott -
rovatunk hírei
Szeptember 22-től teljes útzár lesz a Kosztolányi utca egy szakaszánForgalmi rend változás a zalaegerszegi Ady utcában Kis-Balaton Futóverseny 2023Botfai Szüreti FelvonulásVeszettség elleni oltás kutyáknakTársasházi tűzvédelmi konzultációt tart Zalaegerszegen a Katasztrófavédelmi IgazgatóságPáterdombi pillanatok és városrészi séta Illegálisan szereztek vadhústVadászkutya felvonulás is színesítette a programotFát és lovat lopott top 10
Szeptember 25-től kétirányúvá válik a Kosztolányi út egy szakasza!Új művészgeneráció, filozofikus megközelítésJáték a mázakkal, magas tűzönEgykori dolgozók találkoztak a ruhagyár épületébenHatvanéves a József Attila KönyvtárTóparti festőkurzus GébártonMegújul a Berzsenyi utca egy szakaszaA Kis-Balaton Kör Futóversenyt népszerűsítikBanki, biztosítási jogvita rendezése a bíróságon kívül. Érdemes-e a Pénzügyi Békéltető Testület eljárását kezdeményezni?Fazekasok találkozója Gébárton