Vezető hírek
Utóvédként a Donnál: újabb kötet a zalai alakulatokról
Az Utóvédként a Donnál első két kötete óta annyi új dokumentum került a birtokukba, hogy elkészülhetett a folytatás is. A közel 500 oldalas kiadványt a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban ajánlották az érdeklődők figyelmébe.
Személyes emlékekből történeti dokumentumok
Szabó Péter, Illésfalvi Péter és Molnár András a kötetbemutatón
A könyvbemutatón a támogató városi- és megyei önkormányzat részéről köszöntőt mondott Gecse Péter alpolgármester és Pácsonyi Imre, a megyei közgyűlés alelnöke. Az alpolgármester szerint a hiánypótló sorozat azért fontos, mert a fotók, naplók, levelek által közelebb kerül hozzánk mindaz, amit a doni hősök a háború idején átéltek. Az alelnök pedig a korszak tárgyilagos feldolgozására hívta fel a figyelmet, hiszen ahhoz, hogy ne csak a családi emlékezetben éljenek tovább ezek a történetek, nélkülözhetetlen a történészek objektív munkája.
A kötetet Illésfalvi Péter hadtörténész mutatta be. Mint fogalmazott: Molnár András és Szabó Péter az elmúlt bő hat éves kutatómunkával bebizonyította, hogy a témában nincsenek lerágott csontok, mindig lehet valami újdonságot találni az alakulatok történetével kapcsolatban. A múlt a katonák személyes emlékei – naplói, levelezései, fotográfiái, vagy későbbi feljegyzései – révén elevenedik meg. A hadtörténész szerint csoda, hogy egyáltalán ilyen nagy számban fennmaradtak ezek a dokumentumok, mert a háborút követően óriási iratmegsemmisítés zajlott. A most bemutatott 3. kötet tulajdonképpen mindazt tartalmazza, ami az előző kettőből kimaradt, sőt rengeteg új anyag is előkerült. A könyvben a zalai alakulatok mindennapjai és hadi útja elevenedik meg, az 1942-es mozgósítástól egészen az 1943-as májusi hazatérésig. Mindez azért hiánypótló, mert a hivatalos hadijelentésekből nem derül ki a bakák hétköznapi élete.
A harmadik kötettel lezárult egy sokéves, megyei kutatómunka
A könyvbe egy CD-lemez is került, ami a veszteséglistákat tartalmazza. Szabó Péter ezzel kapcsolatban elmondta: 10.6039 fő adatát kellett regisztrálni. A veszteségek összegzése után elmondható, hogy 5500-an származtak Zala vármegye területéről; a legtöbben Nagykanizsáról, hiszen ott volt a hadosztály parancsnoksága.
Molnár András a kötetbemutatón megköszönte a családoknak, leszármazottaknak, hogy megőrizték, majd a rendelkezésükre bocsátották a rengeteg okmányt és fotót. A személyes tárgyakból így történeti tárgyak lettek, amik nélkülözhetetlenek a korszak hiteles feltárásához. Mint mondta, ezzel a könyvvel lezárul egy sokéves, a megye területén zajló kutatómunka. Persze – ahogy fogalmazott – meglepetések mindig érhetik az embert. A munka azért nem ér teljesen véget: január végére készül el az az interneten hozzáférhető képgaléria, ami a három kötetből kimaradt, eddig még nem publikált, mintegy 300 fotóból tevődik össze.
A rendezvényen Kiss Gábor könyvtárigazgató mutatott be néhány jellegzetes fotót a kötetből.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Banki, biztosítási jogvita rendezése a bíróságon kívülMunkaerőhiány a turizmusban: eddig idegen megoldásokkal barátkozik a szakmaMegemlékeztek az Európa Napról az Európa térenMi az a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel?Tízezer az álomhatárZalában közel 2800-an érettségiznek Tánc világnapi találkozóTungsram leépítésekHalálos tűz BoncodföldénGimnáziumi rangsor - 2022 -
rovatunk hírei
A magyar festészet megújítójaAz egészségügyért végzett munkát ismerték elRómai kori emlékpark BagodbanPajtások a Vizslapark bejáratánálDombérozás 32 településenKeszthelyi sorok a Pannon TükörbenRestart a SportcsarnoknálTárlatvezetések, műhelytitkok, koncertekKörforgalom és kerékpárút is épülKözös Mester, eltérő művészi utak top 10
Tehermentesítés, kétirányúsítás, parkolókKelta harcos és gazdag női sír is előkerültÁVH székházból börtönmúzeumSPIRITUÁLIS KÖRZalaegerszegZalaegerszeg és környékeASZTALOSFöldön, vízen, levegőbenMEZŐGAZDASÁGI SEGÉDMUNKÁSTófejen trianoni emlékparkot avattak