Vezető hírek
Városképek a hetvenes évekből
A fekete-fehér felvételek az 1970-es évekbe repítik el a nézőt, amikor a nagyarányú városfejlesztés révén kialakult a megyeszékhely jelenleg ismert arculata. Beleértve nemcsak a központot, hanem az újonnan létrejött városrészeket is. A korabeli felvételeket Zóka Gyula, a város közismert fotográfusa készítette, aki a '70-es években dolgozott a vállalatnál. Feladata az volt, hogy dokumentálja az építkezéseket és a céghez kötődő fontosabb eseményeket – avat be a részletekbe Erős Krisztina levéltáros. A szocializmus időszakáról van szó, ezért több propagandafotó, és propaganda célú montázs is készült a hetvenes években. Ezek szintén megtalálhatók a gyűjteményben.
Épület- és propagandafotók a levéltárban
Régi és új határán
- A két teljes fotóalbumból, és hetvenhat különálló képből álló kollekció így sem teljes, Zóka Gyula akkori munkájának jó része ugyanis megsemmisült, elkallódott. A fotós a fennmaradt felvételeket bocsájtotta a levéltár rendelkezésére. Nagyon fontos kordokumentumok ezek, hiszen az említett időszakban Zalaegerszeg hatalmas átalakuláson ment keresztül. Jelentősen megváltozott a városkép, kisebb utcák tűntek el és épültek be, emeletes házak nőttek ki a belvárosban, attól távolabb pedig lakótelepek létesültek.
A levéltáros hozzátette: az építőipari vállalat tulajdonképpen az egyedüli cég volt a környéken, amelyik ki tudta elégíteni a tömegszerű lakásépítési igényeket. Erre nagy szükség volt, hiszen előfordult, hogy egy esztendő alatt több mint ezer új lakás épült a városban. A vállalat megyeszerte dolgozott, sőt azon túl is. A gyűjteményben így Zalaegerszegen kívül nagykanizsai, keszthelyi, hévízi, sőt zánkai, tapolcai építkezésekről, vagy már elkészült épületekről is találunk fényképeket.
A megyeszékhelynél maradva, tulajdonképpen mindenről van fotó: a Centrum áruház, a Domus, a Csemege ABC, a Balaton Szálló, a Vizslaparki úti (akkor Fürst Sándor utcai) tízemeletesek építésének fázisai éppúgy megtalálhatók, mint a Landorhegy kiépülésének pillanatai, vagy a TV-torony, a hűtőház, és a gabonasiló „születésének” mozzanatai. A képek egy másik csoportja kifejezetten propagandacélokat szolgált, hiszen a vállalat pártéletének fontosabb eseményeit (például KISZ-gyűlések, május elsejék, miniszteri látogatások) is meg kellett örökítenie a fotósnak.
Erős Krisztina levéltáros
- Nemcsak azért érdekesek ezek a fényképek, mert a várostörténet egyik legintenzívebb időszakáról tanúskodnak, hanem mert több ritkaságot is tartalmaz a kollekció. Ilyenek például a kórház területén lévő ökumenikus kápolna felrobbantásáról készült képek. Az esemény a '70-es évek elején történt, és azért került rá sor, mert helyére épült fel az SZTK épülete. Érdekesek a Lenin-szobor felállítását dokumentáló képek is. Ki- és becsomagolt állapotban, valamint különböző szögekből fotózva egyaránt látni a szobrot. Sőt, alakja több propaganda célú montázson is feltűnik. De beszédesek azok a fényképek is, amik a régi és az új „kontrasztját” mutatják: egy-egy utcában még áll pár korabeli, földszintes épület, de a háttérben már formálódnak a magasházak.
A képek kapcsán a szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a lakótelepi házakat, tízemeleteseket sokan még ma is „panelnek” hívják, pedig a városban nem épült panelház. A domborzati viszonyok miatt ugyanis nagyon költséges lett volna a panelelemek szállítása. Az építőipari vállalat ezért francia mintára az úgynevezett alagútzsalus technikát alkalmazta. Az egyes építkezési fázisokat bemutató képeken ez a módszer jól megfigyelhető.
A kórházkápolna felrobbantásának pillanatai
Erős Krisztina érdeklődésünkre elmondta, az a cél, hogy digitalizálás után, egy kutatók számára is hozzáférhető adatbázisba kerüljön a gyűjtemény. Annál is inkább, mert évről évre gyarapszik a levéltárba kerülő fotók száma, melyek mind keletkezési idejüket, mind tartalmukat tekintve nagyon vegyesek. A képanyag rendszerezésével, kisebb leírások készítésével szeretnének egy fotótárat is létrehozni, mely szintén hozzáférhető lenne az érdeklődők számára.
A fényképek között egyre több a szocialista korszakban készült felvétel. A levéltáros úgy látja, hogy kutatási szempontból ez az időszak (különösen hetvenes-nyolcvanas évek) még szűz területnek számít, ám nagyon izgalmas korszakról van szó, és tematikailag nagyon sok lehetőség rejlik benne.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Megemlékeztek az Európa Napról az Európa térenMi az a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel?Tízezer az álomhatárZalában közel 2800-an érettségiznek Tánc világnapi találkozóTungsram leépítésekHalálos tűz BoncodföldénGimnáziumi rangsor - 2022Átvette megbízólevelét Vigh LászlóDK: Az újratervezés időszaka jön -
rovatunk hírei
Siklósi Vilmos hátrahagyott verseiRendszámos quad és elektromos robogóA falumúzeumi orgona „vándorlásai”Ételallergia vagy ételintolerancia?Rajzban, szóban az energiatudatosságrólFélelmek ellen Toszkán álmokkalGyermekrajzai nemzetközileg is elismertekIzgalmas vonaljátékok, magányos figurákStart előtti tészta partySzínes, abszurd, mégis szerény top 10
Földön, vízen, levegőbenNégycsillagos konferenciahotel épülhet az MMIK helyénBunkertúra Lovászi alattVégzős diákokat jutalmaztakÁVH székházból börtönmúzeumÚj eljárás, új szívritmus-szabályozóvalGyermekrajzai nemzetközileg is elismertekNem szerették, ezért csodálatra vágyikKinyitott a Göcseji MúzeumMinőségellenőr