Vezető hírek
Kacagásra késztető absztrakciók
Konok Tamás a modern magyar művészet egyik kiemelkedő alakja, a geometrikus absztrakció egyik legjelesebb hazai képviselője. 1953-ban végzett a Magyar Képzőművészeti Főiskola festő szakán, Bernáth Aurél tanítványaként. 1959-ben Párizsban telepedett le; első magyarországi kiállítására csak 1980-ban került sor. A hetvenes években építészettel kapcsolatos munkákat, reliefeket, plasztikákat, falképeket készített. Így került később kapcsolatba a Budapesti Műszaki Egyetemmel, ahol 1992-től címzetes egyetemi tanárként is dolgozott. Festményeire – melyek az évtizedek alatt egyre inkább nonfiguratívvá váltak – vékony vonalak, harmonikus színvilág és metamorfózis-szerű geometrikus formavilág jellemző.
Konok Tamás tárlata a Gönczi Galériában
A Gönczi Galériában nyílt tárlaton az alkotó betegsége miatt nem tudott részt venni. Felesége, Konok Marianne elmondta: a tárlat egésze még férje instrukciói alapján valósult meg. Reméli, hogy amint az egészségi állapota lehetővé teszi, személyesen is megtekinti majd a végeredményt.
A tárlatnyitón a kultúra napja alkalmából köszöntőt mondott Flaisz Gergő, a házigazda intézmény vezetője, Vadvári Tibor alpolgármester és dr. Katona György mérnök-közgazdász, a tárlat ötletgazdája, aki személyesen is ismeri az alkotót.
A kiállítást Spiró György (képünkön), Kossuth-díjas író ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. Mint fogalmazott: Konok Tamás nemcsak nagyszerű festő, hanem egy kedves ember is, akivel jó beszélgetni. Ezért is vállalta el, hogy megnyitja a zalaegerszegi tárlatát. Sajnos a betegség közbeszólt, így a vele tervezett beszélgetés most elmaradt. Ehelyett a képekről kellene beszélnie; csakhogy képekről, zenéről nem lehet beszélni. Spiró szerint ugyanis ezek nem fogalmi jelenségek. A látványt nehéz leírni, az absztrakt festményeket pedig még annál is nehezebb. Konok Tamás geometrikus ábrázolásai mégis szólnak hozzánk. Hihetetlen harmóniát és mozgalmasságot jelenítenek meg és kacagásra késztetnek. Ez utóbbit nehéz elmagyarázni; sokszor elég hozzá a kép egyik sarkában „elhelyezett” rózsaszínű kis négyzet.
Őrült munka van ezekben a látszólag egyszerű ábrázolásokban. Olyan egyensúlyok és buktatók jelennek meg a képeken, amiket Konokon kívül más nem tudna kitalálni. Spiró György szerint a most kiállított anyag – mely 2016-ban már Szentendrén is bemutatásra került – Európa bármelyik kiállítóterében megállná a helyét.
A tárlat február 18-ig látogatható.
A kiállítás után – kultúra napja apropóján – Spiró Györggyel Arany Horváth Zsuzsa újságíró beszélgetett a PopUp Caféban.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10
Változik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholZalai díjazottak a szombathelyi Szezon tavaszi tárlatonÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseit