Vezető hírek
A rendszerváltozás oszlopa
A helyi eseményeket mutatja be az installáció
A helyi események közül a Lenin-szobor "becsomagolása" is az oszlopra került
Az országos programsorozat részeként tizennyolc városban kerülnek felállításra hasonló oszlopok, melyek az adott település 1989-90-es eseményeit idézik fel. A zalaegerszegi avatással egybekötött szabadtéri sajtótájékoztatón László Bernadett, a Terror Háza Múzeum kutatója többek között elmondta: Magyarország kormányának döntése értelmében 2019. március 15-től 2021. június 19-ig tart a rendszerváltozás éveit felidéző programsorozat. Ennek keretében, a „30 éve Szabadon” Emlékbizottság támogatásával, különféle kulturális és közéleti eseményekre, kiállításokra kerül sor szerte az országban. A projekt része a Hypercube-ok felállítása is, melyeknek többek között az a célja, hogy a rendszerváltozás után született korosztályokat tájékoztassa az 1989-90-es időszak főbb történéseiről.
Berzsenyi Andre, dr. Gyimesi Endre, László Bernadett és Lovass Tibor moderátor a sajtótájékoztatón
A kutató kiemelte: a szabadság nem úgy hullott az ölünkbe harminc esztendővel ezelőtt. Kellett ehhez azoknak a tíz-és százezreknek a támogatása, bátorsága, akik a diktatúra utolsó éveiben ki mertek menni az utcákra, és tüntettek a rendszer ellen. Fontos szerepe volt nemcsak a fővárosi, hanem a vidéki megmozdulásoknak is. A szabadtéri kiállítás a nagyobb városokban épp erre hívja fel a figyelmet, de azért néhány országos eseményről (Nagy Imre újratemetése, első szabad választások, taxisblokád) is hírt ad az oszlop.
A zalaegerszegi installáció felidézi az egykor a Platán soron álló Lenin-szobor 1990. március 18-i „becsomagolását”, amit az MDF helyi szervezete kezdeményezett. Ezenkívül az 1989-es március 15-i ellenzéki megemlékezés és a helyi független sajtó (ZTV és Zala Press című napilap) létrejötte kerül fókuszba. Az itteni eseményekről dr. Gyimesi Endre történész, volt polgármester beszélt a sajtótájékoztatón. A fentieken kívül szólt többek között a pártok helyi szervezetinek megalakulásáról. A Magyar Demokrata Fórum 1988 novemberében, a Fidesz 1989 februárjában, a Szabad Demokraták Szövetsége pedig 1989 májusában jött létre a városban.
Október végéig látogatható az installáció
Az installáció avatásán részt vett az azt megálmodó Perfect Média irodavezetője, Berzsenyi Andrea is, aki elmondta: október 31-ig látható a színház előtti téren az oszlop. Ez idő alatt a témához kapcsolódó kiadványokkal arra szeretnék ösztönözni az iskolákat, hogy egy-egy szabadtéri óra keretében minél több diák nézze meg a kiállítást.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10