Vezető hírek
Tapasztalatcsere a fejlesztésekről
Mint azt Varju András, a Göcseji Múzeum osztályvezetője lapunk érdeklődésére elmondta: 2014 óta minden esztendőben egy-egy konkrét témát járnak körbe a szakemberekkel, melyek hasznosíthatók a falumúzeum fejlesztése kapcsán.
Szakmai konferencia a skanzenben
Varju András, Dévényi Sándor, Tolvaj Márta, Prokné Tirner Gyöngyi és Kaján Imre
Volt már szó tervezésről, tartalmi elemekről, idén pedig arra kíváncsiak, hogy a társintézményekben milyen hasonló nagyobb fejlesztések valósultak meg, s mik a tapasztalatok. Beleértve akár a negatívumokat is, hiszen az osztályvezető szerint ebből is rengeteget lehet tanulni. Hozzátette: hat nagy szabadtéri gyűjteménnyel állnak baráti kapcsolatban, akiknek szakmai tapasztalatára mindig számítanak. A Göcseji Skanzen komoly fejlesztés előtt áll, így fontos az erről szóló eszmecsere; legyen szó építészetről, vagy muzeológiáról. A munka első fázisa elindult: a Hencz-malom felvette „munkaruháját”, vagyis a közelmúltban felállványozták az épületet.
A szeptember 18-19-én zajló konferencián Tolvaj Márta alpolgármester mondott köszöntőt. Kiemelte: a város számára fontos, hogy egy igazi régi göcseji falut mutassanak be a skanzen területén. A TOP-program keretében megvalósuló fejlesztés első üteme a malom „becsomagolásával” elindult. Első körben ennek az épületnek a rekonstrukciója történik meg, majd felépül a rámi temetődomb. A projekt második üteme több új elemmel/épülettel gazdagítja majd a skanzent, és megtörténik a kástu áthelyezése is.
A malmot már "becsomagolták"
Kaján Imre múzeumigazgató bevezető előadásában többek között elmondta: a skanzen felújításának egyes elemei közös munka eredményeképpen születtek meg. Sok jó ötletet kaptak a partnerintézményektől, és örül, hogy Dévényi Sándor építészmérnök személyében olyan szakemberre találtak, akik profi terveket készített a fejlesztéssel kapcsolatban Az igazgató azt is hangsúlyozta, hogy nemcsak a társintézményekkel, hanem a helyi gazdasági élet szereplőivel is fontos kapcsolatokat kiépíteni, hiszen a vállalkozások potenciális támogatói lehetnek a kulturális intézményeknek, vagy egyes programoknak. A skanzen célja pedig továbbra is az, hogy tudást őrizzen meg és ismereteket adjon át a jövő generációinak.
A konferencián a helyi intézmények szervezetek részéről előadást tartott Tóth János, a Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum vezetője az idén ötven éves intézményről. A Gébárti Kézművesek Háza megvalósult fejlesztési projektjéről Prokné Tirner Gyöngyi, a kézművesek háza vezetője számolt be. A Zalai Falvakért Egyesület részéről pedig Szeder-Kummer Mária beszélt a tájházak jelenéről és jövőjéről.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Útfelújítás és forgalomkorlátozás366 millió forint érkezettPénzügyi vonatkozású kérdés és panasz esetén idén is díjmentesen segít a Pénzügyi Navigátor Tanácsadó Irodahálózat (PNTI)Pályázati felhívás iskolafogászati körzet ellátásáraPályázati felhívás-IngatlanértékesítésÉlő Betlehem ZalaegerszegenLakossági fórumTájékoztatásKarácsony hitelből?Bordásfal, segítségként a vajúdásban -
rovatunk hírei
Pillanatképek a múzeum elmúlt évébőlAz Év cukrászdája és a legjobb forralt borGrafikák gyerekversekhezJövőbiztos képzések, helybenA fehér barátok nyomábanOnline beiratkozás után kutathatunkNincs jó és rossz korosztályA jó pizza titka az olasz szakácsTáncjáték és díjátadásokVOSZ Pontként is működik top 10
Ismét Tankcsapda koncertKidolgozott figurák, humanista szellemiségA báli szezont idézi a hónap műtárgyaZalaegerszegen is betörtek egy műszaki áruházbaKéményseprők jókívánságaiÍgy neveld a ciprusodat! – Országos pályázat alsósoknakPénzügyi vonatkozású kérdés és panasz esetén idén is díjmentesen segít a Pénzügyi Navigátor Tanácsadó Irodahálózat (PNTI)Mindentlátó királylány a GriffbenZalaegerszeg választ ad a kihívásokraÚjra kinyitott a kertvárosi posta