Vezető hírek
A grafikai műfajok mestere
A kiállításon dr. Kostyál László művészettörténész idézte fel Gácsi Mihály életének fontosabb állomásait, valamint művészetének jellegzetességeit. Elhangzott: 1956-ban a Képzőművészeti Főiskola után a Szolnoki Művésztelep alkotója lett. Tizennyolc évig élt ott, és ez a kiteljesedés időszaka volt számára. Nagyon jó közeg vette körül; sok olyan értelmiségi és alkotó ember került ebben az időszakban Szolnokra, akiket a rendszer Budapesten nem nézett jó szemmel.
Gácsi emlékkiállítás az Apáczaiban
Gácsi főleg a grafikai műfajok – linómetszés, rézkarc – mestere volt, bár festményeket (tájképeket) is készített. Leginkább a Képcsarnok-hálózat számára, hiszen ez jelentette számára a megélhetést. Szarkasztikus, látomásos, a haldokló világot ábrázoló grafikái anyagi sikert nem hoztak számára, annak ellenére, hogy kifinomult megmunkálás, igényes kivitelezés jellemezte munkáit.
1974-ben elhagyta Szolnokot (valószínűleg valamilyen magánéleti probléma miatt), egy rövid ideg Hódmezővásárhelyen élt, majd 1976-ban Zalaegerszegre költözött. Kostyál László – aki személyesen is ismerte az alkotót – úgy látja, hogy bár a városban nagyon sokan szerették és tisztelték a művészt, és sok barátja is akadt, mégsem érezte igazán itt jól magát. Az a harmónia már sosem tért vissza életébe, ami a szolnoki éveire volt jellemző. Bő egy évtizedig élt városunkban, mikor 1987. februárjában váratlanul elhunyt.
A művészettörténész szerint a 20. századi magyar grafika egyik kiemelkedő alakját tisztelhetjük benne. Alkotásaiban – mint az a mostani tárlaton is látható – a humoros, groteszk hangvétellel együtt mindig valami társadalmi probléma is megjelent. Több történelmi ihletésű sorozatot is készített, például Dózsa Györgyről, illetve a hidrogénbombáról. Grafikáinak témái egyre inkább látomásossá váltak, s mind jobban megjelent bennük a jövőért való aggódás.
A képein látható, sokszor nyomasztó témák ellenére, Gácsi egy jó humorú, vidám, „nagydarab mackó” volt, akinek mindenki szeretett a közelében lenni. Harminc évvel ezelőtt többek között ezért is sokkolta a helyi közéletet halálhíre. Hagyatékának jó része a Göcseji Múzeumba került, így – bár csak egy évtizedig élt a városban – tovább őrizhetjük művészetének szellemiségét.
A tárlat február 4-ig látogatható.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10
Változik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholZalai díjazottak a szombathelyi Szezon tavaszi tárlatonÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseit