Vezető hírek
Miklosovits 80; illusztrációk és gyógyító képek
Születésnapi kiállítás a Gönczi Galériában
Miklosovits László 1944-ben született Zalaegerszegen, de szülővárosában sajnos nem sok jó dolog érte gyerekként. Előbb édesapját, majd 16 évesen édesanyját veszítette el. Hátrányos helyzetből, szinte a nulláról indul, mégis elismert művész vált belőle – idézte fel az alkotó kezdeti éveit dr. Gyimesi Endre egykori polgármester, a város díszpolgára.
Miklosovits a budapesti Képző és Iparművészeti Gimnáziumban Ujváry Lajos festőművész tanítványaként tanult, majd tagja lett a Képzőművészeti Alapnak, és a Magyar Alkotóművészek Egyesületének. Pályája elején alkalmi munkákat is vállalt – még Németh János műtermében is volt mázelőkészítő. Mivel tehetsége korán kibontakozott, Budapestre költözése után felfigyelt rá a művészvilág, elsőként Nagy László költő. Ezt követően az Élet és Irodalomban jelentek meg rajzai. 1977-ben az Arany János évforduló kapcsán Keresztury Dezsővel is találkozott, és gyorsan kiderült, hogy mindketten zalaegerszegi születésűek. Keresztury még esszét is írt Miklosovits Arany illusztrációiról; jelezve grafikái önmagukban is megállják a helyüket. Nem csoda, hogy évtizedekkel később, mikor a VMK felvette Keresztury Dezső nevét, Miklosovits műveiből rendeztek ünnepi kiállítást.
Az elmúlt hosszú évtizedekben kép és tervezőgrafikusként egyaránt tevékenykedett, de könyvtervezéssel, illusztrálással is foglalkozott már fiatal kora óta. Többek között különféle hetilapokban, folyóiratokban, például az Élet és Irodalomban, a Nimródban és a Rakétában jelentek meg grafikái. Budapesthez és Zalaegerszeghez is ezer szállal kötődik, bár jó ideje Albertirsán él.
A mostani kiállításon látható műveket (melyek jórészt a közelmúltban készültek) dr. Kostyál László művészettörténész ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. Mint mondta, a „Miklosovits 80” című kiállítás képei meglepetésként szolgálnak, hiszen nemcsak illusztrációkat láthatunk, hanem egy nagyon színes, összetett tartalmú anyagot, mellyel sokat árul el magáról, így a képek bennünk is lelki húrokat pendítenek meg. Fotográfiakat, megbűvölt, átalakított fotókat is találunk a művek között, de olyan festményeket is, melyekbe számítógépes grafikai eljárással „nyúlt bele”. Színezésük szándékosan olyan, mintha negatívba mennének át a képek. Pozitív-negatív hangulatok keverednek bennünk is az alkotásokat szemlélve – fogalmazott a művészettörténész. Mindeközben irodalmi, zenei utalásokkal találkozhatunk a képeken, de a 20. század jellegzetes művészeti irányzatai is feltűnnek (például szürrealizmus, popart).
Miklosovits emellett régi zalaegerszegi emlékképeket is rendszeresen felidéz műveiben. Az 1950-es ’60-as évek városáról korábban egy retro kötete is született; sok kedves belvárosi helyszín és a beat nemzedék jellegzetes figurái is bekerültek a kiadványba. A 80. születésnap alkalmából viszont egy teljesen más könyv készült. A KépBirodalom című kötetet Kiss Gábor nyugalmazott könyvtárigazgató, főkönyvtáros mutatta be az est folyamán. Mint mondta, a küllemére és tartalmára nézve is fajsúlyos mű a grafikusművész Rakéta magazinban megjelent illusztrációit gyűjti össze. Az 1974-től a kilencvenes évek elejéig megjelenő Rakéta magazin egy színvonalas lap volt, mely magyar és külföldi szerzőktől közölt irodalmi műveket. Ezeket több illusztrátor rajzai kísérték. Miklosovits hosszú évekig dolgozott a lapnak, ami nem volt egyszerű feladat, hiszen a magazin hetente jelent meg, így a kéziratokat gyorsan el kellett olvasnia a művésznek, és gyorsan reagálnia is kellett rá a grafika nyelvén. A kötet – mely 88 szerző írásához készült illusztrációkat tartalmaz – mindössze száz példányban jelent meg a Keresztury VMK kiadásában.
Tárlatnyitó végén Miklosovits László (akit mindenki csak Mike-nak hív fiatal kora óta) megköszönte a lehetőséget. Azt is elárulta, hogy születésnapja alkalmából minden számára kedves városban rendez egy-egy kiállítást; jelképesen elköszönve, és összegezve az életművet. Zalaegerszegre az elmúlt öt évben készült színes alkotásait hozta el. A színeket egy betegségnek „köszönheti”, az alkotás ugyanis jót tett neki, visszatért az energiája. Az újabb művek mellet néhány régebbi illusztrációját is elhozta a zalaegerszegi tárlatra.
A kiállítás június 29-ig látogatható.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10
Változik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholZalai díjazottak a szombathelyi Szezon tavaszi tárlatonÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseit