Vezető hírek
Óda a termékenységhez
A Munkácsy-díjas szobrász tavaly ünnepelte 80. születésnapját, e jeles alkalomból nyílt tárlata a Keresztury VMK Gönczi Galériájában. Az alkotónak az elmúlt egy esztendőben annyi helyen szerveztek jubileumi kiállítást, hogy csak most tudott időt szakítani a zalaegerszegi bemutatóra.
Király Ferenc tárlata a VMK-ban
Bemutatni, persze nem kell a lendvai képzőművészt a helyi közönségnek, hiszen az elmúlt évtizedekben élénk volt a kulturális kapcsolat Lendva és Zalaegerszeg között, melynek egyik motorja sokáig ő volt. Ahogy Kostyál László a kiállítást megnyitva fogalmazott: a 70-es években Király Ferenc tette le a muravidéki magyarság szimbólumának számító Lendvai Galéria és Múzeum alapjait, melynek a kilencvenes évek elejéig vezetője is volt. Ezenkívül művésztelepet is működtetett; pezsgő szellemi életet teremtve a szlovén városban.
Kevesen tudják, de eredetileg festőnek és grafikusnak készült (több mint nyolcszáz rajza és festménye van), csak később fordult a plasztikus formák felé. Szobrainak alapélménye a termékenység, a születés: vagyis maga az élet. A művészettörténész szerint a művek erotikus töltete nem öncélú. Még akkor sem, ha az alkotó gyakran néven nevezi, kimondja a lényeget – persze a szobrászat eszközeivel. Sokkal inkább filozofikus aspektusból közelít a témához: a születés misztikája érdekli, legyen az az ember születéséé, vagy egy magból kifejlődő növényé. A szobrokat nézve közelebb kerülhetünk a titokhoz, miközben folyamatosan olyan érzése van a szemlélőnek, mintha éppen most tavaszodna a táj, keletkezne az élet mellettünk. Király Ferenc szobrai az élet legmagasabb fokú igenléséről és szeretetéről szólnak.
Király Ferenc alkotásai között. Szobrainak fókuszában a születés és a termékenység áll.
A jórészt fából készült formák organikusak, stilizáltak, néhol viszont totemoszlopoknak tűnő, szakrális szobrokat is látunk. Csupán egyetlen realisztikus/figurális alkotás van a kiállítótérben: a művész saját – fiatalkori – önarcképe.
Az alkotót köszöntötte dr. Vadvári Tibor alpolgármester és Flaisz Gergő, a házigazda intézmény igazgatója is. Utóbbi abból a szintén jeles apropóból, hogy Király Ferenc, és felesége, Király-Moss Suzanne (chicagói születésű festőművész) éppen a tárlatnyitó napján ünnepelték 50. házassági évfordulójukat.
A kiállítás június 24-ig látogatható.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Kosárlabda: kár a második negyedértA doni hősökre emlékeztek ZalaegerszegenElkezdődik a gyermekvédelemben és szociális alapszolgáltatásban dolgozók tesztelése isNői kosárlabda: érvényesült a papírformaFérfi kosárlabda: bravúros győzelemLuca Bechi a ZTE KK új vezetőedzőjeA végjátékot bukta el a vendégcsapatKedden délután újabb földrengést észleltekÚjabb fogyasztóbarát pénzügyi termék érhető el 2021 januárjátólAz aktív fertőzöttek száma már öt hete csökkenő tendenciát mutat -
rovatunk hírei
A Balaton védelmét is szolgáljaÉpületfelújítás és modern belső terekKampuszbővítés és új képzésekHiánypótló eszköz az intenzív osztálynakJárványvédelem, nagyberuházások, új projektekMi mindenre lehetnek képesek a kutyáink?122 éves ebbárca BécsbőlKényszerpihenő este 8 utánHavazik Zalában – fokozott óvatossággal közlekedjenek!Fejlesztés és elismerés a tourinformnál top 10