Vezető hírek
Bálint-napi séta a múzeumban
Öt tárgy, öt szerelmi (és pajzán) történet
Ezúttal mi másról is lehetett volna szó, mint a szerelemről: a Valentin-napi kerengőn az ókortól a 20. századig kalauzolták a látogatókat. Kétszer is, hiszen a nagy érdeklődés miatt két turnust szerveztek. Mint azt dr. Kostyál László művészettörténész, igazgató a rendezvény elején elmondta: a szerelem az emberiség történetében mindig megihlette a művészeket, de a különféle rítusokban, népi hiedelmekben is fontos szerepe volt a szerelmi, és termékenységi varázslásoknak.
A művészettörténész Kisfaludi Strobl Zsigmond Finálé című szobra kapcsán beszélt a témáról, kiemelve a szobrász életének egyik – nem jól sikerült – szerelmi epizódját.
Az első emeleti állandó kiállítás tereiben előbb Orha Zoltán régész, egy török kori, szív alakot formáló aranygyűrűről mesélt, mely Egervári Veronikáé volt. Minden bizonnyal nem hagyományos (tisztán társadalmi státuszt, vagy vagyoni elköteleződést jelölő) eljegyzési gyűrű lehetett a becses darab. A kő szív-formájából arra következtetnek a szakemberek, hogy erős érzelmi töltet is volt az ajándékozó és az ajándékozott között.
Kiss Nóra etnográfus egy díszes mángorlóról mesélt, mely a paraszti világban nemcsak a ruha kisimítására, hanem szerelmi ajándékul is szolgált. Megyeri Anna nyugalmazott muzeológus a népszerű zalaegerszegi gyógyszerészcsalád egyik hölgy tagjának, Kaszter Ilonának az emlékkönyvéről szólt. De, bemutatta annak a fotográfiának a nagyítását is, mely egy 1904-es báli jelenetet ábrázol. A mulatságot Ilona tiszteletére rendezték. A kép azért fontos dokumentum a kutatók számára, mert a századelőn még ritkaságszámba ment, hogy valakinek a házában készüljön felvétel. Így a korabeli szobabelső részlete is megfigyelhető.
A múzeum pinceszintjén Havasi Bálint régész, igazgatóhelyettes és Eke István régész-térinformatikus várták a közönséget némi „pajzánsággal”. Egy római kori termékenységi szobrocskát mutattak be, ami Priaposz istent ábrázolja, annak legjellegzetesebb fizikai adottságával. Az értékes régészeti leletet a múzeumot segítő fémkereső-csoport egyik tagja, Horváth Norbert találta. A szobrocskához kapcsolódva ókori erotikus versek is elhangzottak.
Az idei Bálint-nap és vele együtt a második Múzeumi kerengő amiatt is emlékezetes marad néhányak számára, mert az első turnus végén leánykérés történt a múzeum lépcsőjén.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Dr. Sinkó Vilmos maradt a Zalaegerszegi Járásbíróság elnökeSkribek Alen újra ZalaegerszegenJúnius 28-án Olai Fesztivál a Göcseji FalumúzeumbanCsoportosan elkövetett rablás a ParkerdőbenOrszágos bajnoki címet ünnepelhetett a Kölcsey B33-as kosarascsapataJúlius 5-én ismét Filmzenei koncert a Dísz térenKi kapja az idei Lokálpatrióta Díjat? Július 14-ig várják a szavazatokat50 millió forint a Kossuth utca felújításáraBaloldali ajánlat a választóknak az MSZP részérőlHorgonyt fel, mélyedj el a vitorlásturizmus rejtelmeiben a MATE keszthelyi Georgikon Campusán! -
rovatunk hírei
Lemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Harmincöt évvel ezelőtt térhettek vissza a ferencesek zalaegerszegi kolostorukbaBalatongyörökön gazdag és változatos program várja a vendégeketMackópszichológia: miért vonzódunk a játékmacikhoz?Sokat látott a világból a National Geographic Magyarország szerzője100 ezer hektáron indul el a Bioszféra-rezervátum fejlesztése Zalában, a Mura árterénMozaikok Bagod évezredes történetéből, gazdag római kori leletekkelÁldozópappá szentelték Demeter IstvántNuno Campos irányítja a ZTE FC-t a következő szezonbanNyári szünet a Gazd’asszonyoknál top 10
Lemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Harmincöt évvel ezelőtt térhettek vissza a ferencesek zalaegerszegi kolostorukbaDr. Sinkó Vilmos maradt a Zalaegerszegi Járásbíróság elnöke