Vezető hírek
Bírósági históriák az ötvenes évekből
Történelmi olvasókönyv, közérthetően
A Bírósági históriák 2. részét – mely ezúttal az 1950-es évekbe kalauzolja el az olvasót – a napokban mutatták be a Zalaegerszegi Törvényszék dísztermében. Dr. Sorok Norbert törvényszéki elnök többek között elmondta: a cél az, hogy ezek a kis füzetek közérthető nyelven ismertessék meg az érdeklődőkkel a bíróság múltját, az itt zajló mindennapokat, vagy azok egy-egy szeletét. A kötet megjelenését az Országos Bírósági Hivatal támogatta. Több mint 2800 darabot nyomtattak a füzetből, s ha ugyanolyan nagy lesz az érdeklődés, mint az első kötet iránt, akkor valószínűleg hamar is el is kelnek a példányok. Az olvasók a bíróság portáján és a Zalaegerszegi Tourinform Irodában juthatnak hozzá az izgalmas történetekhez.
Izgalmas, de egyúttal kicsit nyomasztó is, hiszen az ország egyik legsötétebb időszakának hangulatát idézik fel az összegyűjtött források. Az ’50-es években teljesen átalakultak a bíróságok; és ezzel együtt az egész honi igazságszolgáltatás szerkezete, működése. Megfélemlítések, tisztogatások, és a pártállami rendszernek való alávetettség jellemezte a mindennapokat. A füzetből többek között kiderül, hogy a Rákosi-korszakban akár egy gyorstalpaló tanfolyam elvégzése után is lehetett valaki bíró, de előfordult az is, hogy az ÁVH adta parancsba a bírónak a „helyes” ítéletet. Illetve, hogy az ötvenes években valóságos jogi zűrzavar jellemezte a magyar büntetőjog forrásrendszerét (de legalább „rugalmas” volt az ítélkezési gyakorlat).
A kötet részleteiről a szerző, a dr. Horváth Zsolt, a Lenti Járásbíróság elnöke számolt be. Mint mondta, a kiadvány műfaja történelmi olvasófüzet. Eddig nem publikált levéltári források szolgáltak alapul, de a megye a több közgyűjteménye is segítette a kutatómunkát. Az ötvenes éveket egyértelműen az elnyomással azonosítjuk, a kiadvány segítségével némi ízelítőt kapunk abból, hogy a bíróságok egykori munkatársai hogyan élték meg mindezt: mikrotörténelem, az egyes emberek szemszögéből. Tévedés azt gondolni, hogy az itt dolgozók egytől egyig a rendszer hívei voltak. A hatalom mindvégig bizalmatlan maradt a bíróságokkal szemben. Nem véletlen, hogy a Rákosi-rendszerben a bírák jelentős részét lecserélték: közel 1100 bírót bocsátottak el. A cél az volt, hogy a pártállamhoz hű káderekből álljon az állomány – hangzott el.
A szerző kiemelte: a kiadvánnyal a független igazságszolgáltatás fontosságára is szeretnének rávilágítani, hiszen enélkül nem létezhet szabadság és demokrácia.
A rövid, olvasmányos és szórakoztatóan megírt eseteket olvasgatva pedig azon túl, hogy bővítjük történelmi ismereteinket, a bírói igazságszolgáltatás működésével is megismerkedhetünk.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Versenyképesség és hatékonyság - kerekasztal-beszélgetés a kamaránálLezárják a Kossuth Lajos utca Berzsenyi Dániel- és Petőfi utca közötti szakaszátJúlius 21-től szegélycsere Zalaegerszegen, a Budai Nagy Antal utcábanTisza kongresszus Nagykanizsán - ismertették a párt főbb programjaitEgerszeg Kártya átvételMagyar-kínai autóipari fejlesztési és validációs központ létesülhet Zalaegerszegen Kerékpárút épül Bak és Zalaapáti között15 éremmel zárták a legfiatalabb úszók bajnokságát a Zalaco-ZÚK versenyzőiA Leicester City lesz a Zete Fieszta vendégeSzakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky téren -
rovatunk hírei
Évfolyamtalálkozó a Pannon EgyetemenMúzeumok Éjszakája 2025Statárium- drámaelőadás a TörvényszékenXXIX. Göcseji Prószafesztivál a Gébárti-tónálÍgy éltünk a '80-as években - kiállítás a Göcseji MúzeumbanKitekintő - Frimmel Gyula grafikusművész kiállításaEsély Gála 2025Kis képek és műhelytitkok - Nemes László kiállításaHorváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi Galériában top 10
Bezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetTrópusi lepkéket nevel a 10 éves zalaegerszegi fiúIdén is nagy sikerrel rendezték meg a filmzenei koncertetMegújult az Ady utca egyik helyi védettség alatt álló lakóházaNegyven éve végeztek: jubileumi találkozót tartottak PSZF egykori hallgatói Szakaszos útzár a zalaegerszegi Kossuth utcában, teljes lezárás a Bajcsy-Zsilinszky térenLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Negyvenéves Zalaegerszeg jelképe, a tulipános szökőkútKomplex népi kézműves alkotótábor a Gébárti-tónálHarmincöt évvel ezelőtt térhettek vissza a ferencesek zalaegerszegi kolostorukba