Vezető hírek
Rómer Flóris arcmása a fatemplomon
Hogy mi köze Zala megyéhez, és a skanzenhez Rómer Flórisnak és miért nem a róla elnevezett megyeszékhelyi utcában avatták fel a táblát, arról dr. Gyimesi Endre, a közalapítvány elnöke beszélt az ünnepségen. Elhangzott: az 1870-es években elpusztult zalacsébi fatemplom terveit Rómer munkássága révén sikerült rekonstruálni, majd a falumúzeumban újra felállítani.
Dr. Gyimesi Endre, Béres János, Balaicz Zoltán és dr. Vándor László az avatás után
Emléktábla avatás a skanzenben
A régész – aki mindemellett művészettörténész és festőművész is volt – 1863-ban bejárta Zalát; mégpedig szekéren. Minden településen igyekezett lajstromba venni a régészeti és művészettörténeti értékkel bíró emlékeket. Mindezekről, illetve Rómer Flóris életútjáról és munkásságáról már dr. Vándor László régész, a Göcseji Múzeum egykori igazgatója szólt.
Mint fogalmazott: ő volt az első olyan ember, aki nagy részletességgel számolt be a zalai értékekről. Tehette ezt többek között azért, mert egyházi ember lévén (Benedek-rendi szerzetes, pap, majd nagyváradi nagyprépost-kanonok is lett), sok ismerőse volt a megyében, így meg tudta szervezni a plébániák között és a földesurak körében az utazásait. A látottakat nemcsak tudományosan dolgozta fel, hanem egy cikksorozatot is írt a Vasárnapi Újságba, Zalai levelek címmel. Olyan épületekről (főleg középkori templomokról) olvashatunk többek között ezekben az írásokban, melyek azóta már elpusztultak.
A Rómer Flóris által lerajzolt látványnak megfelelően épült fel a skanzenben a fatemplom
Így került fókuszba az egykori zalacsébi templom is, melynek részletesen dokumentálta a kinézetét és az épület tervrajzát. Vándor László elmondta: mikor évekkel ezelőtt a felvetődött, hogy jó volna a skanzenbe egy szakrális épületet létesíteni, a feljegyzések alapján a néhai zalacsébi fatemplomra esett a választás. A felépítéshez az Együtt Zalaegerszegért Egyesület segítségével szerveztek gyűjtést, de számos más támogatója is akadt a kezdeményezésnek. A templomot végül pont olyanra építették fel, amilyennek Rómer akkoriban látta. Az épület pedig azóta is a falumúzeum egyik büszkesége.
Az emléktáblát Balaicz Zoltán polgármester, Béres János szobrászművész és Gyimesi Endre leplezte le.
Idén ez már a harmadik emléktábla avatás volt
Idén már a harmadik alkalommal avatott emléktáblát a Zalaegerszeg Kultúrájáért Közalapítvány. Előbb Arany János költő, majd Farkas Dávid egykori országgyűlési képviselő tiszteletére emeltek domborművet.
MEGOSZTÁS
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
-
rövidhírek
Két fiatal légióssal erősít a ZTE FCNyaralás fenntarthatóan, költséghatékonyanDr. Sinkó Vilmos maradt a Zalaegerszegi Járásbíróság elnökeSkribek Alen újra ZalaegerszegenJúnius 28-án Olai Fesztivál a Göcseji FalumúzeumbanCsoportosan elkövetett rablás a ParkerdőbenOrszágos bajnoki címet ünnepelhetett a Kölcsey B33-as kosarascsapataJúlius 5-én ismét Filmzenei koncert a Dísz térenKi kapja az idei Lokálpatrióta Díjat? Július 14-ig várják a szavazatokat50 millió forint a Kossuth utca felújítására -
rovatunk hírei
Dombérozzunk a Piacon!//IX. Göcseji DombérozóKutyás délelőtt a KutyAngyalokkalHarcsa Veronika, Gyémánt Bálint duó/KeszthelyFest 2025Krimi a javából - interaktív nyomozós városnéző sétaHrutka Róbert: Láthatatlan szépségLaZala 24 órás jótékonysági futás a Koraszülöttmentő és Gyermekintenzív Alapítvány javáraKözösségi Szőttes KonferenciaBagolytúra Hagyárosbörönd 2025Múzeumok éjszakája a könyvtárbanSzubjektív tárlatvezetés dr. Káli Csabával - Így éltünk a 80-as években top 10
Bezárt a Club PopUp Underground, kiárusították a készletetLemezfelvétel a Göcseji Falumúzeum Klügel-orgonáján Harmincöt évvel ezelőtt térhettek vissza a ferencesek zalaegerszegi kolostorukbaVilágzene, jazz, népzene és mindezek fúziója az idei Fatemplom FesztiválonDr. Sinkó Vilmos maradt a Zalaegerszegi Járásbíróság elnökeIvóvízvezeték-rekonstrukció és útfelújítás a Landorhegy egyik legforgalmasabb csomópontjábanNyaralás fenntarthatóan, költséghatékonyanKét fiatal légióssal erősít a ZTE FCEgyre több gyerek küzd beszédfejlődési zavarral