Vezető hírek
Hogyan tároljuk régi fotóinkat?
A cipősdoboz nem jó hely
A Göcseji Múzeum az online térben szervezett beszélgetést a témával kapcsolatban. Az intézmény Youtube csatornáján, illetve a „Zala megye régi képeken, képeslapokon” Facebook-csoportban követhető eseményen Gönczi Péter könyv- és papírrestaurátort (a németországi Hallei Egyetem könyvtárának munkatársát) Havasi Bálint igazgatóhelyettes kérdezte a fotótárolás praktikáiról.
Mit csináljunk, vagy mit ne csináljunk régi képeinkkel, képeslapjainkkal, hogy azok ne sérüljenek? Annál is inkább, hiszen különböző technikával készült papírképek is lehetnek közöttük. Már a beszélgetés elején elhangzott: a cipősdoboz nem jó megoldás, vagyis oda ne ömlesszük bele a fotóinkat. A legjobb az, ha egy savmentes dobozt, vagy albumot keresünk nekik, és egymástól elkülönítve, külön tasakokban helyezzük el az egyes darabokat. Fontos ugyanis, hogy a képek ne érintkezzenek egymással.
Illusztráció (Fotó: pP)
A szakember szerint egy kisebb (pár száz darabos) gyűjteményt otthoni körülmények között is el lehet rendezni albumokban, ráadásul a fotóalbum szép tradíció is. Az újabb készítésűek valószínűleg savmentesek. Ha e téren bizonytalanok vagyunk, az adott papírboltban, fotósboltban, vagy könyvkötőnél lehet érdeklődni, hogy kapható-e ilyen jellegű album. Utóbbiaknál általában rendelhetünk is, de akár az interneten is kutakodhatunk a garantáltan savmentes tárolók iránt.
A régi papírképek sajnos a kor előrehaladtával sérülhetnek, elszakadhatnak, vagy előfordul, hogy valaki rájuk ír, vagy firkál valamit, netán leönti őket. A restaurátor ezzel kapcsolatban elmondta: semmiképpen se ragasztgassuk celluxszal a képeket, és hagyományos radírral se próbáljunk nekiesni a firkáknak. Ehhez szakboltban kapható speciális radírt használjunk. Ha valami folyadékkal leöntjük a fotót, azt ne kezdjük el hajszárítóval, vagy a fűtőtesten szárogatni, inkább addig itatgassuk papírtörlővel, míg az fel nem szívja az összes nedvességet.
A szakadásokat pedig sokszor nem érdemes ragasztgatni, mert ronthatunk is helyzeten. Ha nincs módunk arra, hogy papírrestaurátorhoz vigyük a képet, akkor a szakember szerint a legjobb az, ha élünk a digitális technika adta lehetőséggel, és lefotózzuk őket. Utána a különféle képszerkesztő programokkal szépen lehet korrigálni a sérüléseket.
A digitális értékmentés nem ördögtől való gondolat. Gönczi Péter szerint a régi fotók, képeslapok esetében a cél úgyis az, hogy az információt megőrizzük. Különösen igaz ez a családi gyűjteményekre, így bátran fotózzuk le és tároljuk a számítógépen, vagy valamilyen egyéb digitális tárhelyen a „kincseinket”. Az eredeti felvételeket pedig a fenti eljárásoknak megfelelően helyezzük albumba.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Letartóztatás - Késsel fenyegette korábbi párjátPénzügyi vonatkozású kérdés és panasz esetén díjmentes segítségFejlesztés a Páterdombon - lezárják a Szegfű utca Kinizsi utca és Báthory utca közötti szakaszátÚjabb forgalmirend-változás a zalaegerszegi Ady utcában!Fejlesztés indul a zalaegerszegi Göcseji útonGasztroséta Zalaegerszegen a turizmus világnapjánKutatók éjszakája: mesterséges intelligencia a mindennapokbanMegújult a Bíró Márton utca – Béke-ligeti utca csomópontGázolt a vonat Zalaegerszeg és Zalaszentiván közöttSzeptember 22-től teljes útzár lesz a Kosztolányi utca egy szakaszán -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Jótékonysági hegedűkoncert Nauratyill Esztertől Emléktábla Siklósi VilmosnakBiciklitúra a szív egészségéértPénzügyi vonatkozású kérdés és panasz esetén díjmentes segítségFejlesztés a Páterdombon - lezárják a Szegfű utca Kinizsi utca és Báthory utca közötti szakaszátMúzeumi kerengő PetőfirőlXIX. Zalai MurcifesztiválValóságrészletek - fotókiállításSzüreti felvonulás és Aszaló HétvégeÁllati sokadalom 2023