2024.04.26., péntek - ErvinZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Az ifjú Deákról avattak mellszobrot a törvényszéken

2022. október 18. kedd, 13:34
Szerző: Vadas Zsuzsa; Fotó: Katona Tibor
„Zalának büszkeség oly férfi, milyen ritkán születik” – írta Vörösmarty Mihály költő legjobb barátjáról Deák Ferencről. Születésének 219. évfordulója alkalmából Zalaegerszegen, a róla elnevezett téren ünnepséggel és koszorúzással egybekötött megemlékezést tartottak, ahol Kiss Gábor könyvtárigazgató méltatta a reformkori politikus munkásságát. Zalaegerszegi szobra volt az első az országban, halála után három évvel, 1879-ben készült el közadakozásból.

A haza bölcse születésnapján

A megemlékezés a törvényszéken folytatódott, ahol Béres János szobrászművész alkotását, az ifjú Deák Ferencet ábrázoló mellszobrot avatták fel. Ünnepéi beszédében dr. Sorok Norbert, a zalaegerszegi törvényszék elnöke felidézte Deák életútját, munkásságát, szólt a 19. század jelentős politikusának személyiségéről, karizmájáról.  Idézett Vörösmarty Ilona (a költő lánya) Emlékeim című könyvéből, melyben a szerző nem csak Deák politikusi hanem magánéletéről is írt. 

Béres János (középen) Deák Ferencről készült szobrát avatták fel a törvényszéken

18 évesen már végzett jogász volt, 30 évesen pedig már országgyűlési követ. 1843/44-ben a liberális ellenzék követe, a közteherviselés szószólója. A Batthyány kormány igazságügy minisztere, 1875-1876 között a Szabadelvű Párt tagja. A 19. század egyik legtehetségesebb magyar politikusa, aki megteremtette Magyarország átalakulásának és fejlődésének törvényi kereteit.

Milyen volt Deák, mint ember? Dr. Sorok Norbert sorolta a legfontosabbakat. Megfontolt, kiváló szónok, játékos, gyermekszerető, noha soha nem nősült meg és gyermekei sem születtek. Szenvedélyektől mentes volt, soha nem ivott bort és soha nem kártyázott. Jókedélyű volt, de hangosan soha nem nevetett. Fegyelmezett emberként ismerte mindenki. Személyisége nem hasonlított vezérre, sem diplomatára, sem íróra. Fűtötte a haza szeretete; saját felemelkedése és hatalmának kiterjesztése helyett úgy élt, hogy tisztán szellemének súlyával, valamint erkölcsi felelőssége által, egy hosszú életen át vezére volt egy nagy pártnak és bölcse egy nemzetnek.

Dr. Herwerth Szonja és dr. Sorok Norbert

Országgyűlési beszédében Pozsonyban 1833-ban a következőket mondta: „sok kincsekkel áldotta meg a természet hazánkat, de az irigy sors megtagadta tőlünk a legszebb áldását, a közértelmet és egyetértést – talán azért, hogy a magyar soha virágzó nagyságra ne emelkedhessen, soha igazán szabad és független ne lehessen”.
Az ifjú Deák mellszobrának létrejöttében komoly szerepet vállalt a Zalai Bírósági Dolgozókért Alapítvány, melynek elnöke dr. Herwerth Szonja is köszöntötte a megjelenteket és a hagyománytisztelet fontosságáról szólt. 

A Deák téri ünnepségen Kiss Gábor könyvtárigazgató mondott köszöntőt, majd a diákok műsora után koszorúzásra került sor

Az ünnepségeken részt vett Balaicz Zoltán polgármester is, aki koszorút helyezett el Deák szobránál.
 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK