Vezető hírek
Kötet Németh János kisplasztikáiról
Tradíció és modern tömbszerűség
Szinte hihetetlen, de Németh János 87. életévébe lépett. Ez azonban nem akadályozza a munkavégzésben. Rengeteg a dolga, sok új ötlete van és folyamatosan alkot – hangzott el a Díszteremben rendezett kötetbemutatón. A mostani kiadvány nem előzmények nélküli, hiszen köztéri alkotásairól, majd korsóiról és butéliáiról már születtek hasonló színes albumok.
Kostyál László, Németh János és Zóka Gyula
Feltérképezésre váró terület még így is maradt az életművet illetően; ezért is fogalmazódott meg néhány évvel ezelőtt, hogy kisplasztikáit is jó volna kötetbe rendezni – mondta dr. Kostyál László művészettörténész, a könyv szerkesztője az eseményen. Ő jegyzi az albumhoz íródott tanulmányt is, melyben a kisplasztikák tematikájára helyezi a hangsúlyt.
A művészettörténész szerint Németh János munkásságát nem egyszerű besorolni valamilyen kategóriába, hiszen úgy szobrász, hogy közben fazekas, és úgy népművész, hogy közben iparművész is. Plasztikai világa egyszerre követi a tradíciót és a modern, tömbszerű építkezési technikákat. Kisplasztikái tematikailag öt nagy csoportra oszthatók, ezek alkotják a könyv egyes fejezeteit. Az állatábrázolások, a szakrális figurák, a mitológia és a pogány hitvilág szimbólumai, valamint a férfiakról és nőkről (asszonyokról) készült művei jól elkülöníthető csoportokba rendezik szobrait. Az ötödik téma pedig nem más, mint a legkorábbi időszak, amit a művészettörténész az útkeresés fázisának nevez. Persze már a korai alkotásain is megfigyelhető a Németh Jánosra jellemző tömegalkotási technika, ám az 1950-es évek végén készült szobrait még klasszikus arányrendszerrel mintázta. Ezeken nagyobb szerepet kapnak a mozdulatok. De a színek is eltérnek még a későbbi munkák terrakotta világától.
A könyv képszerkesztője Zóka Gyula (jobbról) volt
A kötetben több mint száz fotó mutatja be a kisplasztikák sokféleségét és jellegzetességeit, csakúgy, mint a rájuk jellemző játékosságot, népies pajzánságot vagy épp a filozofikus megközelítést. A művekről Zóka Gyula készítette el a fotókat és ő volt a könyv képszerkesztője is.
Németh János a kötet megjelenése kapcsán úgy fogalmazott: csak teszem a dolgom. Leegyszerűsítve és újragondolva azt a formavilágot, ami a göcseji földből és az ősi fazekasságból fakad.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Megújult a Bíró Márton utca – Béke-ligeti utca csomópontGázolt a vonat Zalaegerszeg és Zalaszentiván közöttSzeptember 22-től teljes útzár lesz a Kosztolányi utca egy szakaszánForgalmi rend változás a zalaegerszegi Ady utcában Kis-Balaton Futóverseny 2023Botfai Szüreti FelvonulásVeszettség elleni oltás kutyáknakTársasházi tűzvédelmi konzultációt tart Zalaegerszegen a Katasztrófavédelmi IgazgatóságPáterdombi pillanatok és városrészi séta Illegálisan szereztek vadhúst -
rovatunk hírei
Operabeavatás a KvártélyházbanCsárdáskirálynő és jubileumi évad a KvártélyházbanÉvadzáró ülés a GriffbenA Házasságlevél és LujzaDoboznyi mesék és babaszínházBeugró jótékony céllalKamaszlányból primadonnaSzínészként is szeretik egymástIstipisti és a beszélő kövekTajvani bábosok a Griffben top 10
Szeptember 25-től kétirányúvá válik a Kosztolányi út egy szakasza!Új művészgeneráció, filozofikus megközelítésEgykori dolgozók találkoztak a ruhagyár épületébenJáték a mázakkal, magas tűzönTóparti festőkurzus GébártonHatvanéves a József Attila KönyvtárMegújul a Berzsenyi utca egy szakaszaA Kis-Balaton Kör Futóversenyt népszerűsítikBanki, biztosítási jogvita rendezése a bíróságon kívül. Érdemes-e a Pénzügyi Békéltető Testület eljárását kezdeményezni?Fazekasok találkozója Gébárton