Vezető hírek
A Tanácsköztársaságról objektíven
Mint azt Molnár András, a zalai levéltár igazgatója bevezetésképpen elmondta: a Kádár-rendszer alatt, a forradalmi ifjúsági napok keretében évről évre megemlékeztünk a Tanácsköztársaság kikiáltásáról, és az azt követő „dicsőséges 133 napról”. A rendszerváltozás után azonban sem országos, sem helyi szinten nem történt meg az esemény modern kori feldolgozása, értékelése. A történészek és levéltárosok a tudományos ülés keretében most erre tesznek kísérletet. A tervek között szerepel az is, hogy a konferencián elhangzott tíz előadás egy kötet formájában is napvilágot lát a következő évben.
Konferencia és újrainduló kutatások a 100. évfordulón
Készül továbbá egy országos kiadvány is, mely az egyes megyékben fellelhető levéltári forrásokat rendezi kötetbe. Erről, illetve a Tanácsköztársasággal kapcsolatos kutatásokról dr. Szabó Csaba a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója szólt. A forráskiadvánnyal kapcsolatban úgy fogalmazott: 2017-ben indult a munka, melynek keretében az ország minden megyéjét megvizsgálták a kollégák, hogy milyen dokumentumok állnak rendelkezésre a Tanácsköztársaság időszakával kapcsolatban. Tették ezt elsősorban azért, mert a rendszerváltozás után szinten senki sem foglalkozott az 1919. március 21-től augusztus 1-ig tartó eseményekkel (illetve azok előzményeivel és utóhatásaival). Valószínűleg a kommunista időszak mítoszgyártása – a dicsőséges 133 nap emléke – annyira beleégett a kutatók tudatába, hogy inkább szemlesütve kerülték a témát – fogalmazott a főigazgató.
A konferencia előadói
Hozzátette: ha nem kezeljük helyén a Tanácsköztársaságot, akkor nem értjük meg sem Trianont, sem a két világháború közötti korszakot, hosszútávon pedig a rendszerváltozást sem. A két évvel ezelőtt útjára indított országos kutatómunka egyik nem titkolt célja az, hogy újra beszéljünk a Tanácsköztársaságról, és a feldolgozott dokumentumok tükrében immár objektíven tegyük ezt.
Hogy az 1919. március 21-i fővárosi események miképp hatottak a dunántúli települések igazgatására, arról dr. Nagy Szabolcs, a veszprémi levéltár igazgatóhelyettese beszélt a konferencián. Mint mondta, ebben a régióban nagy különbségek nem voltak az egyes városok eseményei között, többek között azért sem, mert nagyon hasonló körülmények határozták meg a városok működését. A Dunántúl jellemzően konzervatív volt és kevéssé iparosodott. Emiatt a munkásmozgalmak is jelentéktelenek voltak. A régió a március 21-i eseményekről pár napos csúszással értesült, és jórészt félinformációk birtokában volt. Ennek ellenére néhány napon belül a vidéki városokban is megalakultak a proletárdiktatúra direktóriumai, ám „vegyes” összetétellel, és nem feltétlenül Kun Béláék ideológiájához passzoló irányítókkal. Jellemző volt, hogy sok helyen székükbe maradhattak a korábbi vezetők, csak „átcímkézték” őket. Budapestről persze észlelték ezt a „hibát” és próbálták is korrigálni: alkalmas embereket küldtek a tanácsokba.
A Tanácsköztársaság egyik legismertebb plaktája (Forrás: Internet)
Az előadó felvetette azt a kérdést is, hogy vajon vidéken volt-e létjogosultsága annak, vagyis volt-e valós igény arra, hogy alulról szerveződjenek a munkástanácsok? A történész szerint kevéssé valószínű, hiszen mint arról már szó volt, kommunisták alig voltak vidéken. A munkások körében inkább a szociáldemokratáknak voltak támogatóik. Ugyanakkor az ország akkori állapotában (gazdasági válság, infláció, a földosztás elmaradása), az általános elégedetlenség miatt voltak, akiket vidéken is meg tudtak győzni a kommunista jelszavak. Annál is inkább, mert az 1918-as őszirózsás forradalom nem tudta orvosolni a problémákat.
Ami Zala megyét illeti: Zalaegerszeg és Nagykanizsa rivalizálása miatt a megye kettészakadt északi és déli direktóriumra, és mind a kettő magát tekintette a megye irányítójának. A zalaegerszegi eseményekről dr. Paksy Zoltán főlevéltáros, a konferencia szervezője, a nagykanizsairól pedig dr. Foki Ibolya főlevéltáros, a kanizsai Fabik-féle tengerészkülönítmény működéséről pedig Bekő Tamás levéltáros számolt be.
Paksy Zoltán előadásából többek között kiderült: Zalaegerszegen március 24-én történt meg a hatalomváltás, de a mi városunkra is igaz, hogy nem volt erős szociáldemokrata párt, és a korábbi vezetők közül sokan a székükben maradtak. Czobor Mátyás polgármester is. A régi és az új elöljárók a város dísztermében gyűltek össze, ahol a Zalaegerszegi Munkástanács vezetője, Vigh István szociáldemokrata párttitkár bejelentette a háromtagú direktórium megalakulását (rajta kívül Dandy Ferenc és Varga Gábor volt a tagja). Az eskütétel után a vármegyeháza előtti téren (vagyis a mai Kvártélyház előtt) folytatódott a hatalomátvétel és az ünnepség.
A történész elmondta: az egyik legfontosabb változás az volt, hogy minden korábbi tisztviselő mellé direktóriumi küldötteket, vagyis „politikai bizalmikat” neveztek ki. Czobor Mátyás polgármester mellé például egy kommunista érzelmű ügyvédet, a zalaegerszegi járási főszolgabíró mellé pedig egy kőművest. Április 7-én tanácsválasztásokat is tartottak a megyében, melyet – a karhatalom mozgósítása következtében – a munkáspárt nyert. Természetesen vidéken is megtörtént az államosítás és kolhozok (termelőszövetkezetek) alakultak. A tanácshatalom bukására egy gyors akció keretében, augusztus 3-án került sor, amikor a székely hadosztály katonái lefegyverezték a vörös alakulatokat. Ezt követően visszaállt a régi közigazgatás, de a Tanácsköztársaság szereplőinek retorziója sem maradt el.
Hamburger Jenő szobra sokáig a zalaegerszegi Pontház előtt állt
A konferencián szóba kerültek még a Lendva-vidék eseményei is (dr. Göncz László történész, ljubljanai Nemzetiségi Kutatóintézet), valamint a mára már elfeledett dr. Hamburger Jenő orvos életútjáról is hallhatott érdekességeket a közönség (Megyeri Anna történész, Göcseji Múzeum). Az egykori katona- és röntgenorvosnak sokáig Zalaegerszeg belvárosában is állt szobra, de számos megyei intézmény is viselte a nevét.
Simon Beáta, a levéltár könyvtárosa az 1918-19-es évek zalai nőszervezeteinek és feminista aktivistáinak ténykedését elemezte. Kiemelve, hogy a nőszervezetek nem sok eredménnyel ugyan, de szót emeltek az általános választójog kiterjesztéséért. Ezenkívül tanfolyamokat, előadásokat szerveztek, de munkaközvetítéssel is foglalkoztak. Az aktivistákat a Tanácsköztársaság bukása után nem kerülte el a retorzió, felelősségre vonás.
Bakonyi Péter levéltáros a zalai tanárok és tanítók tanácsköztársaságbéli szerepét ismertette. Dr. Kulcsár Bálint levéltáros az egyik zalaegerszegi direktóriumi tag, Nádasdi Mátyás tevékenységét és életét mutatta be. Erős Krisztina levéltáros pedig a Tanácsköztársaság 1945 utáni kultuszáról, vagyis a dicsőséges 133 nap szocialista emlékezetéről tartott előadást.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Letartóztatás - Késsel fenyegette korábbi párjátPénzügyi vonatkozású kérdés és panasz esetén díjmentes segítségFejlesztés a Páterdombon - lezárják a Szegfű utca Kinizsi utca és Báthory utca közötti szakaszátÚjabb forgalmirend-változás a zalaegerszegi Ady utcában!Fejlesztés indul a zalaegerszegi Göcseji útonGasztroséta Zalaegerszegen a turizmus világnapjánKutatók éjszakája: mesterséges intelligencia a mindennapokbanMegújult a Bíró Márton utca – Béke-ligeti utca csomópontGázolt a vonat Zalaegerszeg és Zalaszentiván közöttSzeptember 22-től teljes útzár lesz a Kosztolányi utca egy szakaszán -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Jótékonysági hegedűkoncert Nauratyill Esztertől Emléktábla Siklósi VilmosnakBiciklitúra a szív egészségéértPénzügyi vonatkozású kérdés és panasz esetén díjmentes segítségFejlesztés a Páterdombon - lezárják a Szegfű utca Kinizsi utca és Báthory utca közötti szakaszátMúzeumi kerengő PetőfirőlXIX. Zalai MurcifesztiválValóságrészletek - fotókiállításSzüreti felvonulás és Aszaló HétvégeÁllati sokadalom 2023