Vezető hírek
Hősök, de emberek is voltak
Molnár András, a házigazda intézmény igazgatója az ülést megelőzően lapunknak elmondta: a 170. évforduló alkalmat ad arra, hogy az országban folyó kutatási eredmények Zalában is ismertté váljanak, illetve helyben is újabb kutatások kezdődjenek. A szabadságharc zalai hősei című konferencia tematikája kicsit a személyes történelem felé ment el; hiszen kiemelkedő személyiségek, a Zala megyei születésű honvéd törzstisztek (őrnagyok, ezredesek, tábornokok) kerültek most fókuszba. A teljesség igénye nélkül azok, akik a legmagasabb rangban szolgáltak a honvédségben.
Zalai tisztek a szabadságharcban
A konferencia résztvevői
Az igazgató szerint a cím akár az is lehetett volna, hogy „hősök és/vagy emberek”, mert azt fontos hangsúlyozni, hogy a szabadságharc katonái – akiket ma hősökként tisztelünk – nagyon is emberek voltak. Megvoltak a gyengeségeik, adott esetben a hibáik. Néha pedig az is előfordult, hogy nem is hőshöz és bátor vitézhez méltón viselkedtek. Míg mások küzdöttek, volt, aki az életét féltette, és próbálta a véres ütközeteket elkerülni. Az új kutatásoknak többek között az is a célja, hogy a közvéleményben kialakult romantikus képet kissé árnyalják, a realitások irányába tereljék a történészek. A szabadságharc történetéhez tehát az is hozzátartozik, hogy ne legyenek illúzióink; a honvédalakulatok 170 évvel ezelőtt is emberekből álltak – fogalmazott Molnár András.
Hozzátette: Összességében persze hősiesen viselkedtek a honvédek, és rengeteg fényes győzelmet arattak, de annak kemény ára volt. Ritkán esik szó arról, hogy milyen veszteségeik voltak, hogy milyen nélkülözéseken, szenvedéseken mentek keresztül.
Külön említést igényel a 47. honvédzászlóalj is, mely egy 1848-as zalai önkéntes alakulatból jött létre. Az ő múltjukról és szerepükről egy különálló hadtörténeti monográfia készül, Molnár András szerkesztésében.
A mostani konferenciát – melyen budapesti és zalaegerszegi szakemberek tartottak előadást – Balaicz Zoltán polgármester köszöntője után dr. Szabó Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója nyitotta meg. Stílusosan a Zalai 47. Honvédzászlóalj Hagyományőrző Egyesület egyenruháját viselve.
Buda ostroma (Illusztráció)
Az emlékülésen többek között Asbóth Lajos honvédezredes, Asbóth Sándor honvéd alezredes, valamint Inkey Kázmér honvédőrnagy életútjáról esett szó. A zalaegerszegi közgyűjtemények történészei közül előadást tartott Molnár András (Gyika Jenő honvédőrnagyról), Béres Katalin (ifjabb Csuzy Pál honvédőrnagyról) és Megyeri Anna (Kerkapoly Mór honvédőrnagyról). A konferencián elnöklő dr. Gyimesi Endre nyugalmazott levéltárigazgató utalt rá: a témában már több kötet is napvilágot látott, ám a megyéhez kötődő törzstisztekről ilyen összesített formában még nem nagyon esett szó. Közel 160 zalai származású tiszt szolgált a szabadságharcban, a mostani tudományos ülés arra adott lehetőséget, hogy tíz főtiszt életéről és harcokban betöltött szerepéről értekezzenek.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Banki, biztosítási jogvita rendezése a bíróságon kívülMunkaerőhiány a turizmusban: eddig idegen megoldásokkal barátkozik a szakmaMegemlékeztek az Európa Napról az Európa térenMi az a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel?Tízezer az álomhatárZalában közel 2800-an érettségiznek Tánc világnapi találkozóTungsram leépítésekHalálos tűz BoncodföldénGimnáziumi rangsor - 2022 -
rovatunk hírei
A magyar festészet megújítójaAz egészségügyért végzett munkát ismerték elRómai kori emlékpark BagodbanPajtások a Vizslapark bejáratánálDombérozás 32 településenKeszthelyi sorok a Pannon TükörbenRestart a SportcsarnoknálTárlatvezetések, műhelytitkok, koncertekKörforgalom és kerékpárút is épülKözös Mester, eltérő művészi utak top 10
Tehermentesítés, kétirányúsítás, parkolókKelta harcos és gazdag női sír is előkerültÁVH székházból börtönmúzeumSPIRITUÁLIS KÖRZalaegerszegZalaegerszeg és környékeASZTALOSFöldön, vízen, levegőbenMEZŐGAZDASÁGI SEGÉDMUNKÁSTófejen trianoni emlékparkot avattak